Bursztyny – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Bursztyny” to zbiór opowiadań historycznych autorstwa Zofii Kossak, wydany po raz pierwszy w roku 1936. Teksty te opowiadają o tym, jak powstawało i kształtowało się państwo polskie, z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć jego władcy oraz mieszkańcy. Autorka przywołuje zatem najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. W nich pojawiają się rozmaici bohaterowie. Często są to doskonale znane czytelnikowi postaci historyczne, ale również zwykli ludzie. Teksty obejmują czasy od chrztu Polski do jej zaborów, zatem pojawia się w nich naprawdę wiele różnych bohaterów.

Spis treści

Mieszko I 

Książę Polski, jest też uznawany za jej budowniczego. To właśnie on zaczął jednoczyć plemiona słowiańskie, przyjął chrzest i wprowadził chrześcijaństwo do kraju. Dzięki temu państwo polskie zaczęło się zaliczać do rozwiniętych państw europejskich. Mieszko doprowadził do chrystianizacji narodu, pozbył się dawnej wiary i postarał się, by państwo stało się mocniejsze i bardziej rozwinięte.

Bolesław Chrobry 

Syn i spadkobierca Mieszka I. Stał się też pierwszym królem Polski, to właśnie on też umocnił kraj, zabezpieczając go przed niemieckimi wpływami, co miało miejsce między innymi w czasie zjazdu gnieźnieńskiego. Bolesław dotrzymał zatem przysięgi, jaką złożył swojemu ojcu i stał się jego godnym następcą. Był wymagającym, ale dobrym władcą dla swoich poddanych.

Otto III 

Władca niemiecki zaproszony na zjazd gnieźnieński przez Bolesława Chrobrego. Przybywa do Gniezna wraz ze swoim dworem i jest zdziwiony tym, jak mocnym państwem stała się Polska. Odwiedził grób świętego Wojciecha.

Ino 

Jeden z mieszkańców wioski na Pomorzu. Znajduje wyjątkowo wielki kawałek bursztynu. Dzięki niemu może powstrzymać Rzymian przed kupieniem miejscowej dziewczyny i zrobieniem z niej niewolnicy. Zamiast tego zostaje ona żoną Ino.

Iwo Odrowąż 

Biskup krakowski, który sprowadził do Mogiły zakon cystersów, by mogli oni uczyć innych zakonników nowoczesnych metod pracy.

Mikołaj Wierzynek 

Krakowski mieszczanin, stolnik sandomierski i generalny zarządca dworu królewskiego w Krakowie. W imieniu Kazimierza Wielkiego wyprawił wspaniałą ucztę dla zagranicznych gości króla.

Hanko 

Wnuk Mikołaja Wierzynka, który początkowo opowiada, że nie ratowałby Żydów. Potem jednak rozumie swój błąd i prosi samego króla o przebaczenie, które uzyskuje.

Kazimierz Wielki 

Jeden z władców Polski, król, który bardzo dobrze zapisał się w historii. Sprawił on, że kraj stał się dostatni i mocny, ponieważ dbał o każdego poddanego, nawet tego najsłabszego.

Święta Kinga 

Ksieni sądeckiego konwentu klarysek, potem beatyfikowana. To ona zachęciła mieszkańców miasta do obrony przed najazdem Tatarów, który ostatecznie faktycznie został odparty.

Zygmunt I Stary 

Król Polski, który w roku 1525 przyjął od Albrechta Hohenzollerna hołd pruski i rozwiązanie zakonu krzyżackiego. Mąż królowej Bony i ojciec Zygmunta Augusta.

Mikołaj Rej 

Polski poeta, który znany jest z tego, że tworzył w swoim ojczystym języku, zamiast podążać za innymi i pisać po łacinie.

Jan Kochanowski 

Słynny polski poeta, autor fraszek i trenów. Ojciec Urszulki, której poświęcił wiele dzieł ze względu na jej śmierć. Także tworzył w języku polskim.

Księżna Katarzyna Sydonia 

Zmieniła prawo dotyczące książęcego przywileju polowania w borach, które krzywdziły poddanych.

Siedlak Macura 

Chłop, który niemal został skazany za obronę przed dzikiem, przez co naruszył książęcy przywilej polowania w danych lasach.

Jan III Sobieski 

Wielki władca Polski, który odparł atak turecki pod Wiedniem. Z tego powodu uważa się, że uratował wówczas całą Europę. Mąż królowej Marysieńki.

Maryjka 

Uboga dziewczyna, której sam król Sobieski pomógł wywalczyć ślubne wiano i i zorganizował jej huczne wesele, w którym uczestniczył.

Piotr Skarga 

Polski kaznodzieja, który dostrzegał konieczność zmiany w państwie. Zaowocowało to bogatym zbiorem kazań, w których opowiadał o koniecznych reformach.

Wdowa Mękarzowa 

Uboga kobieta, której grozi odebranie ziemi, by magnat postawił tam pałac. Zwraca się przez to do księdza Skargi z prośbą o wstawiennictwo.

Pułkownik Noskowski 

Lisowczyk, który został dostrzeżony i namalowany przez Rembrandta. 

Rembrandt 

Słynny malarz holenderski. Na jednym ze swoich dzieł utrwalił on polskich lisowczyków.

Szlachcic St. Luc

Francuski wicehrabia, który dostał się na dwór króla Sobieskiego. Naraził się jednak błaznowi królewskiemu i przez to opuścił kraj.

Trefniś Winnicki 

Błazen króla Sobieskiego. Pozbył się sprytnie szlachcica St. Luc z dworu królewskiego, każąc mu wysiadywać jaja.

Jacek Kulesza 

Szlachcic, który zwlekał z datkiem na remont kościoła. Przekazał fundusze dopiero wtedy, gdy ocalał przed atakiem wilków.

Stanisław Leszczyński 

Jeden z królów polskich. Był nim dwukrotnie, rywalizując z Augustem II Mocnym.

August II Mocny 

Jeden z królów polskich wybrany na drodze wolnej elekcji. Przeciwnik Stanisława Leszczyńskiego.

Stanisław Konarski 

Pijar i pisarz, człowiek, który dostrzegł konieczność zreformowania polskiej edukacji i ciężko nad tym pracował

Książę Karol Radziwiłł 

Jeden z najpotężniejszych magnatów polskich, znany ze skłonności do kłamstwa i koloryzowania rzeczywistości.

Michał Kazimierz Ogiński 

Hetman odpowiedzialny za wykopanie kanału nad Niemnem łączącego wodne szlaki handlowe.

Stanisław August Poniatowski 

Ostatni król Polski, organizował słynne czwartkowe obiady, wprowadził konstytucję.

Ignacy Krasicki 

Biskup i literat, bywał na dworze Poniatowskiego, celnie punktował wszystkie błędy i przywary narodu polskiego w swoich dziełach.

Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski, Szczęsny Potocki 

Trzech szlachciców, którzy pod Targowicą oddali Polskę Rosji.

Tadeusz Kościuszko 

Przywódca powstania kościuszkowskiego, walczył też w Stanach Zjednoczonych.

Kazimierz Pułaski 

Bohater walki o wolność w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Antoni Malczewski 

Polski poeta romantyczny, wszedł na Mont Blanc.

Kazimierz Brodziński 

Autor zajmujący się tematem wsi.

Jura Gajdzica 

Chłop, który interesował się literaturą.

Adam Mickiewicz 

Polski poeta romantyczny, wieszcz, twórca „Pana Tadeusza”.

Karol Marcinkowski 

Lekarz, zaangażowany w sprawy społeczne, z tego powodu nawet aresztowany.

Fryderyk Chopin 

Polski kompozytor żyjący na emigracji w Paryżu.


Przeczytaj także: Magiczne drzewo. Czerwone krzesło – plan wydarzeń

Aktualizacja: 2024-09-29 20:32:14.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.