Granica – czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke.

„Granica” to jedno z najbardziej znanych dzieł autorstwa Zofii Nałkowskiej. Powstało ono w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Autorka w powieści przedstawiła losy młodego i ambitnego Zenona Ziembiewicza, który rozwijał błyskotliwą karierę polityczną. Przerwały ją konsekwencje jego nieszczęśliwego romansu z córką kucharki, Justyną Bogutówną. To właśnie z nią Zenon zdradzał bowiem swoją żonę, Elżbietę Biecką, co miało dla niego straszliwe konsekwencje.

Spis treści

Miejsce akcji

Miejsce akcji to bliżej nieokreślone polskie miasto średniej wielkości. Nie otrzymało ono nazwy, zatem można przypuszczać, że ma ono w ten sposób uosabiać wszystkie inne ośrodki tego typu, które wówczas rozwijały się w Polsce. Było to miasto raczej prowincjonalne. Nałkowska wspomina jednak kilka lokalizacji, które łatwiej można osadzić w konkretnym miejscu i czasie. To między innymi Paryż czy Warszawa. Wyjątkowo ważna jest też miejscowość znana jako Boleborza. To tam mieścił się bowiem folwark, w którym urodził się Zenon. Zarządzali nim jego rodzice i tam młodzieniec wdał się w swój nieszczęśliwy romans z Justyną Bogutówną. Ważnym miejscem akcji jest też kamienica Cecylii Kolichowskiej, ciotki Elżbiety Bieckiej. Nałkowska opisuje również określone pomieszczenia, jak na przykład gabinet Zenona. Najważniejsza jest tu jednak przede wszystkim uniwersalizacja, pokazująca, że takie wydarzenia równie dobrze mogły się rozegrać w wielu innych miejscach Polski. 

Czas akcji

Czas akcji to przede wszystkim współczesny Nałkowskiej okres dwudziestolecia międzywojennego. Akcja obejmuje odcinek około kilkunastu lat, od poznania się bohaterów, aż do tragicznej śmierci Zenona Ziembiewicza. Można zatem zakładać, że wszystkie opisane wydarzenia dzieją się od około roku 1920 i kończą się mniej więcej na początku lat trzydziestych XX wieku. Bohaterowie często wspominają swoje lata dzieciństwa i pojawiają się retrospekcje. Dzięki temu Nałkowska mogła opisać tak długi przedział czasowy w swojej powieści. Dodatkowo autorka rozpoczyną ją od wspomnienia najświeższych wydarzeń, potem dopiero przybliża czytelnikowi dawniejsze sytuacje. Czas akcji jest zatem osadzony w konkretnym okresie historycznym, jakim było międzywojnie i pojawiają się w dziele nawiązania pozwalające na rozpoznanie tego właśnie czasu.


Przeczytaj także: Granica – plan wydarzeń

Aktualizacja: 2024-07-03 18:32:07.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.