Granica – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke.

Zofia Nałkowska to autorka opublikowanej w dwudziestoleciu międzywojennym powieści zatytułowanej „Granica”. Przedstawia ona historię szybko rozwijającej się kariery młodego Zenona Ziembiewicza, który wdał się też w nieszczęśliwy trójkąt miłosny z Elżbietą Biecką i Justyną Bogutówną. Nałkowska przedstawia losy tych bohaterów jako refleksję nad moralnością i konsekwencjami pewnych czynów, a także odpowiedzialności za podjęte decyzje. W dziele pojawia się też wiele postaci drugoplanowych.

Spis treści

Zenon Ziembiewicz

Zenon Ziembiewicz to młody człowiek, który pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej, jest synem Joanny i Waleriana. Od dziecka wykazywał się wielką ambicją i pragnął zmienić swój los, wyjeżdżając z Boleborzy. Mieszka w mieście, gdzie zdobywa wykształcenie, trudno mu się też wraca do domu rodzinnego. Coraz bardziej oddala się od rodziców. Już w młodości zakochuje się w Elżbiecie Bieckiej. Po ukończeniu szkoły kształci się dalej w Paryżu, gdzie ma kochankę, ma też romans w Boleborzy z Justyną Bogutówną. Zenon cały czas jednak próbuje postępować moralnie. W pewnym momencie musi się sam utrzymywać w czasie nauki, zaczyna zatem pisać za pieniądze artykuły. Zenon poślubia Elżbietę, ale utrzymuje cały czas romans z Justyną, która zachodzi w nim ciążę. Ostatecznie kariera Zenona zostaje złamana przez Justynę dręczoną wyrzutami sumienia z powodu aborcji. Kobieta oblewa go kwasem i oślepiony Zenon popełnia samobójstwo.

Elżbieta Biecka

Elżbieta Biecka to córka pani Niewieskiej, którą opiekuje się ciotka, Cecylia Kolichowska. Gdy była młodsza, kochała się w Awaczewiczu, co skończyło się dla niej bolesnym rozczarowaniem. Elżbieta została przez matkę oddana ciotce na wychowanie. Żadna z tych kobiet nie potrafiła okazać dziewczynce uczuć, przez co w dorosłym życiu Elżbieta jest chłodna i zdystansowana, także nie jest w stanie wydobyć z siebie ciepła wobec bliskich. Mimo to wielokrotnie działa na rzecz potrzebujących, jest wrażliwa i stara się pomagać innym. Chce się poświęcić, gdy dowiaduje się o romansie Zenona z Justyną. Ostatecznie staje się jego żoną i rodzi mu syna. Po śmierci Zenona zachowuje się jak własna matka – oddaje dziecko teściowej i wyjeżdża z kraju. Elżbieta określana jest jako postać tragiczna, doświadczająca wielu niezawinionych nieszczęść.

Justyna Bogutówna

Justyna Bogutówna to bardzo młoda dziewczyna, córka kucharki. Justyna nie znała swojego ojca i wychowywała się bez niego. Justyna jest bardzo ładna, ale też prostolinijna, naiwna i czasami zachowuje się w dziecinny sposób. W wieku dziewiętnastu lat wdaje się w romans z Zenonem, którego kocha bezgranicznie i sądzi, że ich relacja jest w stanie się utrzymać. Justyna nie rozumie bowiem różnic klasowych między nimi. Nie jest też przygotowana na życie w mieście i te trudy ją wyniszczają. Gdy zachodzi w ciążę z Zenonem początkowo jest szczęśliwa, ale potem uznaje, że Zenon wywiera na nią presję na aborcję i udaje się na zabieg. Wyrzuty sumienia po przerwaniu ciąży sprawiają, że Justyna choruje psychicznie i kończy się to tym, że oblewa Zenona kwasem, przez co on popełnia samobójstwo.

Cecylia Kolichowska

Cecylia Kolichowska to ciotka Elżbiety Bieckiej. Opiekuje się nią, odkąd matka dziewczynki ją zostawiła. Cecylia to kobieta, która dwukrotnie była zamężna. Jej pierwszy mąż był socjalistą, zdradzał ją i popełnił samobójstwo. Drugi z kolei był chorobliwe zazdrosny i też zdradzał żonę. Cecylii z drugiego małżeństwa została kamienica, z której się utrzymuje. Stara się być dobra dla lokatorów, do Elżbiety jest przywiązana, ale nie potrafi okazać jej uczuć. Nie jest w stanie też pogodzić się z własnym starzeniem i zmianami w życiu.

Żancia Ziembiewiczowa

Żancia Ziembiewiczowa, a właściwie Joanna, to matka Zenona i żona Waleriana. Jest ona dobrą i prostą kobietą. Wybacza mężowi liczne zdrady, wszędzie widzi pozytywy. Gra na fortepianie i zajmuje się wieloma obowiązkami w domu.

Walerian Ziembiewicz

Walerian Ziembiewicz to ojciec Zenona i mąż Żańci. Jest dzierżawcą majątku państwa Tczewskich w Boleborzy, ale nie radzi sobie z tym obowiązkiem. Lubi się cieszyć rozrywkami takimi jak alkohol, polowania czy romanse. Nie widzi jednak swoich licznych wad.

Karolina Bogutowa

Karolina Bogutowa to matka Justyny i kucharka w majątku Tczewskich.

Karol Wąbrowski

Karol Wąbrowski to pierwszy mąż Kolichowskiej, socjalista, popełnił samobójstwo, zdradzał żonę z innymi kobietami.

Jasia Gołąbska

Jasia Gołąbska to córka ogrodnika z majątku Tczewskich i jedyna przyjaciółka Justyny. Ma gromadę dzieci, które umierają, ona sama odchodzi z powodu gruźlicy.

Awaczewicz

Awaczewicz to pierwsza miłość Elżbiety Bieckiej. Romansował jednak z nauczycielką francuskiego i złamał jej serce.


Przeczytaj także: Granica – główne wątki

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.