Życie snem – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Życie snem” to dra­mat au­tor­stwa Pedra Calderóna de la Barca, po­wsta­ją­cy w la­tach 1627–1629. Opo­wia­da hi­sto­rię kró­la Ba­zy­le­go i jego syna, Zyg­mun­ta. Ba­zy­li wie­rzy w prze­po­wied­nię mó­wią­cą, że jego syn bę­dzie ty­ra­nem, dla­te­go Zyg­munt zo­sta­je za­mknię­ty w wie­ży. Dra­mat uka­zu­je walkę Zygmunta o wolność oraz jego zmagania z własnym charakterem. Au­tor po­dej­mu­je wie­le kwe­stii fi­lo­zo­ficz­nych i do­ty­czą­cych ludz­kiej na­tu­ry, co na­da­je utwo­ro­wi wy­jąt­ko­wą głę­bię.

Spis treści

Iluzje i złudzenia

Przede wszyst­kim Cal­de­rón po­ru­sza te­mat ilu­zji i złu­dzeń, któ­re czę­sto prze­peł­nia­ją ludz­kie ży­cie. Przepowiednia skłania króla Bazylego do uwięzienia syna: „Strach przed pro­roc­twem ka­zał mi cię za­mknąć” (Akt I, sce­na 1). Wia­ra w prze­po­wied­nię kształtuje egzystencję Zygmunta, for­mu­jąc jego cha­rak­ter. Z cza­sem Ba­zy­li za­czy­na żałować swojej decyzji i uwal­nia syna z wie­ży: „Niech Zyg­munt uj­rzy świa­tło dzien­ne i spraw­dzi się, czy prze­po­wied­nia była praw­dzi­wa” (Akt II, sce­na 2). Sa­mo­speł­nia­ją­ce się pro­roc­two fak­tycz­nie spra­wia, że Zyg­munt sta­je się okrut­ny, ale kró­le­wicz zdaje sobie sprawę z sił, które nim rządzą, i za­czy­na wal­czyć ze swo­ją na­tu­rą: „Mu­szę wal­czyć z be­stią we­wnątrz mnie, by stać się czło­wie­kiem” (Akt III, sce­na 3).

Wolna wola

Dra­mat po­ru­sza rów­nież problem wolnej woli. Au­tor za­sta­na­wia się, co mo­ty­wu­je bo­ha­te­rów do dzia­ła­nia – ich samodzielne decyzje czy zewnętrzne czynniki. W przy­pad­ku Ba­zy­le­go i Zyg­mun­ta rze­czy­wi­sto­ścią rzą­dzi wia­ra w prze­po­wied­nię: „Prze­po­wied­nia rzą­dzi na­szym lo­sem, czy tego chce­my, czy nie” (Akt I, sce­na 2). Zyg­munt spę­dza ży­cie w nie­wo­li z po­wo­du wia­ry ojca: „Czy je­stem ty­ra­nem z na­tu­ry, czy to wię­zie­nie mnie ta­kim uczy­ni­ło?” (Akt III, sce­na 1). Kró­le­wicz podejmuje świadomą walkę ze swoim usposobieniem, sta­ra­jąc się zmie­nić: „Nie po­zwo­lę, by pro­roc­two znisz­czy­ło moją du­szę” (Akt IV, sce­na 2).

Wina i przebaczenie

W dra­ma­cie po­ja­wia się tak­że pro­blem winy i prze­ba­cze­nia. Po­cząt­ko­wo Zygmunt nie jest winien bycia okrutnikiem, ale jego ojciec i tak go karze: „Czy je­stem win­ny, że uro­dzi­łem się pod złym zna­kiem?” (Akt II, sce­na 1). Lata uwię­zie­nia wpływają na jego charakter, czy­niąc go bez­względ­nym. Zyg­munt przebacza ojcu i pro­si go o prze­ba­cze­nie: „Oj­cze, prze­bacz mi, jak ja to­bie prze­ba­czam” (Akt V, sce­na 1). Osta­tecz­nie oka­zu­je się, że zmia­na jest moż­li­wa, a bo­ha­te­ro­wie potrafią przebaczać swoje grzechy: „Czło­wiek może się zmie­nić, je­śli tyl­ko pra­gnie od­ku­pie­nia” (Akt V, sce­na 3). Mimo za­mor­do­wa­nia słu­gi i wsz­czę­cia bun­tu, Zyg­munt sta­je się do­brym i spra­wie­dli­wym wład­cą: „Niech moje rzą­dy będą peł­ne spra­wie­dli­wo­ści i po­ko­ju” (Akt V, sce­na 5).

Cal­de­rón w „Życie snem” po­ru­sza fi­lo­zo­ficz­ne roz­wa­ża­nia na te­mat natury człowieka i kondycji społeczeństwa. Z jego dzie­ła bije jed­nak po­zy­tyw­ny prze­kaz, po­nie­waż bo­ha­te­ro­wie przezwyciężają swoje słabości i potrafią się zmieniać na lepsze: „Czło­wiek może po­ko­nać swo­je prze­zna­cze­nie i stać się lep­szym” (Akt V, sce­na 5).




Prze­czy­taj tak­że: Dlaczego według Calderona, ludzie nie chcą się obudzić? Czym będzie to przebudzenie?

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-07-31 16:57:44.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.