Autorką charakterystyk bohaterów jest: Marta Grandke.

„Życie snem” to jeden z najwybitniejszych dramatów, które wyszły spod pióra Pedra Calderóna de la Barcy. Powstawał on w latach 1627-1629. Jego akcja rozgrywa się w Polsce w siedemnastym wieku i opowiada o wydarzeniach na dworze królewskim, gdzie rodzi się syn władcy, czyli Zygmunt. Według przepowiedni ma on być potworem. W dramacie opisano wiele interesujących postaci, które mają wpływ na wydarzenia.

Rozaura to córka Klotalda, która udała się do Polski w męskim przebraniu. Chciała bowiem uratować swój honor po tym, jak została wykorzystana i porzucona przez pewnego mężczyznę. Rozaura myśli o zemście i pragnie zabić Astolfa. Gdy podróżuje do zamku, to wraz ze swoim sługą, Klarynem, spotyka Zygmunta w wieży i ratuje go. W czasie trwania opowieści czytelnik poznaje sekret kobiety i dowiaduje się, że jest ona córką Klotalda i jego dawnej kochanki, Wiolanty. Rozaura jest damą dworu Estrelli i pochodzi z wysokiego rodu. W czasie trwania akcji dziewczyna odnajduje swojego ojca i dzięki temu dowiaduje się, że została pohańbiona przez Astolfa, tak jak jej matka przez Klotalda. Ostatecznie jednak w wyniku wielu wydarzeń Rozaura zostaje żoną Astolfa.

Zygmunt to syn Bazylego, królewicz i dziedzic tronu. Zostało przepowiedziane, że urodzi się jako potwór i tyran. Matka chłopca umiera przy jego porodzie w Wielki Piątek. Ze względu na przepowiednię król zamyka swojego syna w wieży. Gdy Zygmunt zostaje z niej uwolniony, to planuje zemstę na swoim ojcu. Wykazuje się okrucieństwem, co widać, gdy bohater morduje sługę. Uważa, że to ojciec jest odpowiedzialny za jego bezwzględny charakter. Gdy ponownie zostaje uwięziony, to wydaje mu się, że wszystko jest snem. Zygmunt to przywódca buntu przeciwko Bazylemu i Astolfowi. Ostatecznie przebacza ojcu i jego też prosi o przebaczenie, chce także ożenić się z Estrellą. To Zygmunt jest odpowiedzialny za ślub Astolfa i Rozaury. Zygmunt walczy ze swoim przeznaczeniem i próbuje je pokonać. Udaje mu się to i wszystko wskazuje na to, że będzie dobrym władcą.

Astolf to siostrzeniec króla Bazylego i moskiewski książę. Stara się zalecać do Estrelli. Nosi jednak medalion z podobizną swojej dawnej ukochanej, którą jest Rozaura. Astolf w trakcie trwania fabuły dramatu wykazuje się odwagą. To on staje w obronie Klotalda, kiedy Zygmunt chce go zabić. Astolf walczy także ze zbuntowanymi wojskami. Rozaura przysięgła mu zemstę za swoje krzywdy, została bowiem przez niego pohańbiona. Dopóki ukrywano Zygmunta w wieży, to właśnie Astolf miał prawo do tronu jako siostrzeniec króla. Ostatecznie zostaje mężem swojej dawnej ukochanej, Rozaury, a to dzięki działaniom Zygmunta.

Bazyli to panujący król i ojciec Zygmunta. Włada stworzonym na potrzeby dramatu państwem polskim. To on decyduje, że Zygmunta należy zamknąć w wieży, ponieważ ma on być tyranem. Bazyli interesuje się między innymi astrologią, właśnie dlatego wierzy w proroctwo dotyczące jego syna. Po latach Bazyli chce dać jednak Zygmuntowi szansę. Wtedy jednak jego następca dopuszcza się morderstwa służącego, przez co Bazyli ponownie postanawia go uwięzić. Wierzy też, że w wyniku przeznaczenia spotka się ze swoim synem na polu bitwy. Po przemianie Zygmunta Bazyli zaczyna wierzyć, że jego syn może być sprawiedliwym królem.

Klotald to ojciec Rozaury i wierny sługa króla Bazylego. Był też strażnikiem i nauczycielem Zygmunta, gdy ten był uwięziony w wieży. Rozpoznaje w Rozaurze córkę dzięki dzierżonej przez nią szabli. Cierpi z powodu wiele rozterek moralnych. Zygmunt chce zabić Klotalda, ale astolf staje w jego obronie. Później Zygmunt wybacza Klotaldowi i nazywa go swoim przewodnikiem.

Estrella to siostrzenica króla Bazylego. Rozaura jest jej damą dworu. Jest też kandydatką do tronu Bazylego. Astolf zabiega o jej względy, jednak ona widzi, że nosi on medalion ze swoją dawną ukochaną. Ostatecznie ma ona być żoną Zygmunta.

Klaryn to służący Rozaury. Zostaje przyjęty na służbę u Klotalda. Zna wiele tajemnic Rozaury i zostaje strażnikiem Zygmunta po jego ponownym uwięzieniu. Zostaje zabity podczas bitwy.


Przeczytaj także: Życie snem - motywy literackie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.