Skąpiec - czas i miejsca akcji

Autor Molier
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Skąpiec” to słynna sztuka francuska autorstwa Moliera. Należy do gatunku komedii i powstała w roku 1668, kiedy to wystawiono ją po raz pierwszy w teatrze. Opowiada ona historię tytułowego skąpca, czyli Harpagona, dla którego pieniądze są ważniejsze niż wszystko inne, łącznie z rodziną. Ostatecznie Molier przedstawia losy upadku Harpagona, który przez swoją chciwość traci wszystkich bliskich i ostatecznie zostaje sam ze swoim ukochanym bogactwem. Molier uczynił ją tekstem uniwersalnym, z wartościami ważnymi dla każdego człowieka.

 • Skąpiec - miejsce akcji
 • Skąpiec - czas akcji
 • Skąpiec - miejsce akcji

  Miejsce akcji komedii to znany autorowi i współczesny mu Paryż. Wszystko rozgrywa się głównie w domu Harpagona, który jest umiejscowiony właśnie we francuskiej stolicy. Autor podaje jednak jedynie bardzo zwięzłą informację dotyczącą miejsca akcji i nie zdradza nic więcej. Czytelnik zatem porusza się we wnętrzu tego mieszkania, po którym widać, że rodzina żyje niemal w nędzy, jednak jej powodem nie jest brak pieniędzy, ale skąpstwo Harpagona, który nie chce wydawać więcej niż jest to konieczne. Brakuje tutaj jednak więcej szczegółów, które poszerzyłyby wiedzę odbiorcy na ten temat.

  Skąpiec - czas akcji

  Czas akcji także pozostaje niesprecyzowany, podobnie jak jej miejsce. Jest to jednak świat współczesny Molierowi. Jest to zatem druga połowa XVII wieku. Molier kumuluje wszystkie opisywane wydarzenia w ciągu zaledwie jednego dnia, całość nie jest też mocno osadzona w konkretnych realiach historycznych. W ten sposób twórca wyeksponował przede wszystkim przesłanie swojego utworu i zwrócił uwagę na portrety postaci.

  Molier odwzorował zatem problemy, jakie w jego przekonaniu trapiły współczesne mu społeczeństwo. Akcja „Skąpca” jest też tak uniwersalna, że właściwie mogłaby się bez uszczerbku rozgrywać w zupełnie innych czasach czy realiach historycznych, co podkreśla uniwersalność jego obserwacji.


  Przeczytaj także: Świętoszek - plan wydarzeń

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.