Sklepy cynamonowe - jaki symboliczny sens mają motywy labiryntu i wędrówki wykorzystane w utworze?

Autor Bruno Schulz
Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Świat przedstawiony w Sklepach cynamonowych Brunona Schulza jest wyjątkowy i tajemniczy. Chociaż z pozoru to tylko małe miasteczko, narrator patrzy na nie oczyma dziecka, które ma bogatą wyobraźnię i potrafi zachwycać się nawet zwyczajnymi rzeczami. Ważnymi elementami świata przedstawionego są motywy labiryntu i wędrówki.

Labirynt to motyw pojawiający się w wielu utworach literackich, zaczynając już od mitu o Tezeuszu i Ariadnie. W opowiadaniach Schulza labirynt pojawia się jednak w innym kontekście: nie jest groźną pułapką, ale fascynującym miejscem, pełnym niespodzianek. Najlepiej widać to podczas nocnej wędrówki narratora w opowiadaniu Sklepy cynamonowe, które dało tytuł całemu zbiorowi. Zwyczajne niewielkie miasteczko zmieniło się w labirynt: narrator nigdy nie miał pewności, co zastanie za rogiem. Chociaż mogłoby się wydawać, że porusza się po doskonale znanych kątach i powinien wiedzieć, gdzie idzie, miasto stało się tajemnicze, było w nim wiele do odkrycia. Motyw labiryntu pojawia się nawet w domu narratora: chociaż w nim dorastał, budynek wciąż wydawał mu się tajemniczy. Było w nim wiele pokojów wynajmowanych lokatorom, mieszkańcy żyli we własnych światach, ojciec izolował się od rodziny, funkcjonując w alternatywnej rzeczywistości i słuchając wyłącznie Adeli.

W opowiadaniach pojawia się również motyw wędrówki. Nie była to tułaczka na miarę Odyseusza, ale narrator, dorastający chłopak, przemierzał świat, poznając nowe miejsca. Świat został tutaj jednak skondensowany do jednego niewielkiego miasteczka: to właśnie z niego narrator ruszył na przejażdżkę zaczarowaną dorożką, koń prowadził go tam, gdzie chciał. Chociaż narrator przemieszczał się po znanych miejscach, dla niego były tajemnicze i godne zobaczenia. Sklepy cynamonowe, obok których przechodził, były dla niego namiastką wielkiego, fascynującego świata.

W Sklepach cynamonowych został ukazany niepowtarzalny obraz dzieciństwa. Narrator patrzył na świat z dziecięcą wyobraźnią i ciekawością otaczającej rzeczywistości, przemierzając miasteczko, niczym labirynt.


Przeczytaj także: W jaki sposób Bruno Schulz ukazuje realia Drohobycza w sklepach cynamonowych?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.