Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Klapaucjusz i Trurl pojawiają się również w dwóch innych opowiadaniach, należących do zbioru „Bajki robotów”. W utworach „Jak ocalał świat” oraz „Wielkie lanie” ich relacja została ukazana w raczej negatywny sposób. Przedstawiono ich jako dwójkę rywali, którzy darzą się niechęcią i są zazdrośni o osiągnięcia konkurenta. Utrzymywali kontakty raczej w celu wzajemnego kontrolowania swoich prac, a nie z powodu sympatii.

W opowiadaniu „Maszyna Trurla” wynalazcy zostali ukazani jako dobrzy koledzy. Klapaucjusz szczerze próbował pomóc Trurlowi i znaleźć zastosowanie dla najgłupszej maszyny rozumnej na świecie. Nie opuścił go również podczas ucieczki, chociaż miał taką możliwość. Był pewnym siebie wynalazcą, który nie wierzył, że może go pokonać tak niemądra maszyna.

Trurl był upartym konstruktorem, który nie zamierzał nikomu ustępować. Nie przystał na propozycję Klapaucjusza, który chciał wykorzystać głupotę maszyny do zarabiania pieniędzy. Za wszelką cenę próbował ją naprawić, żeby działała tak, jak zaplanował. Z pewnością nie chciał być uznany za nieudolnego wynalazcę, który nie potrafi skonstruować maszyny rozumnej. Trurl był również porywczy, ze złości kopał swój wynalazek, nie potrafił też przyznać racji maszynie, nawet w momencie, gdy groziła mu śmierć. Był mniej ugodowy od Klapaucjusza, który chciał pogodzić się z maszyną, aby wydostać się z jaskini. Dla Trurla najważniejsza była prawda, wolał umrzeć, niż przyznać, że dwa razy dwa równa się siedem.

Ważną bohaterką utworu była również najgłupsza maszyna rozumna. Podczas jej budowy, Trurl musiał się pomylić, na skutek czego maszyna stała się niemądra, uparta oraz mściwa. Urządzenie było nieudanym wynalazkiem, który obrócił się przeciwko swojemu twórcy. Maszyna była gotowa zniszczyć wszystko na swojej drodze, aby tylko dopaść konstruktora, który ją uraził. Pragnęła zmusić Trurla, żeby przyznał jej rację, nie potrafiła przyznać się do błędu. Można powiedzieć, że przejęła wady swojego twórcy.


Przeczytaj także: Maszyna Trurla - problematyka i morał

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.