Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Utwór przedstawia zawodność nauki i techniki. Postęp ułatwia życie i zwiększa możliwości człowieka. Ma jednak również swoje ciemne strony. Im mądrzejsze są maszyny, tym większą władzę mają nad ludzkością.

Opowiadanie ukazuje przerażającą wizję buntu maszyn. Nieudany wynalazek jest na tyle potężny, że jest w stanie zabijać i niszczyć miasta. Trurl całkowicie stracił kontrolę nad swoim dziełem, stając się celem jego ataków. Tylko szczęśliwy zbieg wypadków pozwolił Trurlowi i Klapaucjuszowi zachować życie. Nawet doświadczony wynalazca może popełnić błąd. Trurl myślał, że buduje rozumną maszynę, która będzie w stanie rozwiązywać skomplikowane problemy i działania matematyczne. Tymczasem, stworzył potwora, niosącego śmierć i zniszczenie.

Opowiadanie ma jednak szczęśliwe zakończenie. Trurl i Klapaucjusz ocaleli, a maszyna roztrzaskała się w wąwozie. Mądrość zwyciężyła z głupotą. Ten motyw często powtarza się w zbiorze „Bajki robotów”. Lem wielokrotnie podkreśla potęgę mądrości, która zawsze pokonuje głupotę, nawet jeśli towarzyszy jej siła fizyczna. Inteligencja nie pozwoliła Trurlowi przyznać racji maszynie, która upierała się przy nieprawidłowym wyniku prostego działania. Wynalazek był potężny, ale brakowało mu rozumu, dlatego spotkała go porażka.


Przeczytaj także: Wielkie lanie - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.