Głównym bohaterem opowiadania jest król Poleander Partobon. Był on władcą Kybery oraz pasjonatem cybernetyki i gier wojennych. Maszyny myślące stały się wręcz jego obsesją, umieszczał je w każdym zakątku królestwa. Niestety, pasje króla powodowały cierpienie jego poddanych.
Poleander był egoistą, aby zaspokoić swoje marzenia o prowadzeniu wojen, nakazywał tworzenie sztucznych wrogów. Skutkiem tych działań były pożary osad i poważne zniszczenia w królestwie. Król nie potrafił cieszyć się spokojem, toczył wyreżyserowane walki, aby zaspokoić swoją próżność i upewnić się, że jest doskonałym dowódcą. W sytuacji prawdziwego, niekontrolowanego zagrożenia Poleander okazał się bezradny. Całą swoją nadzieję pokładał w strategicznej maszynie cyfrowej. Dopiero tak dramatyczne wydarzenia skłoniły króla do refleksji nad swoim postępowaniem i zaprzestania bezsensownych walk. Gdyby nie lekkomyślność i obsesja Poleandra na punkcie wojen, elektrosmok nigdy by nie powstał.
Ważną bohaterką opowiadania jest również stara strategiczna maszyna cyfrowa. Za pomocą zagadek i operacji matematycznych zdołała unicestwić elektrosmoka, który pokonał wszystkie wysłane na Księżyc wyprawy. Maszyna ukazała wyższość intelektu nad walką zbrojną. Rozgoryczenie urządzenia było słuszne, król traktował ją w lekceważący sposób, ale w chwili zagrożenia, nie wahał się prosić o pomoc. To maszyna była prawdziwym władcą Kybery, który potrafił stawić czoła niebezpieczeństwu w inteligentny i skuteczny sposób. Urządzenie było przykładem myślącej maszyny, która jest w stanie zbuntować się przeciwko człowiekowi.
Aktualizacja: 2023-03-28 16:45:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.