Autorką charakterystyk bohaterów jest: Adrianna Strużyńska.

Wydarzenia, przedstawione w utworze, mają miejsce za panowania króla Inhistona. Był odpowiedzialnym władcą, który miał na uwadze dobro swoich poddanych. Po pojawieniu się potwora, Inhiston od razu wezwał do siebie wielowiedów, chcąc ratować planetę. Powstanie drugiego stwora również wiązało się z natychmiastowym działaniem. Inhiston zrozumiał napis, umieszczony na berle. Wykazał się odpowiedzialnością i zdecydowaniem, zdawał sobie sprawę, że władza wiąże się nie tylko z przywilejami, ale przede wszystkim obowiązkami. W bardzo trudnej sytuacji, król uratował swoich poddanych od haniebnej śmierci w paszczy potwora, decydując się na unicestwienie królestwa.

W opowiadaniu pojawia się troje wielowiedów: Wielki Cybernator Koronny, Wielki Arcydynamik oraz Wielki Abstraktor. Każdy z nich posiadał własną wizję zabicia potwora, dlatego nie mogli porozumieć się ze sobą i stworzyć jednego cyberluda. Pracę wielowiedów można uszeregować. Cybernator pogorszył sytuację, ponieważ szczątki jego dzieła zdemolowały miasto. Arcydynamik był bliżej osiągnięcia celu, ale ostatecznie poniósł porażkę. Największym sprytem i pomysłowością wykazał się Wielki Abstraktor, któremu udało się unicestwić stwora. Okazało się jednak, że nie ma sposobu, aby wygrać z nienawiścią.

Ważnymi bohaterami opowiadania są twórcy potworów, których można utożsamiać z ludźmi. Są mściwi i nienawistni, niszczą nawet odległych potomków żelaznych aniołów, którzy nie zdawali sobie sprawy z istnienia swoich przodków. Ludzie są przedstawieni jako stworzenia pamiętliwe i szukające zemsty, nawet po tysiącach wieków. Po unicestwieniu Argensów, udali się na dalsze poszukiwania. Całe ich życie wypełnia nienawiść, skierowana w stronę niewinnych ludów.


Przeczytaj także: Dwa potwory - problematyka, morał

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.