Napisz zaproszenie na przedstawienie pt. Kopciuszek. Spektakl przygotowała twoja klasa

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Uwaga! Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na spektakl przygotowany przez całą naszą klasę. Będzie to adaptacja znanej wszystkim baśni pod tytułem „Kopciuszek”. Naszym przedstawieniem sprawdzimy, czy historia ta wciąż jest uniwersalna i ponadczasowa. 

Przedstawiona przez nas historia zachowa najważniejsze elementy popularnej baśni. Opowiemy Wam historię nieszczęśliwej dziewczyny, której matka zmarła, ojciec zaś zdecydował się na ponowny ożenek z kobietą zimną, wyniosłą i odpychającą. Wraz z nią do domu Kopciuszka sprowadzają się dwie jej córki, które nie przepadają za swoją przyrodnią siostrą.

Przedstawienie ukaże Wam więc, w jaki okrutny sposób macocha traktowała niewinną dziewczynę. Kazała ona jej bowiem zajmować się całym domem, sprzątać go i utrzymywać w czystości, dlatego też dziewczynka szybko zabrudziła siebie i swoje ubrania. Tak nadano jej prześmiewczy przydomek, który znacie na pewno z tytułu baśni - Kopciuszek.

W dalszej części przedstawienia pokażemy Wam niezwykłą odmianę losu tytułowej bohaterki. Na zamku odbywa się bowiem bal, na który Kopciuszek bardzo chce się udać. Nie ma ona jednak odpowiedniego stroju, macocha także nie ma zamiaru jej tam zabrać. Wtedy Kopciuszkowi z pomocą przychodzi wróżka chrzestna, która wyprawia ją na bal. Na zamku Kopciuszek poznaje księcia, musi jednak wrócić do domu przed północą. Ucieka z zamku, gubiąc po drodze swój szklany pantofelek. Książę postanawia ją odnaleźć, odwiedzając wszystkie młode dziewczyny w królestwie i prosząc je o przymierzenie bucika.

Poszukiwania ostatecznie sprawiają, że książę odnajduje swoją ukochaną, którą okazuje się być Kopciuszek. Nie zważa on na jej nędzę, zniszczone suknie i brak posagu, tylko postanawia się z nią ożenić. Jak widzicie sami, baśń ta niesie ze sobą wiele morałów, które dostrzec może oko wprawnego widza, którym z całą pewnością jesteście. 

Jeżeli zachęcił Was powyższy opis i chcielibyście zobaczyć, w jaki sposób poradziliśmy sobie z wystawieniem tej znanej od wieków historii w czasach współczesnych i czy w „Kopciuszku” wciąż można odnaleźć uniwersalne i ponadczasowe wartości, to serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek na salę gimnastyczną, gdzie o godzinie 18:00 rozpocznie się nasz niewielki spektakl. Zabierzcie ze sobą swoich znajomych, rodziców lub rodzeństwo - wszyscy są mile widziani. Mamy nadzieję, że widzimy się już wkrótce i że będziecie się z nami doskonale bawić!


Przeczytaj także: Przeczytaj utwór Wandy Chotomskiej „Kopciuszek”. Przypomnij sobie treść znanej bajki o Kopciuszku. Co różni utwór Wandy Chotomskiej od tej baśni? Który z nich bardziej ci się podoba i dlaczego?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.