Napisz list do króla Maciusia o problemach współczesnych dzieci

Autorka opracowania: Ilona Kowalska.

Warszawa, 03.02.2022

Szanowny Królu Maciusiu Pierwszy!

Na początek chcielibyśmy serdecznie pozdrowić wspaniałego Króla i podziękować za wszystkie reformy, które Król wprowadził na przestrzeni lat. Wszystkie one przyczyniły się bardzo mocno do poprawy życia dzieci w całym państwie oraz były inspiracją dla innych władców, którzy także postanowili nie bagatelizować losu najmłodszych mieszkańców swoich państw. Niestety, czasy się zmieniły i część z wprowadzonych przez Króla reform przestała być wystarczająca. Obecna młodzież mierzy się z kolejnymi problemami, z którymi nie do końca sobie radzimy.

Jednym z nich jest przemoc domowa, która dotyka część dzieci w ich najbliższym otoczeniu. Rodzice znęcają się nad swoimi bezbronnymi potomkami, bijąc je, obrażając, zastraszając psychicznie i krzywdząc w okropny sposób. Dzieci są przerażone i boją się mówić o swoich problemach, dlatego spirala nienawiści wobec najmłodszych trwa nieprzerwanie, do momentu, kiedy ktoś nie zauważy problemu. Uważamy, że nie powinno tak być i prosimy Króla, by pomógł nam w jakiś sposób rozwiązać ten straszny problem, który nęka około 10% dzieci w naszym kraju.

Związanym z powyższym problemem jest także przemoc między rówieśnikami, głównie w szkołach. Dzieci znęcają się nad innymi dziećmi z różnych powodów – braku markowych ubrań, ocen, wyglądu czy usposobienia i charakteru. Młodzież potrafi być okrutna wobec swoich kolegów i koleżanek, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że rodzice i nauczyciele często nie reagują, bagatelizując problem znęcania się nad uczniami. Dziecko czuje, że zostało samo ze swoimi problemami, zamyka się w sobie, staje się smutne i osowiałe. Nie tak powinno wyglądać dzieciństwo i czasy młodzieńcze, nie uważa Król?

Innym problemem, z którym zmaga się obecna młodzież jest uzależnienie od gier komputerowych i sprzętu elektronicznego. Dziś już mało kto chce bawić się na placu zabaw, biegać z przyjaciółmi po podwórku czy wspinać się na drzewach, jak to było za czasów Króla. Teraz dzieci przesiadują godzinami przed ekranem komputera lub telefonu, grając w gry komputerowe, które nie do końca są przystosowane do ich wieku i poziomu emocjonalnego. Dzieci stają się agresywne, mają problemy z koncentracją i nauką, a rodzice nie pilnują w żaden sposób swoich najmłodszych, którzy nieświadomie zatracają się w wirtualnym świecie.

Kolejnym problemem do rozwiązania jest zła dieta i brak ruchu. Rodzice często nie mają czasu, by poświęcić chwilę na gotowanie pełnowartościowych posiłków, z których dziecko będzie czerpało odpowiednie składniki odżywcze i witaminy. Zabiegani dorośli wolą kupić gotowe danie w sklepie, które ma w sobie dużo substancji, które nie wpływają dobrze na zdrowie dziecka. Do tego dochodzą także kolorowe, słodzone napoje gazowane, tak często kupowane przez starszych, a uwielbiane przez dzieci. Maluchy zmagają się więc z cukrzycą, nadwagą czy zaburzeniami odżywiania, które wynikają z niezdrowego odżywiania i braku ruchu.

Mamy nadzieję, że Król jest w stanie zrozumieć nasze problemy i w jakiś sposób im zaradzić. Pokładamy w Panu największe nadzieje, iż reformy, które Król wprowadzi, będą w stanie uchronić dzieci przed powyższymi problemami. Wierzymy, że nie zostaliśmy z tym wszystkim sami i jest ktoś, kogo interesuje los najmłodszych mieszkańców państwa, którymi często nie interesują się dorośli. Prosimy o interwencję w kwestii naszych spraw i mamy nadzieję, że nie zawiedziemy się na postawie Króla, który zasłynął tym, iż najważniejsze dla niego było zawsze dobro najmłodszych.

Z wyrazami szacunku

Dzieci i młodzież z państwa Króla Maciusia Pierwszego


Przeczytaj także: Król Maciuś Pierwszy - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.