Napisz list do króla Maciusia o problemach współczesnych dzieci

Autorka opracowania: Ilona Kowalska.

War­sza­wa, 03.02.2022

Sza­now­ny Królu Maciusiu Pierwszy!

Na po­czą­tek chcie­li­by­śmy ser­decz­nie po­zdro­wić wspa­nia­łe­go Kró­la i po­dzię­ko­wać za wszyst­kie re­for­my, któ­re Król wpro­wa­dził na prze­strze­ni lat. Wszyst­kie one przy­czy­ni­ły się bar­dzo moc­no do po­pra­wy ży­cia dzie­ci w ca­łym pań­stwie oraz były in­spi­ra­cją dla in­nych wład­ców, któ­rzy tak­że po­sta­no­wi­li nie ba­ga­te­li­zo­wać losu naj­młod­szych miesz­kań­ców swo­ich państw. Nie­ste­ty, cza­sy się zmie­ni­ły i część z wpro­wa­dzo­nych przez Kró­la re­form prze­sta­ła być wy­star­cza­ją­ca. Obec­na mło­dzież mie­rzy się z ko­lej­ny­mi pro­ble­ma­mi, z któ­ry­mi nie do koń­ca so­bie ra­dzi­my.

Jed­nym z nich jest prze­moc do­mo­wa, któ­ra do­ty­ka część dzie­ci w ich naj­bliż­szym oto­cze­niu. Ro­dzi­ce znę­ca­ją się nad swo­imi bez­bron­ny­mi po­tom­ka­mi, bi­jąc je, ob­ra­ża­jąc, za­stra­sza­jąc psy­chicz­nie i krzyw­dząc w okrop­ny spo­sób. Dzie­ci są prze­ra­żo­ne i boją się mó­wić o swo­ich pro­ble­mach, dla­te­go spi­ra­la nie­na­wi­ści wo­bec naj­młod­szych trwa nie­prze­rwa­nie, do mo­men­tu, kie­dy ktoś nie za­uwa­ży pro­ble­mu. Uwa­ża­my, że nie po­win­no tak być i pro­si­my Kró­la, by po­mógł nam w ja­kiś spo­sób roz­wią­zać ten strasz­ny pro­blem, któ­ry nęka oko­ło 10% dzie­ci w na­szym kra­ju.

Zwią­za­nym z po­wyż­szym pro­ble­mem jest tak­że prze­moc mię­dzy ró­wie­śni­ka­mi, głów­nie w szko­łach. Dzie­ci znę­ca­ją się nad in­ny­mi dzieć­mi z róż­nych po­wo­dów – bra­ku mar­ko­wych ubrań, ocen, wy­glą­du czy uspo­so­bie­nia i cha­rak­te­ru. Mło­dzież po­tra­fi być okrut­na wo­bec swo­ich ko­le­gów i ko­le­ża­nek, a naj­gor­sze w tym wszyst­kim jest to, że ro­dzi­ce i na­uczy­cie­le czę­sto nie re­agu­ją, ba­ga­te­li­zu­jąc pro­blem znę­ca­nia się nad ucznia­mi. Dziec­ko czu­je, że zo­sta­ło samo ze swo­imi pro­ble­ma­mi, za­my­ka się w so­bie, sta­je się smut­ne i oso­wia­łe. Nie tak po­win­no wy­glą­dać dzie­ciń­stwo i cza­sy mło­dzień­cze, nie uwa­ża Król?

In­nym pro­ble­mem, z któ­rym zma­ga się obec­na mło­dzież jest uza­leż­nie­nie od gier kom­pu­te­ro­wych i sprzę­tu elek­tro­nicz­ne­go. Dziś już mało kto chce ba­wić się na pla­cu za­baw, bie­gać z przy­ja­ciół­mi po po­dwór­ku czy wspi­nać się na drze­wach, jak to było za cza­sów Kró­la. Te­raz dzie­ci prze­sia­du­ją go­dzi­na­mi przed ekra­nem kom­pu­te­ra lub te­le­fo­nu, gra­jąc w gry kom­pu­te­ro­we, któ­re nie do koń­ca są przy­sto­so­wa­ne do ich wie­ku i po­zio­mu emo­cjo­nal­ne­go. Dzie­ci sta­ją się agre­syw­ne, mają pro­ble­my z kon­cen­tra­cją i na­uką, a ro­dzi­ce nie pil­nu­ją w ża­den spo­sób swo­ich naj­młod­szych, któ­rzy nie­świa­do­mie za­tra­ca­ją się w wir­tu­al­nym świe­cie.

Ko­lej­nym pro­ble­mem do roz­wią­za­nia jest zła die­ta i brak ru­chu. Ro­dzi­ce czę­sto nie mają cza­su, by po­świę­cić chwi­lę na go­to­wa­nie peł­no­war­to­ścio­wych po­sił­ków, z któ­rych dziec­ko bę­dzie czer­pa­ło od­po­wied­nie skład­ni­ki od­żyw­cze i wi­ta­mi­ny. Za­bie­ga­ni do­ro­śli wolą ku­pić go­to­we da­nie w skle­pie, któ­re ma w so­bie dużo sub­stan­cji, któ­re nie wpły­wa­ją do­brze na zdro­wie dziec­ka. Do tego do­cho­dzą tak­że ko­lo­ro­we, sło­dzo­ne na­po­je ga­zo­wa­ne, tak czę­sto ku­po­wa­ne przez star­szych, a uwiel­bia­ne przez dzie­ci. Ma­lu­chy zma­ga­ją się więc z cu­krzy­cą, nad­wa­gą czy za­bu­rze­nia­mi od­ży­wia­nia, któ­re wy­ni­ka­ją z nie­zdro­we­go od­ży­wia­nia i bra­ku ru­chu.

Mamy na­dzie­ję, że Król jest w sta­nie zro­zu­mieć na­sze pro­ble­my i w ja­kiś spo­sób im za­ra­dzić. Po­kła­da­my w Panu naj­więk­sze na­dzie­je, iż re­for­my, któ­re Król wpro­wa­dzi, będą w sta­nie uchro­nić dzie­ci przed po­wyż­szy­mi pro­ble­ma­mi. Wie­rzy­my, że nie zo­sta­li­śmy z tym wszyst­kim sami i jest ktoś, kogo in­te­re­su­je los naj­młod­szych miesz­kań­ców pań­stwa, któ­ry­mi czę­sto nie in­te­re­su­ją się do­ro­śli. Pro­si­my o in­ter­wen­cję w kwe­stii na­szych spraw i mamy na­dzie­ję, że nie za­wie­dzie­my się na po­sta­wie Kró­la, któ­ry za­sły­nął tym, iż naj­waż­niej­sze dla nie­go było za­wsze do­bro naj­młod­szych.

Z wy­ra­za­mi sza­cun­ku

Dzie­ci i mło­dzież z pań­stwa Kró­la Ma­ciu­sia Pierw­sze­go


Prze­czy­taj tak­że: Dżek Fulton – charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2022-08-11 20:24:11.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.