Autorką streszczenia jest: Adrianna Strużyńska.

Utwór Stanisława Lema „Doradcy króla Hydropsa” wchodzi w skład zbioru „Bajki robotów”, opublikowanego w 1964 roku. Jest to cykl groteskowych opowiadań, osadzonych w konwencji baśni ludowej. Ich bohaterami, jak wskazuje tytuł, uczyniono roboty, a wydarzenia mają miejsce w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii.

Doradcy króla Hydropsa - streszczenie

Bohaterami utworu są Argonautycy, jedno z pierwszym plemion gwiezdnych, które zdołało przystosować się do życia pod wodą. Jedną z części królestwa Argonautyków była Akwacja, którą rządził król Hydrops Wszechrybny. Pewnego dnia, wezwał do siebie czterech ministrów koronnych: Hydrocybera Amassyda, wielkiego programistę Dioptryka oraz nadstrojczych: Filonautę i Minogara. Wspomniał, że zasiada na tronie od piętnastu lat, dlatego nadszedł czas, aby doczekać się syna.

Król Hydrops zlecił czterem ministrom koronnym zaprojektowanie swojego potomka. Każdy z nich chciał jednak ukształtować królewskiego syna w korzystny dla siebie sposób. Minogar pragnął przejąć tron, Filonauta sprzyjał wrogiemu ludowi - Mikrocytom, a Amassyd i Dioptryk byli śmiertelnymi wrogami. Amassyd miał nadzieję, że uda mu się zaprogramować królewiczowi nienawiść do Dioptryka, ale obawiał się, że to samo zrobi w jego kierunku Dioptryk. Filonauta planował zapisać na mikromatrycy królewskiego syna miłość do Mikrocytów, ale nie chciał, żeby jego zamiary wyszły na jaw, dlatego postanowił dać mu miłość do małych form. Ministrowie koronni zostali zamknięci w komnacie, aby stworzyć królewicza.

Praca królewskich doradców trwała długo, ponieważ każdy z nich chciał osiągnąć swój cel, wykorzystując nieuwagę pozostałych. Filonauta zagroził ministrom, że napisze donos do króla. Amassyd stwierdził, że zrobi to samo i oskarży Filonautę o zdradę. Minogar zwrócił uwagę, że Amassyd próbuje zaszczepić królewiczowi nienawiść do Dioptryka. Amassyd dostrzegł jednak, że Dioptryk chce zapisać w świadomości królewskiego syna niechęć do osób, których imię kończy się na „-yd”, a Minogar - zniechęcenie do objęcia tronu.

W końcu ministrowie doszli do porozumienia i zaszczepili królewiczowi sympatię do wszystkiego, co drobne oraz chęć do ustępowania takim istotom z drogi. Nadszedł czas na uroczystość synobrania. Amassyd kazał podbić buty Dioptryka płytkami tantalu, aby ten wydawał się wyższy i wzbudził niechęć królewicza. Dioptryk odkrył podstęp i zaczął szukać ślusarza, aby stać się niższy. Znalazł jednak wyłącznie wyrobnika Frotona, który pozbawił go głowy i przeniósł rozum do brzucha. Wychodząc z pałacu, Froton ujrzał Aurentynę, piękną córkę Dioptryka, w której natychmiast się zakochał.

Gdy Amassyd zobaczył Dioptryka, również pozbawił się głowy. Ministrowie kazali odkręcać sobie kolejne części ciała, aby stawać się coraz mniejsi i zyskać sympatię królewskiego syna. Froton wykręcił Dioptrykowi mózg i zamknął go w szafce, zapewniając zdalne połączenie z resztą jego organizmu. Ten sam pomysł wykorzystali pozostali ministrowie.

Froton obiecał jeszcze bardziej zmniejszyć Dioptryka, w zamian za rękę jego córki. Wyrobnik sprawił, że z Dioptryka zostały wyłącznie jego ordery, jednak ten go oszukał i wygnał z pałacu. Amassyd i Filonauta napadli Dioptryka i zamknęli go w puszce. Amassyd dał puszkę z wrogiem Frotonowi i kazał wynieść go na śmietnisko. Wyrobnik schował ją jednak na strychu. Jego chciwa i ciekawska żona, otworzyła puszkę, a następnie zginęła, spadając ze strychu. Dioptryk został uwięziony w domu Frotona. Minister ponownie obiecał wyrobnikowi rękę swojej córki, tym razem w zamian za uwolnienie.

Dioptryk zdążył na moment wyjęcia królewskiego syna z pieca dziecinnego. Froton natychmiast zaprzyjaźnił się z Aurentyną. Podwodny przeciąg porwał Amassyda, Filonautę i Minogara, którzy wpadli do kanalizacji i znaleźli się poza miastem. Król Hydrops nie rozpoznał miniaturowego Dioptryka i przez przypadek go zgniótł. Królewicz przyjął imię Neantofil i szczególnie pokochał małe, elektryczne rybki. Froton i Aurentyna wzięli ślub. Na prośbę żony, Froton złożył ciało Dioptryka w całość i włożył do niego mózg. Froton został mianowany wielkim podblaszym. Ministrowie koronni wiernie służyli nowemu królowi.


Przeczytaj także: Król Globares i mędrcy - streszczenie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.