Komedia molierowska - cechy

Epoka literacka Barok

Jean Baptiste Poquelin znany jako Molier to jeden z największych komediopisarzy w dziejach. Ten niezwykle spostrzegawczy francuz wierzył w możliwość nauczania ze sceny, dlatego podjął się kąśliwej krytyki swojej współczesności. Molier robił to tak dobrze, że wypracował pewien specyficzny styl, zwany dzisiaj komedią molierowską. Warto poznać cechy wyróżniające ją spośród innych dzieł tego gatunku.

  • Cechy komedii molierowskiej
  • Rodzaje komedii molierowskiej
  • Cechy komedii molierowskiej

    Każda komedia molierowska posiada następujące cechy:

    Synkretyzm gatunkowy

    Dzieła Moliera łącza w sobie różne gatunki. W jednym dziele możemy mieć do czynienia z cechami farsy (rubaszny komizm słowny, wartka akcja i niewyszukana tematyka, komedii dell'arte (komiczne typy bohaterów, z charakterystycznymi maskami i kostiumami) oraz satyry społecznej (w wypadku Moliera ostrej krytyki społeczeństwa francuskiego XVII wieku).

    Precyzyjna budowa akcji

    Budowa komedii Moliera oparta jest na starożytnej zasadzie trzech jedności: miejsca, czasu i akcji. Wynika to z faktu tworzenia przez autora w czasach klasycyzmu francuskiego - okresu, kiedy do łask wróciły wzorce starożytnej Grecji i Rzymu.

    Realizm

    Komedia molierowska ukazuje złożoność psychiki ludzkiej i wielowarstwowość relacji społecznych, np. rodzinnych. Autor wykorzystuje różnorakie warstwy społeczne, które przedstawia z typowymi dla nich cechami. Szczególnie wykorzystuje do tego naturalizowanie języka używanego we Francji w swoich czasach, różnorodnego dla każdego stanu społecznego. Molier kieruje się więc zasadami realizmu. W komediach autora nie występują też wątki nadprzyrodzone, a same intrygi nie są wielce wyszukane. Tematy komedii molierowskich czerpane są z prawdziwego życia, inspirowane współczesnością artysty.

    Uniwersalizm

    Zarazem jednak postaci występujące w komediach Moliera są przykładami konkretnych przywar, ich spersonifikowaniami. Wyrażają więc uniwersalne cechy ludzkie, podejmują ich krytykę. Obejmuje to również problematykę prawd rządzących społeczeństwem i zasad moralnych.

    Komizm

    Występujący u Moliera komizm podzielić możemy na:

    • sytuacyjny - wynikający z występowania zabawnych sytuacji i scen. Wymuszają one na bohaterze postępowanie jeszcze bardziej potęgujące wrażenie komizmu.
    • postaci - polega na odpowiednim doborze cech postaci w taki sposób, by wspólnie tworzyły charakter budzący rozbawienie. 
    • słowny - inaczej śmiech wywoływany słowem. Może on wynikać z kontekstu prowadzonego ze sceny dialogu, powiedzonek.

    Należy jednak pamiętać, że w komedii molierowskiej najważniejszym jest komizm postaci, przez co nazywana jest ona często komedią charakterów.

    Rodzaje komedii molierowskiej

    Molier, oprócz synkretyzmu, wykorzystywał również w swoich dziełach trzy rodzaje komedii. Łącząc je ze sobą, ukazywał współczesne sobie społeczeństwo francuskie w krzywym zwierciadle, wyśmiewając jego poszczególne cechy. Poniżej przykłady:

    Komedia intrygi

    Jest to forma komedii sytuacyjnej, kiedy działania bohaterów prowadzą do zaskakującego i komicznego rozwoju akcji. Mogą to być intrygi idące w kierunku pogmatwania, czy też niefortunne omyłki budujące kolejne komediowe sceny. Molier nie przykłada co prawda dużej wagi do rozbudowanych intryg, jednak występują one w jego komediach. Możemy się ich dopatrzyć np. w działaniu tytułowego Świętoszka, czy też próbującej go zdemaskować żony Orgona.

    Komedia charakterów

    Komedia taka polega na przedstawieniu w sposób humorystyczny wad charakteru występujących postaci. Sama intryga nie gra głównej roli, liczy się raczej efekt humorystyczny wywoływany przez przejaskrawienie cech negatywnych bohaterów. Molier często korzystał z takiego efektu, dlatego jego komedie są zazwyczaj nazywane komediami charakterów. Przykładem takiego dzieła może być Skąpiec lub Świętoszek. Wyśmiano tam bowiem nadmierną chciwość oraz płytko pojętą dewocję bohaterów.

    Komedia obyczajów

    Komedia ta polega na ośmieszeniu panujących obyczajów, środowiska bądź przywar uważanych przez autora za naganne. Komedia obyczajów jest formą komedii satyrycznej. Molier bardzo otwarcie krytykował wiele z cech społeczeństwa francuskiego XVII wieku, w tym panujące wtedy zasady obyczajowe. Dobrze widzimy to na podstawie Świętoszka, gdzie gani on płytką dewocję i skrywaną pod jej płaszczykiem rozwiązłość.


    Czytaj dalej: Kim był człowiek zlagrowany? Cechy, przykłady w literaturze

    Ostatnia aktualizacja: 2022-10-27 11:19:18