Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Normalnie mam w dupie chore pomysły naszych władz, ale teraz nieźle się wkurwiłem. Jak to jest, że na leczenie ciężko chorych ludzi brakuje pieniędzy, podczas gdy na świątynię opatrzności bożej jednym ruchem ręki przeznacza się 40 mln złotych. O ile mi wiadomo w konstytucji istnieje zapis, który mówi o rozdziale państwa od kościoła.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat. Czy tak naprawdę żyjemy w państwie wyznaniowym?

Opublikowano

jeśli kasa z podatków idzie na Kościół, to na cholere dawać na tace?
jesli kasa z podatków idzie na Kościół, to na cholere wyznawcom innych religii płacic na katolików?
brakuje na leczenie ludzi ciężko chorych? nie tylko ciężko chorych!
na co w Polsce konstytucja? tegoroczne matury też są niezgodne z konstytucją, tak jak amnestia, ale nadal obowiązuje :/

nic, tylko stąd uciekać... albo niech Korwin sie zamachnie na stan...

Korwin: "Tak: dokładanie z kieszeni podatnika do Świątyni Opatrzności, szpitali, teatrów, skupu wieprzowiny, hektara pola,itd. - uważam za przestępstwo. W sprawie pierwszej w ogóle nie rozumiem problemu: w Polsce jest ponad 20 mln rzymskich katolików - i wystarczy dać po 2 zł na mszy... Niektórzy odmówią lub zapomną, niektórzy, w tym ja, dadzą 20 - i fertig. Jakim prawem ściąga się pieniądze z muzułmanów, żydów, ateistów, protestantów, prawosławnych - a i katolików, którzy tej Świątyni (nawiasem pisząc: to był pomysł masonerii!!) wcale sobie nie życzą?"

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Niestety w naszym państwie wiara jest ważniejsza niż zdrowie
czego dowiedli nasi politycy którzy lekką ręką podpisali się pod
przeznaczeniem takiej kwoty na świątynie.
A w ogóle to nie mieści mi się w głowie dlaczego władze nie potrafią
poradzić sobie z tym powtarzającym się problemem , i nie wieże
że jakieś pieniądze nawet wielkie ten problem rozwiążą bo po jakimś
czasie służba zdrowia znów zawoła o wsparcie i tak w koło Macieju.
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



dramatyzujesz:P skoro obywatele wybrali taką "opcję" będzie kasa szła na świątynie itd;)
jak SLD było u władzy, ZHR był dokapitalizowany a o ZHP zapomniano:P to normalne, nie ma się czym przejmować. na marginesie, ta świątynia miała powstać 200 lat temu, więc historii stało się zadość! pozdry
Opublikowano

Korwin (bardzo lubię go), jest jednak tylko Don Kichotem. Walczy z wiatrakami. Polska jest, jak mawiał mój kolega(uciekł do Szwecji)jak....Czerwono-Czarni (bez Niemena i Karin Stanek). Generalnie to nie ma znaczenia, kto rządzi. Jest Lewica, pieniądze lecą do Moskwy. Jest Prawica to idą na koscielne Pałace " Prędzej Wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty dostanie się do raju". To po co to bogactwo ?..... To jak w tym reportażu.. Kiedyś we Wrocławskich "Rozmaitościach", bodajże w 94r. jak takie zamieszanie powstało ( na czerwonych głosować czy na czarnych), jakiś mlody reporter pyta starszą wiejską kobietę, tak po 60-tce( w dobrej intencji)..a na kogo odda Pani głos w wyborach? A ona : Na żadnego chuja nie bede głosowac!!! Ino patrzą co by sie do koryta dostać!!! Autentyczne!!! Miałem to nagrane.No coments!!!! "A głos ludu jest głosem sumienia"

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



dramatyzujesz:P skoro obywatele wybrali taką "opcję" będzie kasa szła na świątynie itd;)
jak SLD było u władzy, ZHR był dokapitalizowany a o ZHP zapomniano:P to normalne, nie ma się czym przejmować. na marginesie, ta świątynia miała powstać 200 lat temu, więc historii stało się zadość! pozdry

To nie znaczy, że skoro tak jest, to jest to normalne. Ta świątynia powinna powstać tylko z pieniędzy katolików.
W normalnych krajach wierni płacą składki na swój kościół. Dlaczego u nas tak nie może byc?
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



dramatyzujesz:P skoro obywatele wybrali taką "opcję" będzie kasa szła na świątynie itd;)
jak SLD było u władzy, ZHR był dokapitalizowany a o ZHP zapomniano:P to normalne, nie ma się czym przejmować. na marginesie, ta świątynia miała powstać 200 lat temu, więc historii stało się zadość! pozdry

To nie znaczy, że skoro tak jest, to jest to normalne. Ta świątynia powinna powstać tylko z pieniędzy katolików.
W normalnych krajach wierni płacą składki na swój kościół. Dlaczego u nas tak nie może byc?

dzisiejszych władz nie przekonasz,
nawet jeśli ktoś to z nich czyta
to ma to głęboko ... a ja mam pomysł
na załatwienie tych przybytków
"kościołów" - czemu ich nie zamykają?
skoro rządają aby w budynkach publicznych
był "sracz" czemu go nie ma wlaśnie tam?
ostatnio łażą po wioskowych sklepikach i nakładają
takie kary - ech - a tu? piractwo i samowolka, no nie?
z ukłonikiem i pozdrówką MN
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Państwo wyznaniowe polega na szerokich kompetencjach kapłanów (umocowanych prawnie) w dziedzinie sterowania życiem publicznym - teorytycznie polskie prawo nic o tym nie mówi. Ja interpretuję tego typu rozdawnictwo - wznoszenie kolejnego pustego pałacu jako próbę zdobycia punktów u elektoratu prokościelnego (narodowo-katolicko -socjalistycznego/whatever). Jako, że jest to większość, to ze stragicznego punktu widzenia być może jest to nawet słuszne. Konsekwencja demokracji.

Mowiąc szczerze to nie wiedzę sensu tego histerycznego apelu - żyjąc tu, uczę się mieć podobne sprawy w d. i póki mnie to nie dotyka osobiście, nie chcę się do tego ustosunkowywać.
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



dramatyzujesz:P skoro obywatele wybrali taką "opcję" będzie kasa szła na świątynie itd;)
jak SLD było u władzy, ZHR był dokapitalizowany a o ZHP zapomniano:P to normalne, nie ma się czym przejmować. na marginesie, ta świątynia miała powstać 200 lat temu, więc historii stało się zadość! pozdry

To nie znaczy, że skoro tak jest, to jest to normalne. Ta świątynia powinna powstać tylko z pieniędzy katolików.
W normalnych krajach wierni płacą składki na swój kościół. Dlaczego u nas tak nie może byc?

w Polsce to jest normalne. myśle podobnie jak ty; do tego można by dodać fundusze alimentacyjne dla dzieci księży i całą mase innych spraw. ale długo jeszcze będziemy czekać na zmiany w mentalności, niestety większość to katolicy i ta większość dystrybuuje kase.
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Mam identyczne odczucia i męczy mnie identyczne pytanie...


A takiego podejścia do sprawy, w niektórych momentach zazdroszczę, ale przeważnie to jednak bardzo się mu dziwię.
Bo co z tego, że nie dotyka mnie to bezpośrednio, skoro tak naprawdę, jak się bardziej zastanowić, to właśnie przeciwnie. Dotyka mnie to całkowicie osobiście, chociażby z tego względu, że jestem człowiekiem.
Jak zaczniemy mieć takie sprawy w d. to się zrobi u nas kolejny Vietnam, Chiny albo coś podobnego. Najgorsze jest to, że ludzie w Polsce(z resztą nie tylko w Polsce) mają tendencje nie do myślenia, ale do kojarzenia symbolicznego. Łatwo im wmówić, że kasa na kościół to kasa wydana dobrze, bo kościół=ich Bóg=dobro najwyższe. Szkoda tylko, że nie dostrzega się tego, że Polska to jest jeszcze cholernie ubogi kraj i że należało by postawić sobie jakieś priorytety. Nie wnikając w to ilu jest w Polsce katolików, chyba wszyscy się zgodzą, że gloryfikacja zdrowia i życia jest jednak wyższą formą pochwały boga niż jakakolwiek świątynia.
Jak wychodzi taka wtopa jak ta sprawa ze szpitalem wrocławskim to chciałoby się potrząsnąć tymi wszystkimi półprzytomnymi u władzy. Nie żadnym marszem milczenia, bo milczenie dociera tylko do przytomnych, tylko jakimś porządnym krzykiem.
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


większość? nie sądzę; chyba że tylko z nazwy
No, pewnie! Bo są wierzący praktykujący, wierzący niepraktykujący, niewierzący i - to chyba tylko w Polsce, ale jednak - niewierzący praktykujący.
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


Problem w tym, że dotyka. Żyjesz w tym kraju, istniejesz... Jak kiedyś zachorujesz, to się nagle okaże, że problem dotyczy Cię bardzo dotkliwie...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Podziwiam ten wiersz i Ciebie Violu za to, że starasz się w ten sposób przybliżyć ludzi do Pana Boga. Przepiękny wiersz... Pozdrawiam serdecznie! J. J. Zieleziński
    • "Błazen" Mądrzejszych od siebie błazen poucza Forsując tezy o swej "mądrości" Rozsądku podstaw bariery przekracza Litości! Litości! Litości! Litości!  
    • @LessLove  @Marek.zak1   W moim zamierzeniu światła mroku czy neony to nie jest symbol zła, ale miasta, poezji, ruchu, tajemnicy. Są przecież w wierszu również słowa o radości (perliście, lunaparku, śmiech, kocha).    Jest też mowa o krążeniu energii. Dusza nie znika, lecz przechodzi. To utwór o zachwycie nad światem, zmysłowością i wolnością.   Ale można zrozumieć mrocznie, poprzez właśnie ten mrok, szulernię, noc itd. To alternatywa- równe dobra interpretacja.
    • @Berenika97 Dziękuję za obejrzenie filmu na YouTube i zapoznanie się z tematem dotyczącym Chin. Oczywiście, że wokół tego tematu jest masa wątków, a co za tym idzie masa spraw, na które każdy widz może mieć nieco inne zdanie (zwłaszcza dobrze obeznany z Historią jak Ty Bereniko). Co do terminu "Ruscy" (wiem, że powinienem był pisać tam z dużej litery, ale z uwagi na to co oni robili w powojennej Polsce, mam i będę miał do tamtych ruskich pogardę długo jeśli nie zawsze): ALE... termin "Ruscy" wbrew pozorom nie jest tutaj użyty w negatywnym kontekście (jak wiele ludzi może to odebrać). Myślę, że dobrze, w którymś ze swoich podróży po Rosji/Demoludach tłumaczy pan Michał Pater (podróżnik, który robił niedawno film dla IPN o morderstwie Polaków w Katyniu). W skrócie chodzi o to, że wówczas w całym rozległym ZSRR (po WW2) był obszar centralnej rdzennej Rosji, gdzie ludzi nazywali Rosjanami, oraz obszary Republik Radzieckich, gdzie zwykle ludzi tam urodzonych i mieszkających nazywano Ruskimi. Mało tego, oni sami siebie tak określali. Do tego sami Rosjanie zrobili sobie podział na tych Rosjan zachodnich, Moskali (Rosjan mieszkających w okręgu aglomeracji moskiewskiej), Rosjan wschodnich i kto wie co tam jeszcze). Dla osób mieszkających w byłym ZSRR były tzw. paszporty wewnętrzne (oprócz międzynarodowych paszportów zwykłych), czyli Rusek z np. byłego bloku nadniestrzańskiego ZSRR musiał mieć paszport wewnętrzny, żeby móc odwiedzić Moskwę, mimo iż formalnie mieszkał w całym wielkim ZSRR. Co ciekawe, po rozpadzie ZSRR na Rosję i Kraje Demoludów (byłe Republiki ZSRR), terminy typu "Rusek", "Rosjanin", "Moskal" pozostały i o ile mi wiadomo (z opowieści pana Michała Patera) nikt z tych ludzi nie robi z tego problemu. Nie chciałbym być odebrany jako jakiś rasista. Piszę jak jest. Pogardę dla morderców, sadystów i bestii w ludzkiej skórze (jak tych, którzy mordowali Polaków na Wołyniu, czy w Katyniu) będę miał zawsze i stąd się bierze pisanie o nich z małej litery (co i tak uważam za bardzo ulgowe traktowanie). Pozdrawiam serdecznie! J. J. Zieleziński    
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...