„Awantura o Basię” Kornela Makuszyńskiego to powieść, która na stałe wpisała się już do klasyki polskiej literatury dziecięcej. Mimo dosyć smutnego tła, jest to książka o radości, energii życiowej i wytrwałym dążeniu do miłości i szczęścia. W powieści występuje bardzo wiele ciekawych postaci, w charakterach których czytelnik może odnaleźć wiele własnych cech osobowości.
Spis treści
Główna bohaterka powieści. W bardzo młodym wieku traci rodziców. Trafia do wielu rodzin i opiekunów, aż w końcu znajduje szczęśliwą rodzinę. Mimo przykrych doświadczeń jest dziewczynką wesołą, pełną energii, ciekawą świata, świadomą swojej wartości i gotową, by z życia czerpać pełnymi garściami. Wyrasta na dziewczynę odpowiedzialną i gotową poświęcić się dla swoich bliskich. Ma ogromne serce i chętnie pomaga najbardziej potrzebującym.
Młody pisarz, pod którego opiekę w wyniku nieporozumienia trafia mała Basia. Literat od razu postanawia się nią zaopiekować i przywiązuje się do dziewczynki do tego stopnia, że gdy zjawia się u niego właściwa opiekunka, ten nie chce oddać Basi. W końcu zyskuje nad dzieckiem połowiczną opiekę. Okazuje się doskonałym rodzicem, jest odpowiedzialny potrafi zainteresować małą Basię światem, a także literaturą i teatrem. Uczy dziewczynkę łącząc naukę z zabawą. Żeni się w końcu z panią Stasią i tworzy dla Basi dom. Wspiera swoją przybraną córkę we wszystkim, wyrusza z nią w podróż po Francji, gdzie ta odnajduje prawdziwego ojca. Jest uczciwym mężczyzną o wielkim sercu.
Przyjaciółka Heleny Bzowskiej, matki małej Basi. Dowiedziała się o śmierci przyjaciółki z opóźnieniem, dlatego nie była w stanie zająć się dziewczynką od samego początku. Później jednak godzi się na opiekę łączoną ze Stanisławem Olszowskim, z którym później bierze ślub i razem wychowują Basię oraz synka Tadzia. Kochająca kobieta o dobrym sercu, angażuje się całą sobą w opiekę nad osieroconą dziewczynką. To ona informuje ją w końcu o jej przeszłości i o wszystkim, co ją spotkało we wczesnym dzieciństwie.
Warszawski aktor, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie oschłego i wyniosłego, ale tak naprawdę ma bardzo dobre serce. Zajmuje się małą Basią, gdy ta zostaje porzucona na dworcu w Warszawie. To on błędnie odczytuje adres na przemoczonej kartce i oddaje dziewczynkę pod opiekę Olszowskiemu zamiast Olszańskiej. Przywiązuje się do dziewczynki, a po latach na łożu śmierci przypomina jej okoliczności w jakich się poznali.
Babcia Stasi Olszańskiej. Kobieta mocno stąpająca po ziemi i potrafiąca postawić na swoim. Zna się na ludziach i jest zdeterminowana w dążeniu do celu i nigdy nie odpuszcza. Jest dobrą i serdeczną osobą. Błogosławi małżeństwu wnuczki z Olszowskim, zaprzyjaźnia się z Walickim i szybko zaczyna traktować Basię jak prawnuczkę.
Ojciec Basi. Podróżnik, który zostaje uznany za zmarłego po wypadku w czasie wyprawy do Ekwadoru. Po latach udaje się go odnaleźć w wiosce Indian i sprowadzić z powrotem do Europy. Mężczyzna doznał jednak amnezji i nie jest zdolny do samodzielnego życia. Zdrowieje jednak dzięki troskliwej opiece swojej córki.
Matka Basi. Kobieta ginie w wypadku kolejowym, jednak w ostatniej chwili odpycha od siebie dziecko. Tuż przed śmiercią przekazuje lekarzowi adres, na który trafić ma dziewczynka.
Koleżanka szkolna Basi. Wyniosła i próżna dziewczynka, która jednak dochodzi do porozumienia z bohaterką po tym, jak ta uratowała ją przed spłonięciem w czasie próby do szkolnego spektaklu.
Służący w domu młodego Olszowskiego.
Stary nauczyciel Adama Bzowskiego. To on przekazuje Basi zdjęcia jej ojca. Wizyta w jego gabinecie doprowadza Bzowskiego do całkowitego odzyskania pamięci i wyzdrowienia.
Przyjaciel Adama Bzowskiego, podróżnik, który brał wraz z nim udział w feralnej wyprawie. Po latach pomaga Basi odnaleźć ojca.
Aktualizacja: 2024-07-24 09:02:10.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.