Wanda Gąsowska - charakterystyka

Autor charakterystyki: Adrianna Strużynska.

Wanda Gąsowska to jedyna córka Iwa, młodszego brata profesora i jego żony, Ewy.

Charakterystyka Wandy Gąsowskiej

Wanda Gąsowska wychowała się w dworku w Bejgole, niedaleko Wilna. Nie spędza tam jednak zbyt wiele czasu. Na co dzień jest uczennicą wileńskiego gimnazjum. Do rodzinnego domu przyjeżdża głównie na wakacje. Tak dzieje się również podczas lata, kiedy toczy się akcja powieści. Dziewczyna poświęca wakacje, aby odkryć przyczynę dziwnych wydarzeń w domu.

Wanda opowiada swojemu wujowi o wizycie nieznajomego Francuza, zaskakujących ofertach zakupu dworu oraz skradzionych drzwiach. Traktuje profesora Gąsowskiego w pobłażliwy sposób i chętnie z nim żartuje. Wierzy jednak, że uczeń jej wuja będzie w stanie pomóc w rozwiązaniu zagadki. Wanda bierze odpowiedzialność za rodzinę, głównie aby odciążyć matkę. Wie, że nie może liczyć na ojca, wciąż pogrążonego w obliczeniach. Dziewczyna traktuje rodziców z szacunkiem, mimo ich niedoskonałości.

Dziewczyna wyróżnia się urodą. Jest wysoka i smukła. Uwagę przykuwają jej fiołkowe oczy, w których natychmiast zakochuje się Adam Cisowski. Wanda jest radosna i roześmiana, dzięki czemu szybko wzbudza sympatię. Zdaje sobie sprawę, że podoba się chłopcom. Jest dziewczęca, ale nie należy do kokietek. Potrafi być nie tylko obiektem westchnień, ale też partnerką w działaniu. Bierze udział w rozwiązywaniu tajemnicy, związanej z jej rodzinnym domem. Dziewczyna wyróżnia się siłą. Gdy Adam dostrzegł nieznajomego mężczyznę, zbliżającego się do dworku, kazał jej się ukryć. Wanda znalazła chłopaka, uderzonego przez jednego ze zbirów w głowę. Zdołała sama przynieść go do domu, aby udzielić mu pomocy. Wanda jest opiekuńcza, czuwała przy łóżku Adama, gdy dochodził do siebie po ataku.

Bohaterka włączyła się w rozwiązywanie tajemnicy dworku w Bejgole. Początkowo pokładała całą nadzieję w Adamie, jednak zdała sobie sprawę, że mimo swojego sprytu, nie jest on cudotwórcą. To Wanda wpadła na pomysł przeszukania strychu, na którym znajdował się pamiętnik księdza Koszyczka. Przyczyniła się więc do odkrycia historii Kamila de Berier, który zostawił skarb na terenie dworku. Wanda śledziła fałszywego malarza, gdy Adam chciał sprowokować go do przeszukania gabinetu pana Gąsowskiego. Cisowski traktuje dziewczynę, jak swoją najbliższą współpracownicę. Wtajemniczył ją w upozorowanie swojego wyjazdu z Bejgoły.

Emocjonalna strona osobowości Wandy wychodzi na jaw, gdy dziewczyna zakochuje się w Adamie. Skupia na nim całą swoją uwagę i bezgranicznie wierzy w jego spryt i zdolności detektywistyczne. Mimo, że Wanda na co dzień jest radosna, bardzo martwiła się o swojego ukochanego. Gdy zniknął, zatrzymany przez zbirów, płakała, obawiając się o jego dalszy los. Niepewność wywoływała u niej lęk, że oszuści go skrzywdzili lub nawet zakochani nigdy już się nie zobaczą.

Wanda obawiała się wprost mówić o swoich uczuciach. Nieśmiało pytała profesora, czy Cisowski jest zakochany. Powieść ma szczęśliwe zakończenie. Majątek Gąsowskich zostaje uratowany, ponieważ Adam znalazł skarb, ukryty w dębie. Cisowski zapewnia też, że Wanda jest dla niego piękniejsza od wszystkich klejnotów.


Przeczytaj także: Szatan z siódmej klasy - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.