Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Profesor Paweł Gąsowski to nauczyciel historii w szkole, do której uczęszcza Adam Cisowski.

Charakterystyka profesora Gąsowskiego

Profesor Gąsowski w roli nauczyciela historii pracuje od trzydziestu lat, dlatego staje się zmęczony nauczaniem młodzieży. Do pracy motywują go doskonałe wyniki uczniów z siódmej klasy. Jest z nich dumny, cieszą go dobre oceny. Uczniowie lubią profesora Gąsowskiego, ponieważ jest łagodny i życzliwy.

Nauczyciel jest zszokowany, gdy okazuje się, że Cisowski odkrył jego metodę egzaminowania uczniów. Profesor od lat wyznaczał do odpowiedzi trzech uczniów, wybierając co dziesiątego z nich. Przechytrzenie przez nastolatka sprawiło, że profesor miał ochotę zrezygnować z pracy. Gąsowski zaczął obawiać się, że w rzeczywistości uczniowie niczego nie umieją, uczą się tylko, gdy wiedzą, że zostaną odpytani.

Nauczyciel nie jest mściwy, nie zamierza karać klasy za oszustwo, jeśli Adaś ponownie wykaże się sprytem. Uczeń musiał przewidzieć, kto zostanie przepytany w sobotę. Profesor próbował go przechytrzyć, stosując starą metodę, ale Cisowski domyślił się, że właśnie tak się zachowa. Gąsowski nie wyciągnął konsekwencji oszustwa, a nawet zaprzyjaźnił się z Adamem Cisowskim. Nazwał go „szatanem”, ze względu na jego niezwykłą przebiegłość.

Gąsowski jest doświadczonym nauczycielem, mężczyzną w podeszłym wieku. Ma bujne, siwe włosy i srebrną brodę. Na jego twarzy przez większość czasu gości zdziwienie, jasne oczy są szeroko otwarte. Mężczyzna wyróżnia się ekscentrycznym ubiorem. Ma na sobie strój z białego płótna, który krojem przypomina worek pokutny.

Profesor nie założył własnej rodziny. Wolny czas spędza z przyjaciółmi, których zaprasza do siebie na preferansa. Gąsowski jest związany z młodszym bratem, Iwo oraz jego żoną i córką, Wandą. Wysyła im pieniądze, ponieważ wie, że brat nie radzi sobie z zarabianiem pieniędzy. Profesor nie może biernie obserwować, jak rodzinny majątek w Bejgole popada w ruinę.

Gąsowski jest gotowy do pomocy rodzinie. Gdy bratanica opowiada mu o dziwnych wydarzeniach w dworku, postanawia poprosić o pomoc Adama Cisowskiego. Profesor starał się być cierpliwy wobec młodszego brata, ale w końcu doszło między nimi do konfrontacji. Łagodny nauczyciel nie mógł dłużej znosić zachowania oderwanego od rzeczywistości Iwo, który skupiał się wyłącznie na swoich obliczeniach. Pod wpływem profesora, matematyk spalił swoje notatki oraz postanowił zająć się domem i rodziną.

Nauczyciel prowadzi lekcje w specyficzny sposób. Przekazuje uczniom subiektywną wizję historii. Skupia się na wydarzeniach i postaciach, które go fascynują. Ignoruje za to nieinteresujące dla siebie zagadnienia. Gąsowski zachwyca się szczególnie Napoleonem. Gdy nauczyciel poprosił do odpowiedzi nieprzygotowanego Kaczanowskiego, Cisowski podpowiadał mu, aby mówił o Napoleonie. Gąsowski jest roztargniony, o czym świadczy sytuacja z listami. Nauczyciel był przekonany, że je wysłał, ale zaproszenia zostały w jego kieszeni. Również podczas lekcji, profesor często zamyśla się i wpatruje w jeden punkt, co wywołuje konsternację uczniów. Gąsowski jest postacią pozytywną, wprowadzającą w powieści elementy komiczne.


Przeczytaj także: Iwo Gąsowski - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:23:11