Autorką charakterystyki jest: Paulina Słoma.

Adam Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”. Jest to równocześnie bohater tytułowy – „szatanem” określony został przez swojego profesora, który w ten sposób podsumował udaną próbę rozszyfrowania jego metody egzaminacyjnej przez Cisowskiego. Profesor Gąsowski uznał, że tylko szatan mógłby wykazać się podobnym sprytem.

Charakterystyka Adama Cisowskiego

Adam Cisowski to siedemnastoletni chłopak, uczeń VII klasy gimnazjum. Posiadał brązowe oczy oraz rozczochraną fryzurę. Był to silny, wysoki młody mężczyzna, którego postura i wzrok wyrażały zainteresowanie światem i dociekliwość. Charakteryzował się nieco pękatą, nieforemną budową ciała. Adam pochodził z dobrej rodziny – jego ojciec był lekarzem, matka: gospodynią domową. Bohater posiadał czwórkę rodzeństwa. Wspólnie zamieszkiwali w domu w Warszawie.

Główną cechą Cisowskiego był jego spryt. Potrafił poradzić sobie nie tylko z zagadką tajemniczych drzwi, ale również rozpracować metodę profesora Gąsowskiego, której nauczyciel używał do odpytywania uczniów. Bohater był bardzo dobrym uczniem – bez problemu uzyskiwał najlepsze oceny. Uczył się szybko i posiadał wyjątkową pamięć. Jego głównym atutem było logiczne myślenie, dzięki któremu potrafił łączyć poszczególne elementy w całość, wyciągać z nich wnioski i wykorzystywać z sukcesem w czasie swoich aktywności.

Mimo że był cichy i spokojny, charakteryzował się również wyjątkową odwagą – nie starał się udawać, że to nie on stoi za wyjawieniem sekretów profesora, przyznał się i wziął winę na siebie. W czasie odpytywania uczniów w klasie profesor Gąsowski posługiwał się pewnym schematem, który udało się Cisowskiemu rozpracować. Dzięki temu pozostali uczniowie z klasy mogli z łatwością przewidzieć, kto będzie pytany w najbliższym czasie i przygotować się do tego. Gdy pewnego dnia profesor Gąsowski popełnił błąd w swojej technice, a wśród uczniów zapanowało poruszenie, Adam przyznał się do wszystkiego, czym wprawił swojego profesora w podwójne zdziwienie i podziw.

Cisowski to świetny obserwator. Wielokrotnie pomagało mu to w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów oraz w uniknięciu nieprzyjemności. Każdą trudność traktował jak wyzwanie, dzięki temu nie tracił swojej naturalnej ciekawości, którą zasłynął w otoczeniu szkolnym już w wieku czternastu lat. Cisowski potrafił nie tylko rozpracować technikę profesora Gąsowskiego, ale również rozwiązać sprawę zaginionego pióra oraz tajemnice znikających pieniędzy z zasobów szkolnych. Na podstawie znalezionej przez siebie w księdze rachunkowej nitki zlokalizował ucznia klasy szóstej odpowiedzialnego za kradzież i rozwiązał kolejną zagadkę. Adam był lubiany przez swoich kolegów. Zawsze uśmiechnięty, serdeczny i wesoły zrównywał sobie sympatię rówieśników.

Cisowski, jako szkolny detektyw, przyczynił się również do rozwiązania rodzinnej zagadki profesora Gąsowskiego. W dworze zamieszkałym przez rodzinę Gąsowskich dochodziło od kilku miesięcy do dziwnych sytuacji. Profesor, przekonany o niezwykłym talencie śledczym swojego wychowanka, poprosił go o pomoc. Bardzo wiele osób zaczęło się niespodziewanie interesować dworem, a szczególnie drzwiami. Wielu chciało kupić dom lub wręcz ukraść tajemnicze drzwi. Cisowskiemu udało się połączyć te fakty i wywnioskował, że odwiedzającym i złodziejom zależy przede wszystkim na napisie, który prawdopodobnie mieści się na owych drzwiach. Przeanalizował więc stare dokumenty i dowiedział się, że drzwiami, które interesują włamywaczy nie są te, które znajdują się we dworze, a te, które mieszczą się w małym domku w okolicy parku. Po wielu przygodach Cisowskiemu udało się rozpracować tajemnicę i odszyfrować wszystkie zagadki, które mieścił dom Gąsowskich. Stopniowo udało mu się dotrzeć również do skarbu – przyczyny całego zamieszania. Chłopiec przekazał znajdujące się w worku, umieszczonym w dziupli, kosztowności swojemu profesorowi, a ten mógł spłacić swoje długi.

Mimo tego, że Adam był świetnym detektywem oraz osobą wyjątkowo cichą i spokojną, był też chłopcem bardzo uczuciowym. Wskazują na to historie jego relacji z koleżankami. W jednej z nich zauroczył się tak bardzo, że zdecydował się wyryć na ramieniu jej inicjały. Świadczy to o nadmiernym romantyzmie bohatera. Gdy dowiedział się, że dziewczyna, w której był zauroczony zbliża się do jego kolegi, chciał nawet popełnić samobójstwo poprzez utopienie się. Wrażliwość Adama kontrastuje z jego analitycznym umysłem – wydawać się może, że od racjonalnego oglądu rzeczywistości może oddalić go wyłącznie miłość. Gdy zakochał się w Wandzie Gąsowskiej zaangażował się w swoje uczucie w pełni.

Jednak ta słabość Cisowskiego nie zmienia faktu, że jest to bohater wyjątkowo pozytywny, intrygujący i będący wzorem do naśladowania. Wszystkie jego cechy charakteru takie jak spokój, opanowanie, zdolność do analizy i cierpliwość przyczyniły się do tego, że z sukcesem rozwiązywał kolejne, nawet najtrudniejsze zagadki. Przygody Cisowskiego wzbudzają zainteresowanie czytelników. Umiejętności, które prezentuje bohater inspirują oraz pozwalają na to, by z zaangażowaniem kibicować mu w rozwiązywaniu kolejnych zagadek.


Przeczytaj także: Zagadki rozwikłane przez Adama Cisowskiego

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-18 12:55:57