Sklepy cynamonowe - motyw zagubienia się narratora w znanej mu przestrzeni miasta

Autor Bruno Schulz
Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Bruno Schulz przedstawił w zbiorze Sklepy cynamonowe wyjątkową rzeczywistość: świat swojego dzieciństwa, który rządzi się podobnymi zasadami, jak sen. Utrzymanie w konwencji onirycznej oraz motywy labiryntu sprawiają, że świat przedstawiony w opowiadaniach staje się magiczny, a czytelnik odkrywa go razem z narratorem.

W Sklepach cynamonowych pojawia się dysonans, między realistycznym obrazem małego, sennego miasteczka, a sposobem, w jaki postrzega je narrator. Patrzymy na jego rodzinną miejscowość oczami dziecka, a nie osoby dorosłej, która nie zwraca już uwagi na drobiazgi, nie odkrywa otaczającego świata z taką fascynacją.

W opowiadaniach pojawia się motyw zagubienia w, z pozoru znanej, przestrzeni miasteczka. Kiedy narrator zostaje wysłany przez matkę po portfel do domu, gubi się w mieście. Nie jest to jednak zagubienie negatywne, któremu towarzyszą lęk i desperackie poszukiwanie dobrej drogi. Narrator z radością odkrywa kolejne ulice, szczególnie kiedy udaje mu się trafić do swoich ukochanych sklepów cynamonowych, oferujących egzotyczne produkty. Oprócz tego, odwiedził dawną szkołę oraz udał się na magiczną podróż dorożką, kiedy to koń wywiózł go za miasto. Niewielkie miasteczko zmieniło się w prawdziwy labirynt, w którym nie wiadomo, co znajdziemy za rogiem. Taki zabieg sprawia, że świat przedstawiony jest bardziej tajemniczy i ekscytujący.

Motyw zagubienia w znanej przestrzeni nie pojawia się w opowiadaniach tylko ten jeden raz. Tajemniczą przestrzenią był również dom narrator, pełny pokoi na wynajem, gdzie ojcu często trudno było się odnaleźć. Zagubienie w znajomym miejscu oddają też przeżycia pana Karola, słomianego wdowca, który we własnym domu czuł się jak intruz i przestępca.

Świat przedstawiony w Sklepach cynamonowych jest wolny od ograniczeń, które obowiązują w rzeczywistości. Przygody narratora przypominają sen, nawet małe miasteczko staje się przestrzenią, w której można się zagubić i znaleźć coś ekscytującego.


Przeczytaj także: Sklepy cynamonowe - jaki symboliczny sens mają motywy labiryntu i wędrówki wykorzystane w utworze?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.