Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Utwór przedstawia walkę z despotyzmem. Wydarzenia mają miejsce w kosmosie, a jednak łatwo porównać je do sytuacji, panującej w państwach, rządzonych przez reżimy totalitarne. Autor ukazał wpływ despotycznych rządów na społeczeństwo.

Palatynidzi stają się nieufni, odizolowani od siebie nawzajem. Trudno przyjąć im pomoc, wszędzie dopatrują się podstępu. Lęk zmienia ludzką naturę, powoduje niechęć do działania, ponieważ każdy uczynek może wiązać się z okrutną karą. Konieczność ukrywania się obrazuje również stosowanie szyfru, totalitaryzm odbiera wolność słowa, tworzy konieczność maskowania swoich prawdziwych intencji. Stanisław Lem, który spędził większość życia w systemie komunistycznym, wielokrotnie przemycał w swoich utworach krytykę systemów totalitarnych.

Utwór, podobnie jak cały zbiór „Bajki robotów”, porusza uniwersalne kwestie, związane z moralnością. Architor jest uosobieniem nadużywania władzy, nienawiści oraz chciwości. Jego postępowanie zostaje jednak ukarane i nieuchronnie prowadzi do klęski. Autor wyraża w ten sposób wiarę w upadek wszystkich reżimów totalitarnych, opartych na wyzysku i strachu. Zbiór nawiązuje do ludowej moralności, złe postępowanie wiąże się z karą.


Przeczytaj także: Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.