Autor Bruno Schulz
Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Zbiór opowiadań Brunona Schulza Sklepy cynamonowe zabiera czytelnika do krainy dzieciństwa, w której narrator wspomina swoje najmłodsze lata w małym miasteczku. Tytuł utworu pochodzi od wyjątkowych sklepów, które były ulubionym miejscem chłopca. Dlaczego więc sklepy były dla niego tak ważne i fascynujące oraz skąd wzięła się ich nazwa?

Narrator odwiedził swoje ulubione sklepy cynamonowe podczas nocnej wędrówki po mieście. Nazwał je w ten sposób, nie ze względu na sprzedawane tam towary, ale po prostu ich wystrój. Sklepy były wyłożone w środku bardzo ciemną boazerią, która przypominała mu kolor cynamonu, egzotycznej przyprawy, dawniej znacznie ciemniejszej, niż ta obecna współcześnie w sprzedaży.

Sklepy cynamonowe wyróżniały się na tle pozostałych, były dla narratora wyjątkowo nęcące. Pozostawały otwarte nawet późnym wieczorem, oferując egzotyczne produkty, będące przepustką do wielkiego świata, jedną z nielicznych w małym miasteczku. Ich wnętrza były ciemne, słabo oświetlone, co tylko dodawało sklepom cynamonowym uroczystego charakteru. Można było kupić tam egzotyczne produkty, takie jak ognie bengalskie, czarodziejskie szkatułki, jaja egzotycznych owadów i zwierząt, homunculusy, rzadkie książki czy mikroskopy i lunety. O wyjątkową atmosferę dbali również sprzedawcy, którzy cicho i z pełnym szacunkiem obsługiwali klientów. Narrator nie bywał często w sklepach cynamonowych, żeby się tam wybrać, musiał mieć odpowiednią okazję i sumę pieniędzy w kieszeni. Już sama możliwość zobaczenia sklepów cynamonowych dodawała chłopcu skrzydeł i rozbudzała marzenia o poznaniu szerokiego świata.

Sklepy cynamonowe są doskonałym przykładem magii, którą można znaleźć nawet w małym miasteczku. Syn kupca podziwiał egzotyczne towary i tajemnicze sklepy, pobudzające naturalną dla dziecka ciekawość świata. O jego bogatej wyobraźni świadczy już nazwanie sklepów cynamonowymi: dla chłopca wyjątkowe były nawet zakątki znanego od dziecka miasteczka.


Przeczytaj także: Na czym polega awangardowość prozy Brunona Schulza?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.