Anaruk, chłopiec z Grenlandii - bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Adrianna Strużyńska.

Anaruk jest głów­nym bo­ha­te­rem książ­ki Cze­sła­wa Cent­kie­wi­cza „Ana­ruk, chło­piec z Gren­lan­dii”. Chło­piec ma dwanaście lat. Jego oj­cem jest my­śli­wy Tug­to, a mat­ka zaj­mu­je się szy­ciem i na­pra­wie­niem odzie­ży oraz przy­go­to­wy­wa­niem żyw­no­ści na zimę. Ana­ruk ma też pię­cio­let­nie­go bra­ta, Nu­ku­na. La­tem, ro­dzi­na miesz­ka w na­mio­cie ze skó­ry rena nad brze­giem mo­rza. Zimą, prze­no­si się, ra­zem z całą osa­dą, do zi­mo­wej sie­dzi­by, gdzie bu­du­ją igloo. Chło­piec ubie­ra się w tra­dy­cyj­ny spo­sób. Nosi spodnie ze skó­ry bia­łe­go niedź­wie­dzia, blu­zę ze skó­ry foki i buty ze skó­ry mło­de­go rena. Zimą, za­kła­da fu­tra, któ­re chro­nią przed prze­ni­kli­wym mro­zem.

Ana­ruk jest sil­ny i zręcz­ny, jak na swój wiek. Cie­szy się sza­cun­kiem w gru­pie ró­wie­śni­ków. Oj­ciec za­bie­ra go ze sobą na po­lo­wa­nia. W ten spo­sób, Anaruk przygotowuje się do roli myśliwego, któ­ra cze­ka go w do­ro­słym ży­ciu. Do­sko­na­le pły­wa ka­ja­kiem, po­tra­fi na­wet wró­cić do pra­wi­dło­wej po­zy­cji, gdy łód­ka wy­wra­ca się do góry dnem. Chło­piec wykazuje się odwagą. Sta­ra się być po­moc­ny dla miesz­kań­ców swo­jej osa­dy. Uda­je się więc na po­lo­wa­nie, w to­wa­rzy­stwie swo­je­go przy­ja­cie­la, Omia­li­ka. Bo­ha­te­ro­wi uda­je się za­bić fokę, ale znajduje się w niebezpiecznej sytuacji. Lód, na któ­rym stoi, od­ry­wa się i dry­fu­je co­raz da­lej od brze­gu. Tug­to ra­tu­je wte­dy sy­no­wi ży­cie. Miesz­kań­cy wio­ski są jed­nak dum­ni z chłop­ca, któ­ry sa­mo­dziel­nie upo­lo­wał fokę.

Jed­nym z naj­więk­szych do­ko­nań Ana­ru­ka jest zabicie białego niedźwiedzia. Gdy zwie­rzę ata­ku­je jego ojca, chło­piec wbi­ja har­pun w ser­ce dra­pież­ni­ka. W ten spo­sób, ra­tu­je ży­cie Tug­to. Ana­ru­ko­wi uda­je się też oca­lić my­śli­we­go, któ­ry wpadł do wody pod­czas po­lo­wa­nia na wie­lo­ry­by. Chło­piec nie trosz­czy się o wła­sne bez­pie­czeń­stwo, ale o do­bro wszyst­kich miesz­kań­ców osa­dy. Ana­ruk nie zna in­ne­go ży­cia. Trud­no mu zro­zu­mieć nor­my, pa­nu­ją­ce w Eu­ro­pie. Po­sia­da jed­nak dziecięcą ciekawość świata. Jest za­in­te­re­so­wa­ny bro­nią, odzie­żą i je­dze­niem, któ­re przy­wo­zi ze sobą nar­ra­tor. Na co dzień od­ży­wia się mię­sem i tłusz­czem, dla­te­go my­dło wy­da­je mu się bar­dziej sma­ko­wi­te od cze­ko­la­dy. Ana­ruk two­rzy sil­ną więź z nar­ra­to­rem. Gdy po­dróż­nik opusz­cza osa­dę, daje mu swój amulet. Chło­piec re­pre­zen­tu­je wszyst­kie war­to­ści, wy­zna­wa­ne przez Inu­itów. Jest go­ścin­ny i uczci­wy.

Narrator jest doświadczonym podróżnikiem. Gren­lan­dia z pew­no­ścią nie jest pierw­szym miej­scem, któ­re od­wie­dził. Spę­dza z Inu­ita­mi kil­ka mie­się­cy, aby do­brze po­znać ich co­dzien­ne ży­cie. Podchodzi do nowej kultury z otwartością. Sta­ra się zro­zu­mieć za­sa­dy, pa­nu­ją­ce w lo­kal­nej spo­łecz­no­ści. Nie czu­je wo­bec niej wyż­szo­ści. Zda­je so­bie spra­wę, że ży­cie Inu­itów nie jest lep­sze ani gor­sze, ale po pro­stu inne. Po­dróż­nik sta­ra się, jak naj­peł­niej uczestniczyć we wszystkich ważnych wydarzeniach. Pró­bu­je tra­dy­cyj­nych po­traw, na­wet gdy ich smak jest dla nie­go trud­ny do za­ak­cep­to­wa­nia. Sza­nu­je oby­cza­je Inu­itów, dla­te­go nie na­le­ga na udział w po­lo­wa­niu na wie­lo­ry­by, gdzie nie jest mile wi­dzia­ny. Dzię­ki swo­jej to­le­ran­cji i otwar­to­ści, nar­ra­tor two­rzy szcze­rą więź z Ana­ru­kiem i jego ro­dzi­ną. Tę­sk­ni za do­mem, ale z ża­lem opusz­cza osa­dę. Sta­ra się od­wdzię­czyć Inu­itom za otrzy­ma­ne po­da­run­ki. Zo­sta­wia im ka­ra­bin z amu­ni­cją, na­miot, śpi­wór, ku­chen­kę, me­naż­ki, to­por­ki, sta­lo­we ło­pat­ki i ki­lo­fy. Nie tyl­ko po­zna­je nową kul­tu­rę, ale też sta­ra się przy­bli­żyć miesz­kań­com Gren­lan­dii re­alia ży­cia w Eu­ro­pie.

Tugto jest oj­cem Ana­ru­ka. Męż­czy­zna przygotowuje go do dorosłego życia. Za­bie­ra syna na po­lo­wa­nia, aby na­uczyć go, jak zdo­by­wać żyw­ność dla ro­dzi­ny. Zda­je so­bie spra­wę z nie­bez­pie­czeń­stwa, ale wie, że chło­piec w przy­szło­ści bę­dzie mu­siał sa­mo­dziel­nie zmie­rzyć się z ży­ciem w trud­nym, ark­tycz­nym kli­ma­cie. Tug­to jest wy­ma­ga­ją­cy, ale po­tra­fi do­ce­nić od­wa­gę syna. Męż­czy­zna de­ner­wu­je się, gdy Ana­ruk bez po­zwo­le­nia uda­je się na po­lo­wa­nie. Ratuje syna, znaj­du­ją­ce­go się na krze, dry­fu­ją­cej w głąb mo­rza. Tug­to ry­zy­ku­je wła­snym ży­ciem, po­nie­waż pły­wa­nie skó­rza­nym ka­ja­kiem w wo­dzie, peł­nej ostrych ka­wał­ków lodu, jest bar­dzo nie­bez­piecz­ne. Męż­czyź­nie uda­je się prze­pro­wa­dzić prze­my­śla­ną i sku­tecz­ną mi­sję ra­tun­ko­wą.

W prze­ci­wień­stwie do po­zo­sta­łych miesz­kań­ców osa­dy, nie chwa­li Ana­ru­ka za upo­lo­wa­nie foki. Jest zły, że syn na­ra­ził się na tak wiel­kie nie­bez­pie­czeń­stwo. Nie­dłu­go póź­niej, Tug­to sam wpa­da w ta­ra­pa­ty. Zo­sta­je zaatakowany przez białego niedźwiedzia. Ana­ruk ra­tu­je mu ży­cie, tra­fia­jąc har­pu­nem w ser­ce dra­pież­ni­ka. Tug­to zda­je so­bie spra­wę, że syn jest już męż­czy­zną, go­to­wym do wzię­cia od­po­wie­dzial­no­ści za ro­dzi­nę. My­śli­wy jest też dobrym gawędziarzem. Opo­wia­da lo­kal­ne le­gen­dy oraz hi­sto­rie ze swo­je­go ży­cia. Wspo­mi­na, jak w mło­do­ści zo­stał oszu­ka­ny przez ka­pi­ta­na stat­ku. Męż­czy­zna sprze­dał mu sta­rą, nie­spraw­ną strzel­bę w za­mian za pięk­ne skó­ry li­sów. Nar­ra­tor speł­nia więc ma­rze­nie Tug­to o po­sia­da­niu bro­ni pal­nej.

Matka Anaruka to pra­co­wi­ta ko­bie­ta, od­da­na swo­jej ro­dzi­nie. Zaj­mu­je się szy­ciem i na­pra­wą odzie­ży dla męża i sy­nów. Za­bez­pie­cza też żyw­ność, aby za­pew­nić miesz­kań­com osa­dy za­pa­sy na dłu­gą i sro­gą zimę.

Omialik jest przyjacielem Anaruka. Ra­zem z nim uda­je się na po­lo­wa­nie pod­czas przy­go­to­wań do zimy. Omia­lik ru­sza za stad­kiem pardw, przez co zo­sta­wia Ana­ru­ka sa­me­go. Gdy jed­nak od­kry­wa, że przy­ja­ciel zna­lazł się na dry­fu­ją­cej krze, bie­gnie do wio­ski po po­moc. Miesz­kań­cy osa­dy do­ce­nia­ją jego zdro­wy roz­są­dek.


Prze­czy­taj tak­że: Anaruk, chłopiec z Grenlandii - motywy literackie

Ak­tu­ali­za­cja: 2022-08-11 20:23:58.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.