Czy bohaterowie bajki o rybaku i rybce zasłużyli na to co ich spotkało?

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Utwór Aleksandra Puszkina „Bajka o rybaku i rybce” przestrzega czytelnika przed chciwością i przywiązaniem do dóbr materialnych. Żona rybaka wciąż żąda więcej, aż w końcu traci wszystko. Warto zastanowić się, czy złota rybka podjęła słuszną decyzję.

Rybak i jego żona są swoimi przeciwieństwami. Mężczyzna nie jest wymagający. Od kilkudziesięciu lat mieszka w lepiance i codzienne rano wyrusza na połów. Nie żali się jednak na swój los, mimo że musi ciężko pracować. Żona rybaka zajmuje się przędzeniem, ale w przeciwieństwie do męża, nie potrafi pogodzić się ze skromnymi warunkami, w których żyją.

Różnice między małżonkami w pełni ukazują się, gdy mężczyzna spotyka złotą rybkę. Rybak nie wymaga od niej niczego i wypuszcza ją na wolność. Jego żona zmusza go jednak, żeby wciąż wracał nad morze i prosił o spełnienie kolejnych życzeń. Pragnienia kobiety stają się coraz bardziej wygórowane. Gdy po zostaniu carycą, żąda tytułu władczyni wszystkich mórz świata, złota rybka odmawia. Jej gniew symbolizuje burza na morzu. Chciwa kobieta nie tylko nie zostaje panią mórz, ale też traci wszystko, co dostała do tej pory. Złota rybka wymierza sprawiedliwość. Ktoś, kto nie potrafi doceniać tego co ma, nigdy nie będzie usatysfakcjonowany. Złota rybka przerywa więc niekończącą się listę życzeń i daje kobiecie lekcję pokory.

Decyzja złotej rybki jest w pełni uzasadniona. Chciwa kobieta, która nie potrafi uszanować nawet własnego męża, nie powinna sprawować władzy nad światem. Żona rybaka nie wyraża najmniejszej wdzięczności za otrzymane dary. Wciąż opryskliwie odnosi się do mężczyzny i zmusza go, żeby zanosił rybce kolejne prośby. Kobieta chce zostać carycą, ale myśli wyłącznie o życiu w luksusie. Nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności, związanej z władzą.

Złota rybka chroni nie tylko poddanych zachłannej kobiety, ale też jej męża. Skromny rybak z pewnością cieszy się z powrotu do zwyczajnego, prostego życia. Nie zasługuje na pełnienie roli służącego na dworze własnej żony lub pobicie przez jej służbę. Złota rybka wykazuje się mądrością i sprawiedliwie karze zachłanną żonę rybaka.


Przeczytaj także: Gdy czasem wraca przypomnienie interpretacja

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.