Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Aleksander Puszkin przedstawił w „Bajce o rybaku i złotej rybce” problem chciwości i przywiązania do dóbr materialnych. Żona rybaka nie jest w stanie oprzeć się pragnieniu bogactwa i władzy, przez co doprowadza się do zguby.

Rybak i jego żona są całkowitymi przeciwieństwami. Mężczyzna akceptuje swoje proste, skromne życie. Mieszka w ubogiej lepiance, a codzienne rano musi wyruszać na połów. Znalezienie złotej rybki jest przełomowym wydarzeniem w jego życiu. Rybak pozostaje jednak skromny i wypuszcza stworzenie. Życzy złotej rybce szczęścia na wolności i nie prosi jej o nic, chociaż żyje w bardzo skromnych warunkach.

Żona rybaka podchodzi do życia w całkiem inny sposób. Jest agresywną, chciwą kobietą. Gdy dowiaduje się, że mąż nie poprosił o nic rybki, wpada w gniew. Jej pragnienia początkowo są przyziemne i całkowicie uzasadnione. Żona rybaka prosi o nowe koryto i dom. Proste życie w godnych warunkach nie jest jednak dla niej satysfakcjonujące. Kobieta stopniowo zaczyna tracić zdrowy rozsądek i wydaje mężowi coraz bardziej irracjonalne rozkazy.

Żona rybaka koncentruje się wyłącznie na władzy i pieniądzach. Nie prosi o zdrowie dla siebie i męża. Jest egoistką, nie zamierza dzielić się żadnym z darów z mężczyzną. Gdy zostaje szlachcianką, jej mąż pełni wyłącznie rolę służącego. Mieszkanie w szlacheckim dworze również jej nie wystarcza. Prosta żona rybaka zostaje carycą i wyrzuca męża z pałacu. Władza i pieniądze sprawiają, że kobieta staje się coraz bardziej okrutna. Nie ma szacunku do służby, jest bezlitosna i agresywna. Kobieta ponosi konsekwencje swoich czynów. Złota rybka postanawia ukarać ją za chciwość i odbiera jej wszystko, co od niej otrzymała. Żona rybaka traci swój pałac i wraca do ubogiej lepianki.

Autor przestrzega przed zachłannością i nadmierną koncentracją na dobrach materialnych. Gdyby kobieta w porę powstrzymała swoją chciwość, mogłaby cieszyć się życiem w skromnym domu u boku oddanego męża. Złota rybka podjęła słuszną decyzję. W porę powstrzymała żonę rybaka, która marzyła o przejęciu kontroli nad światem.


Przeczytaj także: Czy bohaterowie bajki o rybaku i rybce zasłużyli na to co ich spotkało?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.