Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

W utworze Aleksandra Puszkina „Bajka o rybaku i złotej rybce” pojawia się troje bohaterów: rybak, jego żona i złota rybka. Bajka jest gatunkiem dydaktycznym, dlatego ich postawy mają nieść pouczenie dla czytelnika.

Rybak jest prostym, skromnym mężczyzną. Mieszka z żoną w ubogiej chacie, ale akceptuje swój los. Jest pracowity, codziennie rano wytrwale wychodzi na połów. Wyłowienie złotej rybki jest dla niego okazją na zmianę warunków życia, ale rybak nie zamierza z niej korzystać. Spotkanie z rybką, mówiącą ludzkim głosem, wywołuje u niego strach. Ma dobre serce, wypuszcza ją na wolność, nie żądając niczego w zamian. Rybak jest jednak zbyt słaby i nieśmiały, ale przeciwstawić się swojej żonie. Kobieta obraża go, a nawet bije i wypędza z domu. Mimo wstydu, mężczyzna wraca nad morze i przekazuje rybce kolejne prośby swojej małżonki. Rybak nie ponosi odpowiedzialności za gniew, w który wpada złota rybka. Jest wyłącznie ofiarą swojej zachłannej żony.

Żona rybaka to postać zdecydowanie negatywna, nie posiada żadnych pozytywnych cech. Nie ma szacunku do swojego męża. Traktuje go jak służącego, który musi wykonywać wszystkie jej rozkazy. Kobieta postanawia wykorzystywać złotą rybkę do spełnienia wszystkich swoich pragnień. Zaczyna od tych najbardziej przyziemnych, takich jak nowe koryto, czy lepszy dom na miejsce starej lepianki. Kobieta nie potrafi docenić tego, co ma. W przeciwieństwie do męża, nie umie cieszyć się prostym, ubogim życiem. Pragnie zostać szlachcianką, następnie carycą, a w końcu - władczynią wszystkich mórz świata. Jej chciwość prowadzi ją do zguby. Złota rybka wpada w gniew i odbiera żonie rybaka wszystko, łącznie z nowym korytem. Kobieta nie wzbudza jednak współczucia. Ponosi konsekwencje swojego postępowania.

Złota rybka jest fantastycznym stworzeniem, któremu przypisuje się zdolność spełniania życzeń. Dotrzymuje obietnicy, jest w stanie wynagrodzić rybakowi darowanie sobie życia. Cierpliwie spełnia kolejne życzenia zachłannej kobiety. Złota rybka jest jednak mądra i zdaje sobie sprawę, że żona rybaka nigdy nie zaspokoi swoich ambicji, wciąż będzie żądała więcej. Podejmuje więc sprawiedliwą decyzję i postanawia ukarać kobietę za jej zachłanność. Odbiera jej wszystko, co wcześniej dała.


Przeczytaj także: Bajka o rybaku i rybce - problematyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:23:58