Związki wyrazowe w zdaniach - definicja, rodzaje, cechy

Związkami wyrazowymi w zdaniu nazywamy połączenia wyrazów, które zachodzą w stosunku podrzędnym. Oznacza to, że jeden z wyrazów musi pełnić rolę tzw. wyrazu nadrzędnego (określanego), a drugi podrzędnego – czyli określającego. W zdaniu:

  • Wyrazy nadrzędne i podrzędne
  • Przykłady nadrzędnych i podrzędnych części zdania
  • Związek rządu
  • Związek przynależności
  • Związek zgody
  • Związek główny
  • Niebieski kot

    Wyrazem nadrzędnym jest kot, ponieważ jest to słowo ważniejsze w wyrażeniu – takie, które dostarcza głównej informacji w komunikacie. Wyraz podrzędny – niebieski, jedynie dopowiada dodatkową informację, pozwala na przedstawienie szczegółu opisywanego w zdaniu zjawiska. Za sprawą połączenia wyrazu nadrzędnego i podrzędnego powstaje związek wyrazowy. Związki wyrazowe określa się również związkami składniowymi. Rozróżniamy trzy rodzaje związków wyrazowych – związek rządu, związek przynależności oraz związek zgody.

    Wyrazy nadrzędne i podrzędne

    Zanim przystąpimy do wyodrębniania ze zdań związków składniowych, warto pamiętać o tym, czym różnią się od siebie wyrazy nadrzędne oraz wyrazy podrzędne. Wyrazy nadrzędne to takie, które narzucają w zdaniu swoją funkcję gramatyczną wyrazom podrzędnym, natomiast wyrazy podrzędne przejmują funkcje gramatyczne od wyrazów nadrzędnych. Mówiąc o wyrazach nadrzędnych i podrzędnych musimy mieć na uwadze również to, że niektóre słowa tworzą w zdaniu powiązania, które są stałe, np.

    • Związki frazeologiczne – związków frazeologicznych nie powinniśmy dzielić, występują one jako jedna, odrębna część zdania.
    • Formy gramatyczne czasownika – niektóre formy czasownikowe, szczególnie te, które występują w czasie przyszłym, powinniśmy traktować jako jedną cząstkę zdania, np. będę pił, będziecie biegały, będą spóźnieni.

    Przykłady nadrzędnych i podrzędnych części zdania

    Kto nie lubi jeździć nad morze, może zostać w hotelu

    Pierwsza część zdania przejmuje rolę nadrzędną. Druga natomiast informuje o dodatkowym przesłaniu komunikatu

    Musimy to przeczytać, żeby dostać dobrą ocenę.

    W tym przypadku pierwsza część zdania również pełni funkcję nadrzędną względem drugiej, która dopowiada istotne informacje. Musimy pamiętać, że relacje te mogą się zmieniać w zależności od tego, jak zbudowane jest zdanie.

    Może zostać w hotelu ten, kto nie lubi jeździć nad morze

    Żeby dostać dobrą ocenę, musimy to przeczytać.

    Na podstawie przykładów zauważyć można, że odwrócone elementy zdania zmieniają również swoje rolę – te, które wcześniej były w funkcji podrzędnej, teraz przejmują funkcję nadrzędną w komunikacie. W przypadku zdań nadrzędnych i podrzędnych, tak jak w przypadku związków wyrazowych, największe znaczenie ma aspekt logicznej i znaczeniowej budowy zdań. Hierarchia obowiązująca pomiędzy poszczególnymi elementami zdania dzieli je na fragmenty, które posiadają własną funkcję, rolę i kolejność, w której powinny występować, by być zrozumiałe dla odbiorcy.

    Żeby uniknąć pomyłek, musimy mieć również na uwadze występowanie w zdaniu tzw. szeregów, a więc połączeń zaistniałych w stosunku współrzędnym, np.

    W góry i nad morze

    Kacper i Szymon będą grali w grę

    Tego typu relacja w zdaniu mówi nam, że każda część pełni wobec siebie tę samą funkcję składniową. Żaden z nich nie pozostaje podrzędnym, dlatego ten rodzaj relacji określamy szeregiem. W skład szeregu mogą wchodzić więcej niż dwa wyrazy, inaczej niż w przypadku związków wyrazowych. W zdaniu szereg może być w całości podrzędny lub nadrzędny wobec pozostałych jego części.

    Związek rządu

    W związkach rządu wyraz nadrzędny w pewien sposób narzuca wyrazowi podrzędnemu swoją formę gramatyczną. Związek rządu uwidacznia się pomiędzy orzeczeniem i dopełnieniem lub przydawką i podmiotem.

    • Związek rządu na przykładzie orzeczenia i dopełnienia – w tej relacji orzeczenie zmienia swój czas, osobę lub tryb, natomiast dopełnienie pozostaje w funkcji narzędnika: Wyjdę (z kim, z czym?) z psem
      Wychodzę (z kim, z czym?) z psem
      Będę wychodził (z kim, z czym?) z psem
      Wyjdźcie (z kim, z czym?) z psem
      Wyraz nadrzędny pies jest w podanym zdaniu dopełnieniem. Nie zmienia on swojej formy, natomiast orzeczenie podlega odmianie.

    • Związek rządu na przykładzie podmiotu i przydawką – w przypadku relacji podmiotu z przydawką wyraz nadrzędny odmienia się, natomiast wyraz podrzędny pozostaje bez zmian. Warto zapamiętać, że wyraz podrzędny pozostaje bez zmian.
      Wycieczka (kogo, czego?) chłopców
      Wycieczki (kogo, czego?) chłopców
      Z wycieczką (kogo, czego?) chłopców
      Wycieczce (kogo, czego?) chłopców.
      Warto zapamiętać, że związki rządu tworzone są najczęściej przez:

      1. Czasowniki z rzeczownikami lub czasownikami w bezokoliczniku (zadzwoń do brata, chcę pojąć)
      2. Przymiotniki lub imiesłowy przymiotnikowe z rzeczownikami (wymagający od nas, mądrzejszy od siostry)
      3. Rzeczownik z rzeczownikiem (mycie luster, kontrola biletów)

      Żeby poprawnie wyodrębnić związek rządu musimy odnosić się do reguł składniowych, które dotyczą czasowników. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że czasowniki mogą funkcjonować w trzech lub dwóch przypadkach zależnych.

    Związek przynależności

    W związkach przynależności wyraz podrzędny nie odmienia się. Rolę wyrazu podrzędnego najczęściej przyjmują wyrażenia przyimkowe albo przysłówek.

    • Biegam (jak?) szybko
    • Wakacje (gdzie? w górach
    • Ćwiczę (kiedy?) rano

    W związku przynależności zlokalizować można również okoliczniki miejsca, czasu, sposobu, celu lub przyczyny:

    • Biwak przy lesie – okolicznik miejsca
    • Grałem wczoraj – okolicznik czasu
    • Pracował niedbale – okolicznik sposobu
    • Poszli do sklepu – okolicznik celu
    • Popłakał się ze śmiechu – okolicznik przyczyny

    Żeby poprawnie wyodrębnić związek przynależności powinniśmy mieć świadomość, że występuje on najczęściej w połączeniach:

    1. Przymiotników lub przysłówków z przysłówkami (koszmarnie nudny, niesamowicie bystry)
    2. Rzeczowników z przydawkami rzeczownymi (w dzielnicy Bielany, na morzu bałtyckim)
    3. Czasowników z przysłówkami (spać twardo, pisać szybko).

    Związek zgody

    W związkach zgody relacja pomiędzy wyrazem nadrzędnym a podrzędnym jest nieco inna niż we wcześniejszych przykładach. Wyraz podrzędny odmienia się bowiem tak samo jak wyraz nadrzędny. Bardzo często wyrazem, który narzuca swoją formę gramatyczną, jest rzeczownik w relacji do przymiotnika. Jeżeli więc odmieniamy rzeczownik, musimy również odmienić przymiotnik.

    • Zielonego kota – wszystkie elementy zdania są w bierniku, w rodzaju męskim oraz w liczbie pojedynczej
    • Z dorosłą córką – wszystkie elementy zdania występują w nadrzędniku, posiadają rodzaj żeński oraz liczbę pojedynczą
    • O grających chłopcach – wszystkie elementy zdania są w miejscowniku, posiadają ten sam rodzaj (męskoosobowy) oraz posiadają liczbę mnogą

    Jeżeli chcemy mieć pewność, że prawidłowo wyróżniliśmy związek zgody, powinniśmy sprawdzić, czy spełnione są następujące zasady:

    1. Cechy podmiotu umożliwiają wyznaczenie cech orzeczenia
    2. Podmiot i orzeczenie posiadają tę samą liczbę
    3. Orzeczenie w czasie przeszłym oraz przyszłym lub w trybie warunkowym przejmuje rodzaj gramatyczny od podmiotu

    Związek główny

    Gdy przystępujemy do wyodrębnienia związków wyrazowych w zdaniu, nie możemy zapominać, że są one związkami pobocznymi. Możemy spotkać się również z tzw. związkiem głównym, który łączy podmiot i orzeczenie, np.

    • Kasia wyszywa.
    • Bartek śpiewa.

    Czytaj dalej: Kim był człowiek zlagrowany? Cechy, przykłady w literaturze

    Ostatnia aktualizacja: 2021-08-17 15:28:52