Jak napisać przemówienie?

Przemówienie to wymagająca, ale również bardzo kreatywna forma dłuższej wypowiedzi pisemnej. Choć określone są konkretne zasady, które dotyczą struktury przemówienia, jak sama nazwa wskazuje jest ono przeznaczone do publicznego wygłoszenia przed określoną grupą ludzi. Podstawowe różnice pomiędzy przemówieniami dotyczą tego, do kogo jest ono kierowane – inaczej wyglądało będzie bowiem przemówienie przewodniczącego klasy do kolegów, dyrektora do podwładnych czy artysty do publiczności.

  • Zasady pisania przemówień
  • Przykłady przemówień
  • Zasady pisania przemówień

    Niezależnie od tego, do kogo zwracamy się w swoim przemówieniu, jego budowie towarzyszy kilka reguł, których należy przestrzegać, by mieć pewność, że zostało ono przygotowane prawidłowo. Zasady te brzmią:

    1. Przede wszystkim należy ustalić głównego odbiorcę przemówienia, ponieważ od tego zależy jego forma.
    2. W przemówieniu zwracamy się bezpośrednio do adresata, stosujemy więc zwroty grzecznościowe – „Szanowni Państwo”, „Moi mili”, „Drodzy Koledzy”, etc., przemówienie również rozpoczynać należy od wybranego i odpowiadającego okolicznościom jego wygłaszania, zwrotu.
    3. Przemówienie czerpie z zasad retoryki, dlatego niezbędne jest posługiwanie się pasującymi do przemówienia środkami stylistycznymi, takimi jak pytania retoryczne, porównania lub metafory.
    4. Jeżeli nie wymaga tego typ naszego przemówienia (np. humorystyczny czy mający trafić do konkretnej grupy odbiorców w celu zaskarbienia ich sympatii) nie należy stosować w nim wyrazów potocznych ani gwarowych.
    5. Przemówienie powinno być wygłoszone na konkretny temat i ściśle go dotyczyć. Niewskazane jest nadmierne rozbudowywanie przemówienia, ponieważ może to zniechęcić słuchaczy.

    Przykłady przemówień

    Szanowni Nauczyciele

    w dniu Waszego święta, w imieniu wszystkich uczniów, chcielibyśmy złożyć Wam serdeczne życzenia z okazji Dnia Nauczyciela. Cieszymy się, że z taką radością przyjęliście zaproszenie na nasza uroczystość.

    Czy zawód nauczyciela jest wymagający? Wielu ludzi zadaje sobie to pytanie, bardzo często w dyskusjach pojawia się sporo wątpliwości i różnych opinii. Jednak my, jako społeczność szkolna, wiemy, ile wysiłku kosztuje opieka nad uczniami oraz dostosowanie lekcji do potrzeb i wymogów dzisiejszego świata. Wszystkie przedmioty są równie ważne – pozwalają one poszerzać horyzonty, pomagają w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Dzięki Wam, Drodzy Nauczyciele, możemy zdecydować, w jakim kierunku podążać po zakończeniu edukacji. Chcielibyśmy Wam za to zaangażowanie serdecznie podziękować.

    Szczególne podziękowania kierujemy również w stronę wychowawców klas. Szanowni Wychowawcy – dziękujemy Wam za Wasze starania, Waszą empatię i pomoc, po którą zawsze możemy się do Was zwrócić. Choć czasem jest to rola trudna i nie zawsze potrafimy się za nią odpowiednio odwdzięczyć, widzimy, ile serca wkładacie w to, by szkolna codzienność składała się nie tylko za nauki, ale również opierała się na wzajemnym wsparciu i umożliwiała dalszy rozwój.

    W imieniu całej szkoły chcielibyśmy podziękować również Dyrekcji, która czuwa nad organizacją naszej nauki i zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Każdy nauczyciel pełni bardzo ważną rolę w życiu społeczności szkolnej. W dniu Waszego święta chcielibyśmy Wam za to, raz jeszcze, serdecznie podziękować.


    Drodzy Koledzy

    Maria Dąbrowska pisała, że „Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. W dzisiejszym świecie często wybieramy inne rozrywki, nie czytamy już tak często i chętnie. Jako uczniowie liceum co roku poznajemy nowe lektury, lecz bardzo często na nie narzekamy. Wypożyczamy je, lecz nie wczytujemy się w ich treść. Wolimy sięgać do opracowań, które są tylko skrótem wydarzeń i emocji, jakie towarzyszą czytaniu. Uważam, że jest to błąd. Dziś, w moim wystąpieniu, chciałbym zachęcić Was do tego, by nie rezygnować z czytania szkolnych lektur. Postaram się wskazać Wam kilka ważnych, moim zdaniem, cech lektur. Sięgnięcie po nie nie musi być jedynie nauką, ale również przyjemnością.

    Lektury to nie tylko fabuły, które nie każdemu mogą przypaść do gustu. Sensem czytania lektur szkolnych jest przede wszystkim poznanie dawnej kultury, obyczajów i problemów, które spotykają człowieka na przestrzeni wieków. Za sprawą lektur szkolnych jesteśmy w stanie dostrzec, ile kwestii jest uniwersalnych. Niezależnie od tego, gdzie i kiedy żyjemy, zmagamy się z tymi samymi rozterkami i wątpliwościami. Jest to cenna lekcja.

    Nie zapominajmy przede wszystkim o tym, że lektury szkolne pozwalają nam zrozumieć drugiego człowieka. Wielu pisarzy przelewało swoje poglądy na papier – jeżeli nie sięgniemy do książek, nie będziemy mogli ich dostrzec i przeanalizować. Czy każda lektura musi się podobać? Nie – ważne jest przede wszystkim to, by rozwinąć zdolność krytycznego myślenia. Jeżeli nie zajrzymy do książki, nie dowiemy się, które motywy są dla nas interesujące, które fabuły nas angażują, a które będziemy starali się omijać.

    Dlatego zachęcam Was, Drodzy Koledzy, żebyście nie rezygnowali z lektur szkolnych. Zawsze możemy znaleźć w nich coś, co przykuje naszą uwagę i pozwoli rozwijać zakres naszych własnych zainteresowań.


    Czytaj dalej: Kim był człowiek zlagrowany? Cechy, przykłady w literaturze

    Ostatnia aktualizacja: 2021-08-15 12:11:50