Powieść przygodowa - definicja, główne cechy, przykłady

Powieść to jeden z najbardziej spopularyzowanych gatunków epickich. Wyróżnia się w niej kluczową rolę narracja. Powieść przygodowa to jedna z najważniejszych odmian tego typu literatury. Czytelnicy, zwłaszcza młodsi ją uwielbiają. Jej podstawą były pamiętniki i wspomnienia wielkich podróżników, zwłaszcza żeglarzy, którzy zwiedzali wiele nieznanych, egzotycznych miejsc. Zadajmy sobie jednak pytanie: jakie są najważniejsze cechy powieści przygodowej i jakie książki do niej zaliczamy? 

  • Powieść przygodowa - definicja
  • Powieść przygodowa - najważniejsze cechy
  • Powieść przygodowa - przykłady
  • Powieść przygodowa - definicja

    Powieść przygodowa jest odmianą powieści, która jako pełnoprawny i odrębny gatunek literacki wykształciła się w XVIII wieku. Na tle innych rodzajów tego gatunku, wyróżnia się bardzo rozbudowaną fabułą, obfitującą w przygody, których zwykle nie doświadczają przeciętni czytelnicy. W takich utworach bohaterowie często poszukują ukrytego skarbu, muszą stawiać czoło licznym, niespotykanym wyzwaniom, które prawie zawsze kończą się powodzeniem. Podwaliny do tego typu literatury stanowiły zapiski żeglarzy i podróżników, którzy po odkryciu przez Kolumba Ameryki zaczęli eksplorować nowe tereny, tworząc dokładniejsze mapy Nowego Świata. Tego typu utwory bardzo angażują czytelnika, który może towarzyszyć bohaterom w ich wyjątkowych podróżach. Z tego powodu są bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży. 

    Powieść przygodowa - najważniejsze cechy

    Najważniejszą cechą powieści przygodowej jest wartka i dynamiczna akcja, w której często spotykane są zwroty akcji i zmiany. Historie bohaterów nie są oczywiste, jeśli wszystko idzie w dobrym kierunku, często okazuje się, że byli w błędzie lub gdzieś czyha na nich wielkie niebezpieczeństwo. Zwykle takie książki są wielowątkowe, natomiast główna oś fabularna dotyczy podróży w nieznane i sprostania wyzwaniom. W tego typu powieściach rzadko zdarzają się rozbudowane opisy przeżyć postaci, spotykanej przyrody czy też przestrzeni. Akcja toczy się szybko, dlatego nie ma miejsca na długie opisy świata przedstawionego. Bohaterowie powieści przygodowych są najczęściej tzw. wzorami do naśladowania. Ich odwaga, siła, lojalność oraz inne cechy zasługują na podziw. Często są oni oparciem dla swoich przyjaciół, których wspierają niezależnie od okoliczności. Zwykle walczą ze złem, które zostaje w bardzo surowo ukarane, a najważniejsze postacie powieści wychodzą z opresji cało. Typową cechą jest także pozytywne zakończenie, głównie z uwagi na skierowanie tego typu dzieł do młodego odbiorcy. Nie jest to jednak stuprocentowa reguła - czasami jeden z bliskich głównemu bohaterowi towarzyszy kończy tragicznie. Rzadko jednak śmierć spotyka głównego bohatera. 

    Powieść przygodowa - przykłady

    Wśród powieści przygodowych należy wymienić liczne klasyki tego gatunku - „Przypadki Robinsona Crusoe” Daniela Defoe, „Wyspę skarbów” Luisa Roberta Stevensona, „Podróże Guliwera” Jonathana Swifta czy też „W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne. Wśród polskich autorów powieści przygodowych trzeba zwrócić uwagę na Henryka Sienkiewicza („W pustyni i w puszczy”), Zbigniewa Nienackiego (seria o Panu Samochodziku) czy też Alfreda Szklarskiego (seria książek o przygodach Tomka Wilmowskiego). Współcześnie również powstaje wiele powieści przygodowych, np. polska seria „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk, a także liczne serie zagraniczne; „Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins, „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Ricka Riordana czy też „Zwiadowcy” Johna Flanagana. 


    Czytaj dalej: Kim był człowiek zlagrowany? Cechy, przykłady w literaturze

    Ostatnia aktualizacja: 2023-07-28 18:27:21