Malarstwo renesansowe - główne cechy, przedstawiciele

Epoka literacka Renesans

Epoka renesansu w Europie przyczyniła się do powstania wielu wyjątkowych dzieł architektonicznych i sztuki. W owym okresie artyści często wybierali Włochy jako miejsce swojej działalności. Rzym, będący siedzibą głównych hierarchów kościelnych, w tym papieży, stał się szczególnym centrum kultury i sztuki, dlatego wznoszono tam liczne kościoły i pałace, ozdabiane później scenami biblijnymi, autorstwa m.in. Michała Anioła. Renesans to również malarstwo obejmujące inną tematykę. Jakie są główne cechy malarstwa renesansowego? Jacy malarze tworzyli w tym okresie?

  • Malarstwo renesansowe - główne cechy
  • Malarstwo renesansowe - przedstawiciele
  • Malarstwo renesansowe - główne cechy

    Malarstwo renesansowe skupiało się na trzech głównych zasadach. Przede wszystkim na nowo interesowano się antykiem i dziełami z okresu starożytności. Malarze zwracali uwagę na proporcje ciała i jego kształt tak samo jak antyczni rzeźbiarze. W renesansowym malarstwie pojawiały się również motywy mitologiczne.

    Kolejną cechą malarstwa renesansowego był humanizm. Skupienie się na człowieku było wyraźne zarówno w malarstwie o tematyce świeckiej, jak i religijnej. Artyści ponownie malowali akty, nawet gdy przedstawiali wydarzenia opisane w Biblii. Trzecią główną cechą malarstwa z okresu renesansu było stosowanie zasad perspektywy linearnej. Na płaskim obrazie można było zauważyć kolejne plany, gdyż malarze starali się uzyskać efekt przestrzeni.

    W malarstwie renesansu inspiracje pochodziły zarówno z przyrody, jak i od człowieka. Artyści obserwowali naturę i starali się ją odwzorować oraz zachwycali się ludzkim ciałem. Portrety często miały w tle pejzaże, co potwierdzało zwrot malarzy ku przyrodzie. Na obrazach zastosowano sfumato, czyli przejścia z ciemnych do jasnych kolorów. Dzięki temu na obrazach pojawiają się mgliste, miękkie efekty i subtelne przejścia pomiędzy mocniejszymi kolorami. Efekt sfumato podkreśla zamglone światło i wykorzystanie światłocienia.

    Samo malarstwo renesansowe było najszybciej rozwijającą się dziedziną sztuki w całej epoce. Liczni reprezentanci malarzy z tego okresu pozostawili po sobie tysiące dzieł, z których wiele ma wysoką wartość. Co ciekawe, renesansowi malarze jako pierwsi sięgnęli po farby olejne. Jako pierwsi zastosowali również deski, gdyż w poprzednich epokach malowano wyłącznie na płótnie.

    Malarstwo renesansowe - przedstawiciele

    Najbardziej znanym artystą renesansu jest Leonardo da Vinci. Jego obrazy do dziś zachwycają odwiedzających najważniejsze muzea na świecie. Do najważniejszych dzieł Leonarda należą obrazy: "Ostatnia wieczerza", "Dama z gronostajem" i "Mona Lisa". Szczególnie znany jest obraz "Ostatnia wieczerza", którego kunszt i szczegółowość inspirowały innych twórców. To właśnie do niego nawiązał w swojej książce "Kod da Vinci" Dan Brown, snując opowieść o ukrytym przesłaniu na temat prawdziwej natury Chrystusa i istnieniu jego potomków.

    Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci

    Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci

    Kolejnym przedstawicielem malarstwa renesansu jest Rafael Santi. Santi słynął z obrazów przedstawiających Madonnę. Madonny Santiego to kobiety zwykłe, lecz wyjątkowo piękne. Często przestawia je na tle pejzażów, podkreślając jej świętość jedynie za pomocą aureoli nad głową. Matka Boża zwykle czule tuli dziecko, co wskazuje na jej skupienie na macierzyństwie i miłości.

    Maria Magdalena Tycjana

    Maria Magdalena Tycjana 1533-1535

    Znanym obrazem z okresu renesansu jest też "Maria Magdalena" Tycjana, który tworzył w Wenecji. Na obrazie ukazał nagie piersi Marii Magdaleny, wyróżniając jej ciało i ciepły odcień skóry na tle ciemnej, mrocznej skały. Obraz stworzył również w drugiej wersji, w której Maria Magdalena ma na sobie ubranie.

    Maria Magdalena Tycjana

    Maria Magdalena Tycjana 1565

    Zwieńczeniem malarstwa renesansu są dzieła Michała Anioła Buonarrotiego, który namalował m.in. słynne freski na suficie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie.

    Stworzenie Adama Michała Anioła

    Stworzenie Adama Michała Anioła to prawdopodobnie najbardziej znany obraz w Kaplicy Sykstyńskiej


    Czytaj dalej: Bohater romantyczny - definicja, główne cechy, przykłady

    Ostatnia aktualizacja: 2023-09-11 19:11:40