Czym są kody ISBN i do czego służą? Koszt numeru ISBN

Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki, znany jako ISBN (z ang. International Standard Book Number), to identyfikator książki składający się z 13 cyfr. Do 31 grudnia 2006 roku składał się z 10 cyfr. Pełni rolę identyfikatora wydawcy, konkretnego tytułu oraz edycji książki i jest niepowtarzalny. Na jego podstawie można bezbłędnie rozpoznać książkę i jej wydanie, by odnaleźć odpowiedni egzemplarz wybranego tytułu. Co jeszcze powinno się wiedzieć o numerach ISBN?

  • Czym są kody ISBN?
  • Do czego służy numer ISBN? 
  • Koszt numeru ISBN
  • Czym są kody ISBN?

    Kod ISBN to międzynarodowy standard identyfikowania książek, stworzony w Wielkiej Brytanii. Pierwsze kody w Zjednoczonym Królestwie nadano w 1966 roku, a do powszechnego użycia na rynku światowym weszły w 1970 roku. Obecnie standard ISBN stosuje 159 krajów, w tym Polska, która dołączyła do ISBN w 1979 r. Kody nadaje się publikacjom książkowym, ale nie tylko. Można nadawać je również: materiałom publikowanym w alfabecie Braille'a, publikacjom multimedialnym, w których głównym elementem jest tekst, a także atlasom geograficznym, audiobookom i cyfrowym kopiom drukowanych publikacji książkowych. Informacje o przydzielonych numerach oraz danych wydawcy, takich jak nazwa i adres, są przekazywane do Międzynarodowej Agencji ISBN w Londynie. Te informacje są również dostępne w ośrodkach informacji bibliotecznej.

    Do czego służy numer ISBN? 

    Kody ISBN służą do katalogowania książek w wydawnictwach, księgarniach i bibliotekach. Dzięki kodom można bezbłędnie odnaleźć daną pozycję. Kody ISBN wskazują, w jakim kraju powstała publikacja i kto jest jej wydawcą. Pula numerów przyznawana wydawcom w Polsce liczy od 10 do 10 tysięcy kodów. Wydawca nie ma możliwości otrzymania jedynie jednego numeru. Numery ISBN przypisuje się do każdej edycji książki z wyjątkiem przedruków. Polskie publikacje wydane w języku polskim otrzymują numer 83, dlatego można je łatwo rozpoznać. 0 lub 1 to publikacje anglojęzyczne, 2 - francuskojęzyczne, z kolei 3 - niemieckojęzyczne. Dzięki temu na podstawie kodu uzyskuje się dostęp do ważnych informacji o książce. Można poznać jej język, kraj wydania oraz inne kwestie, które pomagają ją zidentyfikować, nawet gdy inna publikacja nosi taki sam lub podobny tytuł.

    Kod ISBN upraszcza proces sprzedaży nowych publikacji oraz umożliwia swobodny obrót używanymi książkami na rynku wtórnym, bowiem dzięki niemu można błyskawicznie oszacować wartość danego tytułu. W niektórych wydawnictwach brak ISBN może uniemożliwić przyjęcie książki do druku. Taka konsekwencja nie wynika bezpośrednio z obowiązującego prawa, lecz  z polityki stosowanej przez wydawnictwa. Nadanie ISBN tworzy obowiązek dla wydawcy. Wydawca musi dostarczyć wskazaną liczbę bezpłatnych kopii swojej książki do wyznaczonych bibliotek. Liczba kopii jest uzależniona od wielkości nakładu. Jeśli nakład mieści się w przedziale do 100 egzemplarzy, wymagane jest dostarczenie 2 kopii książki - jednej do Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz drugiej do Biblioteki Jagiellońskiej. Dzięki temu biblioteki otrzymują nowe, atrakcyjne dla czytelników pozycje i wzbogacają swoją kolekcję.

    Koszt numeru ISBN

    Nadanie numeru ISBN jest dobrowolne i bezpłatne. Każdy wydawca ma prawo dołączyć do systemu Międzynarodowych Znormalizowanych Numerów Książek bez ponoszenia kosztów z tym związanych. Konieczne jest jedynie zgłoszenie chęci otrzymania numerów ISBN do wykorzystania w wydawnictwie - nie może być ich mniej niż 10. Nie ma możliwości zamówienia jednego numeru ISBN po uiszczeniu opłaty lub spełnieniu innych warunków. Kod zawsze jest darmowy bez względu na długość publikacji, jej tematykę i sposób jej dystrybucji. Nadanie ISBN obecnie nie wpływa na stawkę VAT, gdyż wszystkie książki są objęte stawką VAT 5%.


    Czytaj dalej: Bohater romantyczny - definicja, główne cechy, przykłady

    Ostatnia aktualizacja: 2023-08-28 19:59:21