Wykrzyknik - funkcja, rodzaje, zasady użycia

Jedną z nieodmiennych części mowy jest wykrzyknik. Podobnie jak partykuła pełni on w zdaniu rolę przekaźnika emocji.

  • Wykrzyknik – definicja
  • Znak wykrzyknienia
  • Funkcja ekspresywna wykrzyknika
  • Zasady pisowni znaku wykrzyknienia:
  • Rodzaje wykrzykników
  • Wykrzykniki pochodzące od czasownika
  • Wykrzykniki pochodzące od rzeczownika
  • Kryterium pochodzenia
  • Wykrzykniki w zdaniu
  • Wykrzyknik – definicja

    Wykrzyknik to samodzielna, ale nieodmienna część mowy, która służy do ujawniania stanu emocjonalnego nadawcy komunikatu lub za sprawą której można naśladować dźwięki. Wykrzyknikami mogą być więc zarówno takie wyrazy jak „och!”, „ha!” lub „mniam!”. Wykrzyknikami bywają również onomatopeje, czyli wyrazy dźwiękonaśladowcze (jak „łup”, „bum” czy „brzdęk!”). Wykrzykniki funkcjonować mogą w funkcji orzeczenia lub funkcji czasownika, a więc takiej, która zastępuje opis czynności (np. „a ona hop na stół”). Kryteria podziału wykrzykników odnoszą się do wielu ich właściwości. Najczęstszym podziałem jest jednak zgodny z kryterium semantycznym (tzn. znaczeniowym), składniowym oraz morfologicznych (tj. związanym z odmianą).

    Znak wykrzyknienia

    Gdy przy danym słowie znajduje się znak wykrzyknienia, bardzo często ma to związek z potrzebą nadania komunikatowi zabarwienia emocjonalnego.

    Funkcja ekspresywna wykrzyknika

    Funkcja ekspresywna (inaczej: emotywna) to funkcja, która polega na wyrażeniu emocji osoby mówiącej, nadawcy komunikatu. Wyrazami, które posiadają spory ładunek emocjonalny, określa się mianem „wyrazów ekspresywnych”. W komunikatach ekspresywnych stosuje się przede wszystkim apostrofę oraz partykułę. W wypowiedziach o zabarwieniu emocjonalnym bardzo dużą rolę odgrywają czasowniki oraz zaimki. Charakter wypowiedzi emotywnej jest subiektywny.

    Zasady pisowni znaku wykrzyknienia:

    Znak wykrzyknienia postawić możemy po zdaniach lub równoważnikach zdań, które pełnią funkcję życzenia, są okrzykiem, zawołaniem lub rozkazem. Gdy kończymy zdanie wykrzyknikiem zastępuje on kropkę; natomiast gdy wykrzyknik znajduje się po wołaczu – przecinek:

    Wyłącz telewizor!
    Ojej, zgubiłem telefon!

    Niekiedy zdarza się, że planujemy zakończyć komunikat wykrzyknieniem, które równocześnie zawiera w sobie pytanie. Obowiązuje wówczas następująca reguła:

    • gdy intencją naszego zdania jest postawienie pytania, które często wiąże się z konkretną emocją, pierwszym znakiem, którego użyjemy jest znak zapytania, np. „słucham?!”, „co?!”, „jak to?!”
    • gdy intencją naszego zdania jest okazanie konkretnej emocji, która wiąże się z wątpliwościami, kolejność znaków odwraca się, np. „Dobrze!?”, „Mogę!?”, „Zgoda!?”.

    Rodzaje wykrzykników

    Wykrzykniki posiadają swoje rodzaje, które określają przede wszystkim stopień ich funkcjonowania w zdaniu. Możemy wyróżnić:

    • wykrzykniki onomatopeiczne – najpopularniejsze. Są to takie wykrzykniki, które naśladują dźwięki. Wchodzą one w związki z innymi wyrazami. Wśród nich wyróżnić można np. „chlup”, „skrzyp”, „ciach”
    • wykrzykniki apelatywne – wykrzykniki, które mogą pełnić funkcje orzeczenia. Tego rodzaju wykrzykniki występują samodzielnie, ale mogą również łączyć się z innymi wyrazami. Wykrzykniki apelatywne to np. „precz!”, „jazda!”.
    • wykrzykniki prymarne – rodzaj wykrzykników, które występują samodzielnie i nie wchodzą w związki z innymi wyrazami. Są to najczęściej wykrzykniki emotywne, a więc związane z silnymi stanami emocjonalnymi, np. „och!”, „fuj!” oraz takie, które wyrażają pewien stan umysłowy lub intelektualny, np. „aha!”, „oho!”.
    • wykrzykniki wtórne – wykrzykniki, które mogą wchodzić w relacje z innymi wyrazami, ale mogą również występować samodzielnie. Wykrzyknikami wtórnymi mogą być na przykład słowa nacechowane negatywnie lub wulgarne, jak „psiakrew!”, „o kurczę!”, etc.
    • wykrzykniki właściwe – takie wykrzykniki, które nie są w żaden sposób związane z innymi częściami mowy i charakteryzują się swoim własnym znaczeniem, np. „oj”, „ej”, „halo”.
    • wykrzykniki pochodne – wykrzykniki pochodne charakteryzują się podziałem ze względu na swoje pochodzenie. Wśród nich wyróżnić możemy:
      1. wykrzykniki pochodne odrzeczownikowe – należą do nich np. „dzień dobry”, „dobranoc”, „cześć”, „wiwat”
      2. wykrzykniki pochodne odczasownikowe – są to takie wykrzyknienia, które zbudowane zostały na podstawie wyrazów odnoszących się do konkretnych czynności, np.: „klik”, „kap”, „cmok”.
      3. wykrzykniki pochodne odprzymiotnikowe – określają cechę, np. „super”, „ekstra”
      4. wykrzykniki pochodzące od partykuły – „no!”, „nie!”
      5. wykrzykniki pochodzące od przysłówka – „dość!”, „akurat!”

    Wykrzykniki pochodzące od czasownika

    Te wykrzykniki, które zostały zakwalifikowane jako pochodzące od czasownika, wyodrębnione zostały na podstawie obecności identycznej ich formy w odmianie czasownikowej – tym samym wykrzyknik „chlap” pochodzi od czasownika „chlapać” i równocześnie występuje w odmianie tego czasownika w drugiej osobie liczby pojedynczej trybu rozkazującego (a więc „ty – chlap!”).

    Wykrzykniki pochodzące od rzeczownika

    Niektóre wykrzykniki posiadają swoją formę w odmianie rzeczownika jednak nie mają takiego samego znaczenia (np. wykrzyknienie „pach!” oraz dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika „pacha”). Inne – np. wyraz „smyk” mogą równocześnie posiadać swoje własne znaczenie jako rzeczownik (określenie na małe dziecko), jak i wykrzyknienie („smyk” jako wyraz dźwiękonaśladowczy opisujący ruch). Kwalifikują się one jako wykrzykniki pochodne.

    Kryterium pochodzenia

    Niektóre wykrzykniki funkcjonują w codziennej mowie, a ich pochodzenia upatrywać można w innych niż polszczyzna językach. Do tego rodzaju wykrzykników zaliczyć można np. „adieu!” lub „basta!”.

    Wykrzykniki w zdaniu

    Sposób użycia wykrzyknika w zdaniu bardzo często wpływa na znaczenie komunikatu. To samo zdanie przy wykorzystaniu znaku wykrzyknika może nabrać zupełnie innych cech, np.:

    Wkrótce wakacje.
    Wkrótce wakacje!

    Przekaz różni się również od miejsca, w którym przecinek w danej wypowiedzi zostanie użyty:

    Piotrze! Posprzątaj w swoim pokoju.
    Piotrze! Posprzątaj w swoim pokoju!

    Wykrzykniki, jako nieodmienna i samodzielna część mowy, pełnią w zdaniach funkcję przede wszystkim emotywną. Sposób ich użycia wpływa znacząco na przekaz danego komunikatu. Zasady interpunkcyjne związane ze znakiem wykrzyknika pozwalają na wydobycie z komunikatu odpowiedniego natężenia emocjonalnego. Wiele wykrzykników jest wyrazami dźwiękonaśladowczymi – szczególnie te, które pochodzą od czasowników.


    Czytaj dalej: Alegoria - definicja, przykłady

    Ostatnia aktualizacja: 2021-05-05 23:11:23