Dopełnienie - jaką funkcję pełni?

Dopełnienie jest częścią zdania, która pozwala na uzupełnienie jego znaczenia o istotne dla sensu wypowiedzi treści. Jest częścią zdania, która uzupełnia orzeczenie.

  • Funkcje dopełnienia
  • Na jakie pytania odpowiada dopełnienie?
  • Rodzaje dopełnienia
  • Dopełnienia określające przymiotniki
  • Dopełnienia czasowników modalnych
  • Dopełnienia określające imiesłowy
  • Jak odróżnić dopełnienie od okolicznika?
  • Funkcje dopełnienia

    Dopełnienie pełni w zdaniu rolę uzupełnienia treści niesionej przez czasowniki, przymiotniki oraz przysłówki. Funkcję dopełnienia w zdaniu pełnią przede wszystkim rzeczowniki. W zdaniu powinno znajdować się ono jak najbliżej czasownika, ponieważ te części mowy tworzą bardzo silny związek składniowy zwany związkiem rządu (rekcją). Oznacza to, że czasownik narzuca określającemu go dopełnieniu konkretną formę gramatyczną. Związek czasownika z dopełnieniem w języku polskim ważny jest przede wszystkim ze względu na logikę komunikatu. W przypadku zaburzenia związku rządu - chociażby za sprawą oddzielenia czasownika i dopełnienia np. okolicznikiem – sens wypowiedzi może być niejasny i trudny do zrozumienia przez odbiorcę.

    Na jakie pytania odpowiada dopełnienie?

    Odpowiada na niemal wszystkie pytania przypadków – z wyjątkiem wołacza i mianownika, a więc:

    • Kogo? Czego?
    • Komu? Czemu?
    • Kogo? Co?
    • Z kim? Z czym?
    • O kim? O czym?

    Rodzaje dopełnienia

    Możemy wyróżnić dwa rodzaje dopełnień – bliższe i dalsze. Różnica pomiędzy nimi dotyczy przede wszystkim form przypadków, do których dopełnienia się upodabniają.

    • Dopełnienie bliższe – pojawia się w zdaniu w formie biernika, narzędnika przy czasownikach przechodnich lub dopełniacza, czyli w tych formach, które umożliwiają stworzenie strony biernej. Jest ono rodzajem dopełnienia przedmiotowego i określa przedmiot, który znajduje się w bliskim położeniu do opisywanej czynności. Dopełnienie bliższe możemy zauważyć w zdaniu podczas zamiany strony czynnej na bierną, ponieważ przejmuje ono wówczas rolę podmiotu:
      Zdanie: "Asia je zupę" jest zdaniem w stronie czynnej, w którym "Asia" pełni rolę podmiotu. Natomiast w czasie przekształcenia strony czynnej w bierną:
      Zupa jest zjadana przez Asię.
      podmiot „Asia” zaczyna pełnić rolę dopełnienia bliższego.
      Dopełnienia bliższe odnoszące się do biernika najczęściej zauważyć można je w zdaniach zawierających tzw. czasowniki zaprzeczone, a więc:
      Nie przeczytałam tej książki (Przeczytałam tę książkę). Natomiast narzędnikową formę dopełnienia odnaleźć możemy we frazach, które odnoszą się do zarządzania, np. kierować zespołem, sterować samolotem,
    • Dopełnienie dalsze - może zostać wyrażone w zdaniu przy pomocy rzeczownika w dopełniaczu, narzędniku, celowniku lub rzeczownika z przyimkiem (stąd określenie dopełnienie przyimkowe) Zauważyć je można blisko czasowników nieprzechodnich, czyli takich, które nie tworzą strony biernej. Inaczej niż przy dopełnieniach bliższych, wyróżnić możemy aż pięć typów dopełnień dalszych:
      1. Dopełnienie dalsze dopełniaczowe: życzyć zdrowia,
      2. Dopełnienie dalsze celownikowe: przyglądać się tancerzom
      3. Dopełnienie dalsze biernikowe: czekać na przerwę
      4. Dopełnienie dalsze narzędnikowe: cieszyć się wygraną
      5. Dopełnienie dalsze miejscownikowe: myśleć o wakacjach

    Dopełnienia określające przymiotniki

    Dopełnienia określające przymiotniki są to takie dopełnienia, które mogą przybierać formy wszystkich przypadków oraz bezokolicznika. Czasownikom w zdaniu często towarzyszą przymiotniki odrzeczownikowe (np. zgodny z rozporządzeniem), przymiotniki w stopniu wyższym i najwyższym (np. szybszy ode mnie) oraz leksemy. Leksemy są to wyrazy, które występować mogą samodzielnie a ich sens pozostaje zrozumiały nawet poza zdaniem. Dopełnieniem określającymi przymiotnik w przypadku leksemów jest np. fraza "zdolny do wszystkiego".

    Dopełnienia czasowników modalnych

    Czasowniki modalne to takie, które wymagają dopełnienia w bezokoliczniku lub rzeczownika odczasownikowego. Czasownikami tego typu są np. musieć (pracować), przestać (czytać), wolno (biegać), kończyć (czytać), etc.

    Dopełnienia określające imiesłowy

    Podobnie jak czasowniki i przymiotniki - również imiesłowy mogą tworzyć wraz z dopełnieniami związki rządu. Imiesłowy są to bowiem formy gramatyczne czasowników, które w zdaniu nieco bardziej upodabniają się do przymiotników, np. rysujący. rysowany. Dopełnienia, które określają imiesłowy stanowią w zdaniu dodatkowe informacje, niezbędne uzupełnienie, które pozwala na wyłonienie pełnego znaczenia komunikatu mieszczącego się w zdaniu. Przykładami dopełnień imiesłowowych są:

    skazany na samotność
    uczulony na mleko
    przekonany o wygranej

    Jak odróżnić dopełnienie od okolicznika?

    Dopełnienie pełni w zdaniu funkcję podobną do okolicznika - wyposaża treści niesione przez wypowiedź o odpowiednie informacje, podobnie jak okolicznik, który pozwala nam określić przyczyny, czas oraz sposób wykonywania opisywanej czynności. By odpowiednio określić, z którą częścią zdania mamy do czynienia podczas analizy składniowej, musimy pamiętać o pytaniach, które przynależą do okoliczników oraz dopełnień. Należy więc mieć na uwadze, że dopełnienie odpowiada na pytania niemal wszystkich przypadków, z kolei pytania stawiane przy okazji poszukiwań okolicznika brzmią: "jak?", "gdzie?", "w jaki sposób" oraz "z jakiego powodu?. Pozwoli to nam na określenie różnic pomiędzy elementem informacji niesionym przez dopełnienie a tymi, które wprowadza do wypowiedzi okolicznik.


    Czytaj dalej: Alegoria - definicja, przykłady

    Ostatnia aktualizacja: 2020-12-03 21:37:02