Czy obraz współczesnego świata i rozwój nauki potwierdzają wizję Huxleya?

Autorka opracowania: Aleksandra Sędłakowska. Redakcja: Anna Łuszczak.

Aldous Huxley w „Nowym wspaniałym świecie” stwo­rzył dystopijną wizję przyszłości, w któ­rej roz­wój na­uki i tech­ni­ki do­pro­wa­dził do zbu­do­wa­nia spo­łe­czeń­stwa opar­te­go na cał­ko­wi­tej kon­tro­li, uni­for­mi­za­cji i kon­sump­cjo­ni­zmie. Wi­zja ta, choć prze­ry­so­wa­na, za­wie­ra wie­le ele­men­tów, któ­re mogą być po­strze­ga­ne jako prorocze w kon­tek­ście współ­cze­sne­go świa­ta. War­to za­sta­no­wić się, czy i w ja­kim stop­niu roz­wój na­uki i tech­no­lo­gii oraz zmia­ny spo­łecz­ne po­twier­dza­ją oba­wy Hux­leya.

Spis treści

Kontrola nad jednostką i manipulacja społeczeństwem

W „No­wym wspa­nia­łym świe­cie” spo­łe­czeń­stwo jest ściśle kontrolowane od mo­men­tu na­ro­dzin do śmier­ci. Lu­dzie są genetycznie modyfikowani i programowani, by speł­niać okre­ślo­ne role w spo­łe­czeń­stwie, a ich emo­cje i my­śli są sterowane przez rządzących. Współ­cze­sny roz­wój nauk ge­ne­tycz­nych, ta­kich jak in­ży­nie­ria ge­ne­tycz­na, bu­dzi po­dob­ne oba­wy. Choć te tech­no­lo­gie mają ogrom­ny po­ten­cjał w me­dy­cy­nie, ro­dzą rów­nież py­ta­nia o ety­kę i moż­li­wość nad­użyć, mo­gą­cych pro­wa­dzić do for­mo­wa­nia „ide­al­nych” oby­wa­te­li we­dług kry­te­riów na­rzu­co­nych przez rzą­dy lub kor­po­ra­cje.

Ma­ni­pu­la­cja spo­łe­czeń­stwem za po­mo­cą me­diów, tech­no­lo­gii i da­nych rów­nież jest zja­wi­skiem, ja­kie w znacz­nym stop­niu po­twier­dza wi­zję Hux­leya. Współ­cze­sne tech­no­lo­gie, ta­kie jak al­go­ryt­my sztucz­nej in­te­li­gen­cji, są wy­ko­rzy­sty­wa­ne do pro­fi­lo­wa­nia użyt­kow­ni­ków, ma­ni­pu­lo­wa­nia ich pre­fe­ren­cja­mi i kształ­to­wa­nia opi­nii pu­blicz­nej. Huxley przewidział społeczeństwo, które jest trzymane w ryzach przez nieustanną kontrolę i konsumpcjonizm – podobne mechanizmy można dostrzec we współczesnym świecie, gdzie me­dia spo­łecz­no­ścio­we, re­kla­ma i tech­no­lo­gie cy­fro­we czę­sto peł­nią rolę na­rzę­dzi kon­tro­li.

Kult konsumpcji i powierzchowności

W po­wie­ści Hux­leya spo­łe­czeń­stwo jest opę­ta­ne przez kon­sump­cjo­nizm i po­wierz­chow­ność. Lu­dzie są za­chę­ca­ni do ciągłego zaspokajania chwilowych pokus, co skut­ku­je płyt­ko­ścią re­la­cji mię­dzy­ludz­kich i bra­kiem głęb­szych re­flek­sji. Współ­cze­sny świat, zwłasz­cza w kra­jach roz­wi­nię­tych, w znacz­nym stop­niu od­zwier­cie­dla ten stan. Kon­sump­cjo­nizm, wszech­obec­na re­kla­ma i kul­tu­ra na­tych­mia­sto­wej gra­ty­fi­ka­cji do­pro­wa­dzi­ły do zja­wi­ska, w któ­rym wartości materialne często przewyższają wartości duchowe i intelektualne.

Me­dia spo­łecz­no­ścio­we i kul­tu­ra ce­le­bry­tów pro­mu­ją po­wierz­chow­ne po­dej­ście do ży­cia, ho­łu­biąc wy­gląd ze­wnętrz­ny, po­pu­lar­ność i ma­te­rial­ny suk­ces. W tym kon­tek­ście, wi­zja Hux­leya wy­da­je się być prze­stro­gą przed świa­tem, w któ­rym jed­nost­ka sta­je się je­dy­nie kon­su­men­tem, a po­ziom za­do­wo­le­nia z ży­cia jest uza­leż­nio­ny od do­stę­pu do dóbr ma­te­rial­nych i tech­no­lo­gii roz­ryw­ko­wych.

Brak wolności i dehumanizacja

Hux­ley oba­wiał się, że je­że­li roz­wój na­uki i tech­ni­ki nie bę­dzie ha­mo­wa­ny przez żad­ne opo­ry mo­ral­ne, może pro­wa­dzić do ero­zji wol­no­ści i de­hu­ma­ni­za­cji spo­łe­czeń­stwa. Współ­cze­sny świat, zwłasz­cza w kon­tek­ście roz­wo­ju tech­no­lo­gii in­wi­gi­la­cji, ta­kich jak mo­ni­to­ring, śle­dze­nie w sie­ci czy roz­po­zna­wa­nie twa­rzy, co­raz bar­dziej przy­po­mi­na rze­czy­wi­stość kon­tro­lo­wa­ną przez lu­stru­ją­cy wszyst­ko sys­tem. Choć te tech­no­lo­gie mają za­sto­so­wa­nia zwięk­sza­ją­ce bez­pie­czeń­stwo, ro­dzą rów­nież po­waż­ne oba­wy o pry­wat­ność, wol­ność jed­nost­ki i moż­li­wość ich nad­uży­cia przez wła­dze.

W świe­cie Hux­leya jed­nost­ki zo­sta­ły po­zba­wio­ne in­dy­wi­du­al­no­ści i wol­no­ści na rzecz sta­bil­no­ści spo­łecz­nej. Podobnie, współczesne tendencje do uniformizacji, brak prywatności oraz presja społeczna mogą prowadzić do sytuacji, w której człowiek traci poczucie własnej tożsamości i możliwości samorealizacji.

Zagrożenie dla ludzkich wartości

Jed­nym z naj­waż­niej­szych prze­słań „No­we­go wspa­nia­łe­go świa­ta” jest ostrze­że­nie przed za­gro­że­niem, ja­kie nie­sie ze sobą nad­mier­ne za­ufa­nie do na­uki i tech­no­lo­gii kosz­tem war­to­ści hu­ma­ni­stycz­nych. Współczesne debaty na temat etyki w nauce, zagrożeń związanych z transhumanizmem czy sztuczną inteligencją pokazują, że obawy Huxleya są ciągle aktualne. Moż­li­wość tech­no­lo­gicz­ne­go „ulep­sza­nia” lu­dzi, choć fa­scy­nu­ją­ca, bu­dzi py­ta­nia o to, co ozna­cza czło­wie­czeń­stwo i ja­ki­mi war­to­ścia­mi po­win­ni­śmy się kie­ro­wać w ob­li­czu dy­na­micz­ne­go po­stę­pu tech­no­lo­gicz­ne­go.

Podsumowanie

Wiele aspektów współczesnego świata i rozwoju nauki potwierdza obawy Huxleya wyrażone w „Nowym wspaniałym świecie”. Cho­ciaż tech­no­lo­gia nie­sie ze sobą ogrom­ny po­ten­cjał po­pra­wy ja­ko­ści ży­cia, bez od­po­wied­nich ram etycz­nych i re­flek­sji nad jej wpły­wem na ludz­ką wol­ność i toż­sa­mość może pro­wa­dzić do sy­tu­acji, w któ­rej jed­nost­ka sta­nie się pod­po­rząd­ko­wa­nym try­bi­kiem w ma­szy­nie spo­łe­czeń­stwa, tra­cąc tym sa­mym swo­ją au­to­no­mię i praw­dzi­we szczę­ście. Dzie­ło Hux­leya słu­ży więc jako przestroga przed bezkrytycznym postępem oraz za­chę­tą do re­flek­sji nad tym, jak mo­że­my kształ­to­wać przy­szłość, by za­cho­wać na­sze czło­wie­czeń­stwo.


Prze­czy­taj tak­że: Nowy wspaniały świat – bohaterowie

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-08-16 17:16:50.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.