Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Poezja i hip hop


Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Ma pan rację, ten tekst można śmiało postawić obok takiego

[quote]
Zwykły truizm to to, że twórczość daje nam wolność,
Bo przecież to, za co nam płacą, ogranicza nas mocno.
Spycham się na margines każdym nowym tekstem,
Będą śmiać się ze mnie: "z okna wypchnęły go wiersze".(...)

I choć rap już nie cieszy mnie tak, jak kiedyś,
To dziś o wiele bardziej pozwala mi przeżyć.
Ostatni teren wolności, stanowiący więzienie,
Gdzie opisuję punkt styczności między sobą, a niebem.
Konkretnie? Sam nie wiem, czemu chcę temu sprostać,
Potykam się o słowa jak potyczka słowna.
Jak Artaud - sram na te redukcje działania,
Zostawiając za sobą tylko te puste zdania

albo takiego

[quote]
Ślepe oczy śledzą pustki wielkie kiści.
Moraliści banalnie postawili kropki
I literki w prążki zrobiły pierwsze kroczki.
Dróżnik zepchnął pustkę gdzieś na boczny tor,
Dusznej pustki w próżnię prawie 1000 ton.
Ludzie w głos sypali stos pustych twarzy,
Zabił dzwon i ton okrążył glob dwa razy.
Potem nie ma już nic, nawet nazw czy imion.
Jutro nie chcę znać dziś, do ciebie wciąż mówią milion.
I tylko ta pustka na szóstym piętrze w twoich oczach,
I tylko te usta, tak zimne, jak listopad.

Uhh, nic tylko o sraniu piszą, ale czego się spodziewać po ludziach marginesu? Liryka jaskiniowa i w ogóle, niech żyją stereotypy.


Te teksty, tak czy siak, są słabe. Nie dostrzegasz tego, Marcinie? Jak mam brać poważnie gościa, który śpiewa swe "hymny do nirwany", "ars poetica" i "deszcze jesienne" w śmiesznym kolorowym kubraczku i ogromnych spodniach?

Czy są słabe? Można by dyskutować, uważam, że w obu wypadkach są to dość dobre teksty, zresztą pierwszy autor to bardzo ważna osoba dla sceny poezji slamowej, która otarła się już o środowisko poetyckie i dostawała propozycje wydawania tomików, więc doceniona w jakiś tam sposób, a zatem niektórym z nich nie aż tak daleko do poezji takiej, jak Ty ją pojmujesz. Można też sądzić, że są słabe, ale raczej nie jest to "uga buga, kurwa kurwa chuj".

A odnośnie poważnego traktowania: po pierwsze - nie szata zdobi człowieka, nie widzę zależności między ubiorem a prezentowaną treścią, a po drugie po raz kolejny ulegasz stereotypom :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


tylko, że bez przesady ;P
Jesienina mam cały tom i nie jest to jakaś reguła- oczywiście wszyscy wiedzą: chłopski syn, który jak już zaczął świat zdobywać, to jednak doszedł do wniosku, że woli prostytutki i złodziei od elit. Osobiście podoba mi się też "...lanie na księżyc" czy jakoś tak. Więc takie przyrównywanie, że kto samymi kurwami wiersze robi, to jest jak Jesienin, chyba troszkę źle świadczy o wypisującym takie bzdury.
;P
ale nie to, żeby mi przeszkadzało jak łowisz cytaty ;P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Panie Jacku,
Proszę posłuchać rapu Borixona pt. "Rap daje mi siłę" oraz "Sprawdź to działa",
a potem policzyć słowa uznawane za wulgane w tych utworach i w wierszach przez Pana opublikowanych i wtedy mi wytłumaczyć dla jakich tłuków są te wulgarne słowa kierowane.
Zauważy Pan, że bardziej "współczesna poezja" psuje społeczeństwo. Rap potrafi przekazać więcej pozytywnych rzeczy społeczeństwu niż wiersze. Na poezji "współczesnej" mam wrażenie, że ostatnio wszystko się kręci wokół "fiuta" efekt takiej edukacji poetyckiej już widać w jednym z gimnazjów..

Rap też trzeba umieć słuchać i interpretować go, a nie stosować się dosłownie do niego.
Zacytuję Panu rapera Tede: "nie ma od fiodora życiowych porad po to masz głowę małolat".

Ja osobiście wolałbym, żeby dzieciaki słuchały, o tym żeby pracowały na sukces niż czytały np. "o siadaniu na twarzy"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Ja też tak uważam.
W jednej z książek do fizyki dla gimnazjum na ostatniej stronie udało się nawet wytłumaczyć zasady dynamiki Newtona w wersji piosenki rap:)

Nie żebym się czepiał, ale w piosence się śpiewa, rap to nie piosenki, a raperzy nie śpiewają (i dobrze).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józefie, myślę, że cytowanie tede nie jest najtrafniejszym zabiegiem, bo raczej zdarzają się mu często bezsensowne kurwy itd. , ale takiego Łonę, magistra prawa, który raczej już nawet podchodzi mi pod wybitnego satyryka, będę popierał obiema rękami.

W ogóle zauważyłem, że to raczej nie jest dyskusja. Nie można przecież niczego generalizować, ten wątek od początku był bzdurą i jak zwykle skończyło się na funkcji słowa kurwa w poezji współczesnej. gratuluję wszystkim ( w tym sobie) ;P za nabieranie się na sztuczne problemy

zdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


To był cytat do podejścia do rapu, bezsensowne słowa na k... zdarzają się w różnorakiej twórczości. To jest portal o poezji, więc moim skromnym zdaniem jak najbardziej jest wskazana dyskusja o współczesnej poezji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie szczerze: nie kocham hip-hopu. Nie wychowałem się w środowisku tzw. "szarych blokowisk", choć bądź co bądź mam z nim jakiś kontakt. Uważam również, że nie mam odpowiednich narzędzi, by krytykować ten nurt.

Mam (chyba niezły) przykład tego, że interpretacyjna i muzyczna otoczka potrafi wiele zmienić.

[url]www.w329.wrzuta.pl/audio/0RFEecd34lF/renata_przemyk_-_samolot_rozbil_sie_przed_startem[/url]

Np. w tej piosence. Są "moi starzy", klatki schodowe i w ogóle taki "blokowiskowy" klimat. Myślę, że ów tekst mógłby spokojnie wykorzystać jakiś raper (po nieznacznych modyfikacjach). Cóż, do mnie taka hip-hopowa interpretacja nie trafiłaby, ale nie uznałbym tego za dno i unga-dunga. Nie dla mnie bawienie się w wyrocznię i skreślanie interpretacji ze względu na jakieś skrajne subiektywizmy ;p

Hermetyzm elit, jak i często spotykana hipokryzja tych warstw społecznych wkurzają mnie bardziej, niż rapowanie. Zwłaszcza, że u korzeni hip-hopu można się doszukać antykomercyjnych treści. To, że potem wielu poczuło kuszącą woń pieniędzy i śpiewa o hajsie lub pykaniu się z pustymi laluniami, to inna bajka. Komercja dotyka nie tylko hip-hopowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...