Wiersze o miłości

  • Madrygał - Julian Tuwim

    Dziewczę wiotkie, Joanno innego imienia! Dawno już nie mówiłem do ciebie kwiatami, O, fiołkami, Joanno! O, wonią wspomnienia, Czerwonemi ustami...
  • Wołanie Marii - Tadeusz Borowski

    Mario bliska, Mario żywa, wszędzie, gdzie jesteś, ptaki posyłam, przelotne liście to pieśni. Mario, nocą powtarzam twoje Imię. Mario, Mario...
  • Ksieni - Kazimiera Zawistowska

    Na marginesach sztywnych psałterzy Ksieni szlak zdobny okrasza złotem, Strzelistych lilii barwi oplotem, Jasnością skrzydeł anielskich śnieży. Na marginesach...

Wiersze miłosne

Jak wiadomo, miłość jest niewyrażalna w słowach. Znaleźli się jednak tacy, którzy próbowali ją opisać i tak powstały najpiękniejsze wiersze o miłości. Niektóre są sentymentalne, nastrojowe a inne radosne, ponieważ pierwsze zakochanie się sprawia, że cały świat nabiera barw. Wiersze miłosne, to też wiersze o życiu i uczuciach, które towarzyszą nam każdego dnia. Odnajdziemy w nich pragnienia, tęsknoty oraz przeżycia, które nie są nam obce. Swoje miejsce znajdą tu wszyscy zakochani, ale również osoby, które wciąż szukają ten jedynej, prawdziwej miłości. To nie tylko wiersze na szczególną okazję, jak Walentynki, rocznica, srebrne gody czy ślub, ale przede wszystkim wyjątkowa poezja miłosna polskim poetów.

Jak wyrazić komuś swoje uczucia? Być może chcielibyśmy przelać swoje emocję na papier, aby wyznać miłość bliskiej osobie, ale nie do końca wiemy jak. Nikt nie pozostanie obojętny, gdy zacytujemy mu piękny wiersz o miłości, który niejako będzie mówił za nas. Bogaty zbiór pomoże w wyborze tego jedynego wiersza, który w pełni wyjawi nasze uczucia. Jeden z poetów, Adam Asnyk pisał, że miłość może być jak słońce. Przedstawił nam ją z dwóch stron. Z jednej miłość może nas uszczęśliwić, ale możemy też za nią tęsknić i może „wywoływać burzę” czyli cierpienie. Autor zwrócił uwagę, że miłość ma wpływ na wszystko- pozwala nawet kwiatom rozkwitnąć. Chyba każdy zgodzi się z jego słowami. Czym byłby świat bez miłości?

Miłość towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, stąd też wynika niezwykła popularność wierszy, sławiących to niezwykle silne i głębokie, choć czasami niszczące uczucie. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w swoim utworze Miłość (Nie widziałam cię już od miesiąca) porównuje obiekt swoich uczuć do powietrza, bez którego mimo bólu da się żyć i funkcjonować. Wiersze miłosne mimo upływu lat cieszą się wielką popularnością wśród odbiorców, głównie przez wzgląd na to, że każdy może znaleźć utwór, z którym mógłby się utożsamić.

Miłość w poezji stała się szczególnie popularna w czasach Szekspira, którego dramat "Romeo i Julia" ukazuje tragedię kochanków, pochodzących ze zwaśnionych rodów. Od czasów Romea i Julietty utworów miłosnych powstało setki, a nawet tysiące. Poeci przelewali na papier głębię swoich uczuć, starając się słowami oddać to, co nienamacalne. W czasach romantyzmu Mickiewicz w jednym ze swoich wierszy umieścił apostrofę do byłej kochanki "Kobieto! Puchu marny!" Przez poetę przemawia ból z powodu niespełnionej miłości i gniew na kobietę z powodu zepsucia jej duszy, w "Cierpieniach Młodego Wertera" siła uczucia do nieosiągalnej ukochanej pchnęła głównego bohatera w objęcia śmierci samobójczej. Werter przez długi czas stanowił inspirację dla młodych mężczyzn, którzy cierpiąc z powodu miłości, również decydowali się targnąć na życie. Fala "samobójstw Werterowskich" dowodzi temu, jak wielki wpływ na ludzi miała poezja oraz wiersze miłosne.

Poezja miłosna daje ukojenie nie tylko tworzącym ją poetom, ale też odbiorcom dzieł literackich. Fenomenem wierszy jest to, że każdy czytelnik może utożsamić się z podmiotem lirycznym, dając w ten sposób upusty emocjom. Konstanty Ildefons Gałczyński w swoim utworze "***(Pyłem księżycowym)", pragnie stać się papierosem w ustach ukochanej i wiatrem w jej wstążce. Z utworem nietrudno się utożsamić, wielu mężczyzn porażonych głębią uczucia do ukochanej mogłoby pragnąć, stać się czymś absolutnie jej niezbędnym i towarzyszącym w każdej sekundzie zwyczajnej codzienności. Edward Estlin Cummings, pisząc "***Noszę twe serce z sobą" nie czuje lęku przed losem, ponieważ jego losem jest ukochana. Osoby zakochane czytając poezję miłosną, mogą czerpać ogromną satysfakcję z utworów ukazujących szczęśliwą miłość, co sprawia, że poezja miłosna staje się czymś potrzebnym ludziom otwartym, na artystyczne doznania.

Miłość w poezji bywa szczęśliwa lub niespełniona. Poezja miłosna to nie tylko wiersze opisujące uczucie do ukochanej osoby i sławiące jej urodę, dobroć czy inne zalety. Wiersze o miłości bywają pełne zazdrości, bólu i cierpienia. Miłość może być nie tylko nieodwzajemniona, może się też nagle skończyć, co ukazuje Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, w utworze " (Miłość, wciąż rozmyślasz, uparcie i skrycie)", w którym podmiot liryczny dostrzega, że uczucie, jakim darzył ją mężczyzna, osłabło, a może całkowicie się wypaliło.

Poezja miłosna bardzo często ukazuje zmysłowe oblicze miłości. Świetnym przykładem poety, którego wiersze pozwalają wyobraźni, rozwinąć przed oczami duszy obrazy wypełnione żarem, jest Bolesław Leśmian. "W malinowym chruśniaku" to utwór prawie namacalny, dzięki mocy słów oddających pełne intymności chwile bliskich sobie ludzi, skupionych na zbieraniu wonnych owoców. Podmiot liryczny w innym wierszu Leśmiana "***Lubię szeptać Ci słowa, które nic nie znaczą", uwielbia rozmawiać z ukochaną, nawet na błahe tematy. Utwór ten, mimo że traktuje o werbalnej stronie miłości, również pełen jest "cielesnych" porównań, które mogą sprawiać wrażenie pełnych zmysłowości.

Dydaktyka w poezji miłosnej

Wierszyki miłosne to nie tylko moc uczucia przelanego na papier, czy utwory czytane dla rozrywki. W wielu utworach wyraźnie widać naukę o tym, czym jest miłość, i jak należy kochać. Dobrym przykładem nauczyciela jest ksiądz Jan Twardowski, jego utwór "Miłość" wyraźnie edukuje osoby nieświadome tego, jak wiele stron może mieć miłość. W innym utworze "Jeśli Miłość", Twardowski subtelnie próbuje ukazać etapy miłości, w której od niedowierzania i zachwytów nad siłą uczucia przechodzi się do fazy "dojrzałej", w której zakochanym wydaje się, że każdy doświadcza miłości tak samo.

Wiersze o miłości stanowią ogromną część wszystkich utworów poetyckich. Poezja miłosna swoja popularność zawdzięcza wielkiej i nieprzemijającej mocy uczucia, które towarzyszy ludziom bez względu na wiek, płeć czy wykonywany zawód. Wiersze miłosne pozwalają rozładować emocje, utożsamić się z podmiotem, bardzo często przeżywającym rozterki podobne do naszych, a nawet uczą jak wygląda miłość na różnych etapach życia.

Wiersze miłosne pokazują, że warto o miłość dbać i walczyć o jej prawidłowe rozumienie wśród dzisiejszego pokolenia. Miłość wyzwala w człowieku pokłady cierpliwości a poeci pomagają nam zrozumieć jak te głębokie uczucia wyglądają. Kto wie, może wśród tych znajdziesz wiersz miłosny, który będzie twoim ulubionym.