„Marcin Kozera” to opowiadanie, którego autorką jest Maria Dąbrowska. Opowiada ono o życiu imigrantów w Anglii, którzy opuścili Polskę pod zaborami i w nowym kraju próbowali ułożyć swoje życie i ocalić tożsamość związaną z ojczyzną. Tytułowym i głównym bohaterem jest dwunastoletni Marcin, który całe życie spędził w Anglii i nie mówi po polsku, ale odkrywa więzi łączące go z tym kraje i zaczyna się nazywać jego obywatelem. Wszystko zaczyna się od poznania innych osób, które pochodzą z jego ojczyzny i od uczęszczania na lekcje polskiego.
Spis treści
Główny i tytułowy bohater opowiadania Marii Dąbrowskiej. Marcin Kozera ma dwanaście lat, a jego rodzina pochodzi z Polski. On sam nigdy tam nie był, urodził się w Anglii i dlatego mówi tylko po angielsku. Ojciec zapisuje go na lekcje języka polskiego, w trakcie których Marcin spotyka rówieśników z Polski. Na wycieczce z Krysią zastanawia się, czy ma prawo chwalić się pięknem Anglii, której przecież nie budowali jego przodkowie. Przygotowuje się też do polskich jasełek, ale czuje się jak ich naśladowca, nie zaś część kultury. Ostatecznie Marcin określa się mianem Polaka, kiedy nauczyciel w angielskiej szkole zaczyna twierdzić, że Polska od dawna już nie istnieje. Marcin to zatem bohater dynamiczny, zmieniający się w trakcie kolejnych wydarzeń, które prowadzą do jego ukształtowania się jako człowieka.
Starszy mężczyzna. Z zawodu jest stolarzem. To ojciec Marcina, zaniepokojony tym, że jego syn nie mówi po polsku. Sam jednak nie nauczył go też tej mowy w domu. Kiedy chłopiec ma dwanaście lat, prowadzi go do szkoły, w której ten język jest nauczany. Dba o swojego syna i kibicuje mu, na przykład w czasie wystawiania jasełek w szkole.
Dziewczynka, z którą Marcin chodzi na lekcje w Domu Polskim. Jest miła, nosi warkocze, a w nich ma wplecione nowe, ładne wstążki. Lubi Marcina z wzajemnością. Jej rodzina pochodzi z Łowicza, wyjechali stamtąd, kiedy Krysia miała dwa lata. Niewiele wie o mieście, w którym mieszka, zatem Marcin pokazuje jej między innymi Tamizę. Krysia zgadza się zostać w przyszłości żoną Marcina.
Dwudziestojednoletnia kobieta, która uczy dzieci mówić po polsku. Stara się też je opanować, kiedy zaczynają swoje zabawy, przez co martwi ją przybycie Marcina, który prowokuje wiele figli. Traktuje go dość chłodno, ale nigdy nie ma wątpliwości co do tego, że uczeń jest Polakiem. Próbuje mu wskazać drogę do jego tożsamości.
Mówi o tym, że Polska nie istnieje. Gdy Marcin temu przeczy, okazuje uczniowi wyjątkowy szacunek i nakazuje to samo zrobić jego szkolnym kolegom z klasy.
Pomaga opatrywać Krysię po tym, jak wpada ona na rowerzystę podczas wysiadania z autobusu. Jest miły i wygłupia się wraz z dziećmi.
To Stefan, Władek, Wicek, Nacia i Felek, należy też do nich Krysia. Razem chodzą na lekcje polskiego i przygotowują jasełka. Marcin staje się dla nich kimś w rodzaju przywódcy.
Polacy z różnych klas społecznych, biedniejsi i bogatsi. Łączy ich jednak doświadczenie emigracji i potrzeba zachowania polskości, dlatego chcą razem obejrzeć jasełka wystawiane przez dzieci w tracie świąt Bożego Narodzenia.
Aktualizacja: 2024-12-03 17:00:33.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.