Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Detektyw Pozytywka” to powieść Grzegorza Kasdepke, która opowiada o przygodach tytułowego detektywa. Prowadzi on własną agencję detektywistyczną o nazwie „Różowe Okulary”, która mieści się w pewnej kamienicy. Do Detektywa Pozytywki ze swoimi problemami przychodzą zatem głównie jej mieszkańcy, a przede wszystkim dzieci, ponieważ dorośli mają go za dziwaka i nie są skłonni korzystać z jego usług. Dzieci z kolei uważają go za najlepszego detektywa na świecie.

Grzegorz Kasdepke zadbał o to, by postać Detektywa Pozytywki była pogłębiona i ciekawa, mimo iż jest on bohaterem książki dla dzieci. Przede wszystkim cechuje się on wyjątkową inteligencją, sprytem i zdolnością logicznego łączenia faktów, co ułatwia mu wykonywanie pracy detektywa. Nic się przed nim nie ukryje i znajduje rozwiązanie każdego problemu, jaki zostaje mu przedstawiony. Detektyw Pozytywka szybko łączy bowiem fakty i ma szeroką wiedzę o otaczającym go świecie. Oprócz tego opisywany jest jako bardzo sympatyczny człowiek, pełen życzliwości i dobrze nastawiony do świata. Doceniają to zwłaszcza dzieci, które czują się przy nim bezpiecznie i z tego powodu chętnie też powierzają mu swoje problemy.

Detektyw Pozytywka ma jednak swoje liczne dziwactwa. Do samoobrony używa kaktusa, próbuje gotować wodę na kaloryferze, zdarza się, że rozmawia sam ze sobą czy udaje swojego własnego klienta. Wszystkie te jego cechy sprawiają, że dorośli nie widzą w nim poważnego człowieka i nie korzystają zbyt często z jego usług. Przez to Detektyw Pozytywka cierpi na brak klientów, żyje bardzo skromnie i nie jest w stanie na przykład naprawić zepsutego czajnika elektrycznego. Poważnym zagrożeniem staje się też dla niego konkurencja w osobie pana Martwiaka, który także otwiera w kamienicy własną agencję detektywistyczną.

Postać Detektywa Pozytywki trudno zatem jednoznacznie ocenić. Z jednej strony wzbudza on sympatię odbiorcy i sprawia, że na jego twarzy pojawia się uśmiech. Jest on bowiem zawsze życzliwy i otwarty na innych oraz ich problemy. Wzbudza on także podziw swoją bardzo szeroką wiedzą na temat otaczającego go świata. Z drugiej strony Detektyw Pozytywka może też wzbudzać smutek, ponieważ żyje bardzo skromnie. Pozytywka nie radzi sobie z pozyskiwaniem klientów, przez co nie zarabia zbyt wiele, co odbija się na jego jakości życia. To może wzbudzać żal czytelnika, który widzi, jak cenne umiejętności utalentowanego bohatera nie zostają w pełni wykorzystane. Detektyw Pozytywka jest także stworzony w opozycji do pana Martwiaka, co podkreśla zalety głównego bohatera i pozwala jeszcze łatwiej go polubić.

Detektyw Pozytywka to zatem bohater zdecydowanie pozytywny, sympatyczny, bystry i ciekawy. Z tego względu warto też zapoznać się z jego przygodami i zobaczyć, z jakimi problemami mierzy się on każdego dnia, nie tracąc przy tym pogody ducha.


Przeczytaj także: Napisz recenzję książki Detektyw Pozytywka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.