Uwielbiasz czytać książki, a może sam w wolnej chwili piszesz? Dowiedz się, jak wygląda praca w branży literackiej, czym zajmuje się redaktor, korektor czy recenzent oraz jak taką pracę zdobyć.
Spis treści
Jeśli marzy Ci się kariera pisarska, ale najpierw chciałbyś zdobyć doświadczenie w tym kierunku, to może warto poszukać pracy w wydawnictwie? Jest to firma bądź instytucja, która zajmuje się wydawaniem książek, e-booków a dość często także sprzedażą podręczników szkolnych.
Zatrudnienie w wydawnictwie to bardzo częste marzenie miłośników literatury oraz osób, które posiadają wykształcenie humanistyczne, np. ukończyły filologię polską czy bibliotekarstwo. Jest wiele stanowisk, na które możesz aplikować. Wydawnictwa poszukują redaktorów, którzy zajmują się opracowaniem tekstu przed jego publikacją. Brakuje im również korektorów – ekspertów językowych od zasad gramatyki, interpunkcji i ortografii, którzy czuwają nad poprawnością treści przekazanych do publikacji.
Branża literacka to także miejsce, w którym znajdą pracę tłumacze. Na tym stanowisku liczy się doskonała znajomość języka obcego, poparta wiedzą i doświadczeniem, dobre wyczucie językowe oraz bezbłędne posługiwanie się polszczyzną. Z kolei o oprawę wizualną książek dbają graficy i ilustratorzy. Natomiast specjaliści do spraw promocji i marketingu mają za zadanie dobrze wypromować daną pozycję literacką, aby zwiększyć jej sprzedaż i pomnożyć zyski.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o pracy w wydawnictwie? Poznaj m.in. aktualne opinie o pracodawcach - GoWork.pl. Tam przeczytasz rzetelne opinie o firmach. Dowiesz się, jak traktują pracowników, ile płacą oraz czy respektują ich prawa.
Rynek wydawniczy to bardzo ciekawe miejsce pracy, zwłaszcza dla osób, które interesują się literaturą. Praca przy tworzeniu książek może być okazją do nawiązania kontaktów a ciekawymi ludźmi w tym z pisarzami i poetami.
Niektóre stanowiska w branży literackiej oferują możliwość pracy hybrydowej bądź całkowicie zdalnej. Przykładem jest tutaj stanowisko tłumacza czy recenzenta. Aby wykonywać swoje obowiązki, nie musisz spędzać codziennie ośmiu godzin w biurze.
Kolejną korzyścią znalezienia pracy na rynku wydawniczym są wysokie zarobki. Redaktor wydawniczy może liczyć na umowę o pracę na pełny etat oraz wynagrodzenie oscylujące w granicach 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Zawód tłumacza literackiego jest również opłacalny, zwłaszcza jeśli specjalizujesz się w niszowych językach np. arabskim, węgierskim, szwedzkim czy chińskim.
Praca na rynku wydawniczym jest kreatywna i rozwijająca, lecz wymaga sporego zaangażowania. Liczy się w niej sumienność, spostrzegawczość, zmysł estetyczny, a także umiejętność rozkładania pisma na czynniki pierwsze. Również ważne jest dotrzymywanie ustalonych terminów, tak zwanych deadline’ów. Przydaje się także odporność na stres i umiejętność działania w grupie. Jeśli odnajdujesz te cechy w sobie, to może warto rozejrzeć się za pracą w branży literackiej. Z pewnością nie pożałujesz.