Inwestorzy z zapartym tchem śledzą aktualne notowania i wykresy. Jesteś jednym z nich? Z pewnością zainteresuje cię nasz artykuł.
Spis treści
Kryptowaluty słyną ze swojej zmienności. Ceny monet wahają się w sposób gwałtowny i nieprzewidywalny. Ponadto wpływa na nie wiele czynników, nie zawsze oczywistych.
Inwestorzy z zapartym tchem śledzą aktualne notowania i wykresy. Jesteś jednym z nich? Z pewnością zainteresuje cię nasz artykuł.
Śledzenie aktualnych kursów kryptowalut ma znaczenie szczególnie dla inwestorów krótkoterminowych i day traderów. Ponieważ zarabiają na krótkotrwałych wahaniach, muszą uważnie obserwować notowania, aby kupić i sprzedać monetę w najlepszym możliwym momencie.
Chociaż inwestorzy długoterminowi nie muszą przejmować się chwilowymi zawirowaniami, też powinni monitorować ceny wirtualnych walut. Dzięki temu, będą mogli w porę zareagować, gdy sytuacja na rynku zmieni się na gorsze.
W obserwowaniu kursów pomocne są wykresy kryptowalut na żywo i analizy ekspertów rynkowych.
Niektóre czynniki wpływające na ceny kryptowalut mają też wpływ na tradycyjne rynki, takie jak akcje i waluty fiducjarne. Jednak niektóre są unikalne dla rynku wirtualnych walut. Poniżej przyglądamy się obu kategoriom.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych aktywów, na kryptowaluty wpływa wzajemne oddziaływanie podaży i popytu. Jeśli liczba osób, które chcą kupić kryptowalutę, przewyższa liczbę osób, które chcą ją sprzedać, cena rośnie. I odwrotnie - jeśli liczba osób chcących sprzedać monetę przewyższa liczbę osób chcących ją kupić, cena spada.
Na przykład, maksymalna podaż bitcoina jest ograniczona do 21 milionów tokenów. Obecnie 92 procent bitcoinów zostało już wydobytych. Górny limit utrzymuje niedobór, co pomaga w długoterminowym wzroście ceny bitcoina.
Co ciekawe, nie wszystkie monety mają stałą podaż. Na przykład ether nie ma limitu podaży.
Dodatkowo, niektóre kryptowaluty wykorzystują mechanizm spalania, który polega na wysłaniu monety na zerowy lub niemożliwy do odzyskania adres w łańcuchu bloków. Pomaga to ograniczyć nadmierny wzrost wartości krążącej podaży tokenów.
Jednym ze sposobów pomiaru nastrojów jest Indeks Strachu i Chciwości, który wskazuje, czy na rynku panuje hossa czy bessa. Podczas hossy ceny stale rosną. Tymczasem w trakcie bessy zwykle następuje odpływ kapitału i obniżki cen.
Nastroje rynkowe mogą zmobilizować dużą grupę ludzi do dokonywania określonych transakcji na rynku, wpływając w ten sposób na ceny kryptowalut.
Media społecznościowe również odgrywają w tym względzie kluczową rolę. Wiadomo na przykład, że tweety Elona Muska pompują memecoiny, takie jak dogecoin. Ponadto szum medialny wokół wprowadzenia kryptowaluty ma pozytywny lub negatywny wpływ na jej kurs.
Dobrym przykładem tego, jak szum w social mediach napędza ceny kryptowalut jest memecoin PEPE. Jego cena wzrosła o 300% zaledwie tydzień po wprowadzeniu na rynek. Wcześniej token zyskał ogromną popularność na Twitterze.
Liczba węzłów pokazuje liczbę komputerów w sieci blockchain. Świadczy to o sile społeczności, ponieważ większa liczba węzłów wskazuje na odporną sieć.
Aby ustalić, czy dana kryptowaluta ma uczciwą cenę, można porównać liczbę węzłów i kapitalizację rynkową. Wysoka liczba wskazuje, że więcej osób ma kontakt z określoną walutą. Niejednokrotnie wzrost cen kryptowalut poprzedzony jest wzrostem liczby węzłów.
Notowanie tokena na popularnych giełdach krypto również podnosi jego cenę. Sprawia, że moneta staje się dostępna dla większej grupy osób.
Kryptowaluty są często postrzegane jako zabezpieczenie przed czynnikami makroekonomicznymi, jednak nie są na nie całkowicie odporne. Podczas recesji osoby fizyczne ograniczają swoje inwestycje w różne aktywa, w tym w kryptowaluty. Wiele osób decyduje się też na likwidację swoich inwestycji.
Przykładem tego może być kilkukrotna podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w USA w zeszłym roku. Rynek kryptowalut ucierpiał w wyniku osłabienia apetytu na aktywa wysokiego ryzyka.
Kiedy stopy procentowe rosną, ludzie mają tendencję do przechodzenia z inwestycji wysokiego ryzyka do inwestycji o niskim ryzyku. Natomiast gdy stopy procentowe spadają, tendencja się odwraca.
Ceny kryptowalut ulegają znacznym wahaniom. Warto na bieżąco śledzić nie tylko notowania wirtualnych walut, ale także ogólną sytuację w globalnej gospodarce. Uwzględnienie czynników, które wpływają na kursy wirtualnych walut zapewnia lepszą pozycję, gdy rynek zmieni kierunek.
Istotne jest przeprowadzenie własnych analiz i pogłębienie wiedzy na temat kryptowalut. Wiedza ta pozwoli ci podejmować świadome decyzje inwestycyjne.