Bluszczyk kurdybanek – właściwości i zastosowanie

Bluszczyk kurdybanek to roślina o szerokim zastosowaniu w ziołolecznictwie. Doskonale radzi sobie m.in. z dolegliwościami ze strony układu trawiennego i oddechowego, ale nie tylko. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym omówimy najważniejsze właściwości lecznicze kurdybanka.

  • Czym jest bluszczyk kurdybanek?
  • Bluszczyk kurdybanek - właściwości lecznicze
  • Bluszczyk kurdybanek – jak stosować?
  • Przeciwwskazania do stosowania kurdybanka
  • Gdzie kupić ziele bluszczyka kurdybanka?
  • Czym jest bluszczyk kurdybanek?

    Bluszczyk kurdybanek (znany również jako kurdybanek, obłożnik lub bluszczyk ziemny) to roślina pnąca z rodziny jasnotowatych. Jej pędy płożą się po ziemi, tworząc gęste dywanowe kępy. Kurdybanek jest szeroko rozpowszechniony w Azji i Europie. Jako gatunek zawleczony występuje także w Ameryce Północnej. Roślina charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem, dlatego jest bardzo często sadzona w ogrodach. Dekoracyjność kurdybanka nie jest jednak jego jedyną zaletą. Ta popularna bylina jest również szeroko stosowana w leczeniu różnych chorób.

    Bluszczyk kurdybanek - właściwości lecznicze

    Bluszczyk kurdybanek to roślina lecznicza, która może mieć zbawienne działanie na funkcjonowanie organizmu. Zawiera cenne składniki odżywcze (takie jak m.in. sole mineralne, garbniki oraz związki antyoksydacyjne), co sprawia, że jest popularnym składnikiem naturalnych środków leczniczych. Poniżej omówimy wpływ kurdybanka na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne.

    Bluszczyk kurdybanek na problemy trawienne

    Bluszczyk kurdybanek pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, poprawiając w ten sposób trawienie i usprawniając metabolizm. Odwar z kurdybanka można też stosować w celu złagodzenia objawów zgagi i niestrawności. Dodatkowo roślina wspomaga pracę wątroby, oczyszczając ją z toksyn i pobudzając produkcję żółci. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo powstawania kamieni żółciowych oraz zastojów żółci.

    Kurdybanek a układ oddechowy

    Bluszczyk ziemny to naturalne wsparcie dla układu oddechowego. Jest niezwykle pomocny w leczeniu przeziębienia, kaszlu czy zapalenia ucha. Działanie wykrztuśne kurdybanka sprawia, że może być on również stosowany przy przewlekłym nieżycie oskrzeli.

    Bluszczyk ziemny jako wsparcie leczenia reumatyzmu

    W medycynie ludowej bluszczyk kurdybanek stosowany jest jako wsparcie leczenia objawów reumatyzmu. Korzystne działanie rośliny przejawia się w jej właściwościach przeciwzapalnych. W przypadku osób cierpiących na choroby reumatyczne kąpiele z dodatkiem kurdybanka mogą przynieść doskonałe rezultaty. 

    Kurdybanek na uspokojenie

    Bluszczyk ziemny wspiera nie tylko fizyczne funkcjonowanie organizmu. Napar z tej rośliny może być również stosowany w celu łagodzenia stresu, lęku i bezsenności. Kurdybanek wykazuje działanie uspokajające i wyciszające, dzięki czemu pomaga zrelaksować się po ciężkim dniu.

    Właściwości kosmetyczne bluszczyka ziemnego

    W kosmetyce zastosowanie bluszczyk kurdybanek znalazł jako panaceum na różnego rodzaju problemy skórne. Ma on właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest pomocny w leczeniu łupieżu, trądziku pospolitego, zmian ropnych i trudno gojących się ran.

    Bluszczyk kurdybanek – jak stosować?

    Bluszczyk ziemny najczęściej można kupić pod postacią ziół do zaparzania. Ziele kurdybanka trzeba zaparzyć zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu, a po odpowiednim czasie napar należy przecedzić i wypić. W celu uzyskania optymalnych efektów zdrowotnych napar z bluszczyka wystarczy pić 2 razy dziennie. Herbata z kurdybanka ma jasny kolor i przyjemny aromat, co zdecydowanie umila jej stosowanie. W przypadku reumatyzmu wywar z tej rośliny można dodać do kąpieli. Na rynku dostępny jest także olejek eteryczny z kurdybanka, który doskonale sprawdza się do przemywania ran i leczenia trądziku.

    Przeciwwskazania do stosowania kurdybanka

    Warto wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania kurdybanka. Picie naparu z tej rośliny nie jest wskazane w przypadku ostrego zapalenia nerek, padaczki, alergii na rośliny z rodziny jasnotowatych oraz ciąży i laktacji. Należy również pamiętać, że odwar z bluszczyka powinien być stosowany z umiarem. Długotrwałe jego spożywanie może powodować bóle głowy, a także być przyczyną uszkodzenia wątroby oraz podrażnienia żołądka, jelit i nerek.

    Gdzie kupić ziele bluszczyka kurdybanka?

    Ziele bluszczyka kurdybanka jest dostępne w aptekach. Zdarza się jednak, że potrzebnych ziół, leków czy suplementów nie ma w asortymencie lokalnej apteki. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług serwisu Apteline.pl, który umożliwia zamówienie produktów do dowolnej apteki stacjonarnej na terenie Polski. Platforma ma w swojej ofercie szeroki wybór leków, produktów leczniczych, suplementów diety, sprzętu medycznego i kosmetyków.

    Reasumując, bluszczyk ziemny wykazuje dobroczynne działanie na organizm człowieka. Korzystnie wpływa na układ trawienny i oddechowy oraz łagodzi objawy chorób reumatycznych. Jest też dużym wsparciem w leczeniu chorób skóry i wykazuje działanie uspokajające. Aby jednak sobie nie zaszkodzić, należy pamiętać o stosowaniu kurdybanka z umiarem. Ziele bluszczyka przyjmowane rozważnie i zgodnie z zaleceniami producenta może być niezwykle pomocne w profilaktyce i leczeniu różnych chorób.

    Przypisy:

    Apteline.pl, Kurdybanek – właściwości lecznicze, działanie i zastosowaniehttps://apteline.pl/encyklopedia-ziol/kurdybanek-wlasciwosci-lecznicze-dzialanie-i-zastosowanie (dostęp: 15.06.2023).

    Fot:Pixabay


    Czytaj dalej: Rodzaje grzechów

    Ostatnia aktualizacja: 2023-06-16 10:56:08