Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich. Ten rok, jest dla mnie rokiem maturalnym i dlatego chciałbym poprosić Was o pomoc. Mam nadzieję, że się nie obrazicie na taką prośbę ;)
A mianowicie, wybrałem sobie temat, na ustny polski, związany z fantastyką, ponieważ od jakiegoś roku bardzo lubię ją czytać, jednak mam problem z wybraniem lektury :(
I dlatego chciałbym się spytać, czy ktoś mógłby mi polecić fantastykę(niezbyt trudną), która nawiązuje fabułą do jakiegoś mitu lub legendy?
Za pomoc będę bardzo wdzięczny :))
Serdecznie pozdrawiam... :)

Opublikowano

Sapkowski jest dość zużyty, jeśli chodzi o maturę - ale polecam Ci np. z cyklu o Narnii "Lew, Czarownica i Stara Szafa" (książka, nie film!), w której Lewis nawiązuje do pewnej popularnej legendy, jaką jest Chrześcijaństwo :)

Oprócz tego nada się Andre Norton, Tolkien, Pratchett (choć raczej parodystycznie), Gailman, mogłabym poszperać i nawet wynaleźć Ci parę opowiadań Kinga o takiej tematyce.

Opublikowano

Polecam zbiorek Zbigniewa Doleckiego "Muszla Egejska". Może być trudny do zdobycia, ale warto poszukać, bo znajdziesz tam kilka ciekawych opowiadań opartych o mity greckie. Powodzenia.

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Jets taki miedzynarodowy projekt literacki "Mity", w którym autorzy współcześni próbiują na swój sposób interpretować te opowieści. z polskich autorów wzięłą udizał w projekcie m.in. Olga Tokarczuk ze swoją "anną in w grobowcach świata"
(mit o inannie)
bardzo polecam
:)
Opublikowano

Ruffle_puffle: Dziękuję bardzo :))
mały dzielny toster: Dziekuję bardzo za tylu pisarzy :) napewno z któregoś skorzystam :))
a. mrozinski: Dziękuję, sprawdzę i tego pisarza :)))
avals: Dziekuję, skoro mówisz, że ciekawe,to poszukam i może uda mi się znaleźć :)
dzie wuszka: Dziękuję Bardzo :)) napewno poszukam tej pisarki, może to być dobry przykład na ukazanie współczesnej strony tematu :)))

Dziękuję, bardzo pomogą mi Wasze odpowiedzi w pracy :)
Serdecznie pozdrawiam... :))

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


hihi... ten rok też jest dla mnie rokiem maturalnym,
a polski podobno będzie pod znakiem Tolkiena (szczegółów jeszcze nie znam ;)
co to znaczy "niezbyt trudna" ?
:)
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




a po co ci ten ustny, chyba nawet na uczelnie humanistyczne nie patrzą na jego wynik ^^ tylko na pisemną ^^ skup się na mtmie ;p ;p ;p ;p ;p bo ją musisz zdac buahhahahahahahahahaha :) ;p ;]

a co do tematów najlepoiej weź taki co jest w opracowaniu albo po porstu kup od kogoś, ale zeby tak samemu, odtwórczo> -= PODZIWIAM :)))

pozdr.
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


hehe no może będzie pod jego znakiem, ale któż to zgadnie :D
Właśnie czyżby jakieś przecieki? :D to ja chętnie miske podłożę :D heh

A jeżeli chodzi o "niezbyt trudną" to miałem na mysli o niezbyt zawikłanej fabule i nie spod trudnego pióra ;) np. S.Lem(chociaż to science-fiction,ale tylko tak przykładowo ;) )
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



hahaha oj tak właściwie to ona robi tylko za sztuczne zajmowanie miejsca na liście,no ale wg mnie to tak głupio kupować czy iść na prościzne.Jak już, to uważam, że warto pokazać, że na wiele kogoś stać i nie idzie na skróty :))
A matma niestety mnie nie zadawala :( ale i tak muszę się za nią wziąć bo potrzebuję jej żeby się dostać ,tam gdzie bardzo bym chciał :)))
Więc wezmę ją szturmem :D hehehe

Pozdrawiam... :))
Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


hehe no może będzie pod jego znakiem, ale któż to zgadnie :D
Właśnie czyżby jakieś przecieki? :D to ja chętnie miske podłożę :D heh

A jeżeli chodzi o "niezbyt trudną" to miałem na mysli o niezbyt zawikłanej fabule i nie spod trudnego pióra ;) np. S.Lem(chociaż to science-fiction,ale tylko tak przykładowo ;) )
Dziecię Drogie.... Lem - powiadasz, niezawikłany, niezbyt trudny.... hmm....
Lema radziłabym jednak odpuścić ;)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Marek.zak1to subtelne różnice, w sumie niewiele albo nic nie zmieniają w limeryku, chodzi o tok rozumowania kiedy napisałeś wyżej linijkę podkreślającą "go", to niżej szukałem tego drugiego "go" i piszesz innego, w tym momencie zgubiłem wątek, odzyskałem na koniec - sam taki zabieg jest o tyle interesujący bo zabawny, przynajmniej dla mnie z drugiej strony zastanawiam się jakbym odebrał gdybyś napisał " co inne chciała" lub to nieszczęsne "coś innego chciała" /coś - sugeruje nie tylko związek z dziewczynami ale właśnie samą zabawę/ i tak zabawiałem :) za długo, trzymaj się miłego dnia :)
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

        cisza jest argumentem z którym nie da się dyskutować ani podważyć.   Dziękuję :)   Możliwe, że to prawda, dziękuję :)
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      aż che się zacytować; "nie bądź taki hop do przodu bo cię z tyłu zabraknie" :))
    • @obywatel  Czasem nie piszę wszystkiego, co myślę - raczej wybieram to, co czuję, że warto powiedzieć. Nie nadążam zwyczajnie za wszystkimi. Dziękuję za miły komentarz, Tobie także uśmiechniętego dnia :)
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      To nienowe zmagania biernika z dopełniaczem, obecna także w innych językach np niemieckim.  Dawniej królował dopełniacz, teraz coraz więcej biernika ot. podaj mi cukier / cukru.  Od AI: Zarówno „co innego”, jak i „coś innego” są poprawne, ale mają różne znaczenia i zastosowania. „Co innego” oznacza odmienność, przeciwieństwo lub inną kategorię (np. mówi co innego), natomiast „coś innego” odnosi się do nieokreślonego przedmiotu, innej rzeczy (np. kupię coś innego)   Pozdrawiam i dzięki za wpis. . 
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...