Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Czy piłkarze powinni pisać poezję?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie powinien ani pisać, ani czytać. Boski Ronaldo stwierdził niegdyś, że nie lubi książek, a spróbowawszy raz czytać, nabawił się mętliku w głowie i potem nie mógł się odnaleźć na boisku. Próba napisania czegokolwiek więcej niż Luis Nazario Lima, czy jak on tam się nazywa, mogłaby się skończyć niezwykle skomplikowaną kontuzją, która przyczyniłaby się do utraty przynajmniej dwóch sezonów, i z pewnością zwiększyła i tak już niepokojącą nadwagę tego piłkarza.
Myślę, że można analogicznie spojrzeć na wszystkich piłkarzy. Były legionista Jacek Bednarz ewidentnie pod wpływem studiów prawniczych stracił błysk bocznego obrońcy wchodzącego z ofensywnymi rajdami nieraz pod samą bramkę przeciwnika, a bywało, że i poza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prosta analogia. Chodziło o przykład na to, jak działa słowo drukowane na osobę, która wykonuje zawód piłkarza. Źle. Działa źle. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, bywa, że piłkarza na tyle oszałamia gąszcz literek, że wywołuje to niepożądane skutki w postaci zawrotów głowy, torsji, migreny itp. Po drugie, piłkarz może być trochę bardziej rozgarnięty — wtedy wchodząc w kontakt ze słowem drukowanym, zaczyna się gubić w świecie; widzi swój brak zrozumienia dla zjawisk na świecie i swoją niemożność, więc wpada w depresję. Trzeci przypadek — piłkarz jest całkiem inteligentny, wtedy dochodzi do wniosku, że nie ma sensu dawać się kopać po nogach, skoro można robić coś dużo mniej męczącego, a również lukratywnego. Więc zostaje biznesmenem, albo działaczem — co niekoniecznie musi być alternatywą rozłączną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwycięski Remis



Proszę państwa! Gorgoń!
Podaje
kapustę w supermarkecie
kiszoną, bo Polak
więc wiadomo

Kasperczak!
100 tysięcy na miesiąc
My tylko pracowaliśmy razem
nie ma obowiązku

Panie Jerzy
ja tam pana nie znam
ojciec trochę mówił
odkąd skończyłem 4
Sąsiad wspomina
że krzyczał pana imię
przez 100 tysięcy gardeł

i nie zapomni
-klnie Clark gdy pije-
jak zatrzymał go pan wślizgiem

Spiker szepce
że nawet Deyna
nie umarł młodo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dla mnie to jest dziwne pytanie, bo np. czym się różni sportowiec od matematyka, historyk niepełnosprawnego, znam przynajmniej po 1 przykładzie z każdej grupy więc to czy ktoś wykonuje dany zawód, czy ma jakąś pasję, nie świadczy o tym, że nie może napisać wiersza.
Ja np. jestem gimnastykiem i studiowałem na Awf, i też by mogły padać pytania czy student takiej uczelni może napisać wiersz, czy np. gimnastk może napisać?fakt faktem kółko poetyckie na mojej uczelni składało się tylko z dwóch osób ale fakt faktem na takiej uczelni też można znaleść takie osoby

osobiście nie znam ani jednego piłkarza z taką pasją (przeważnie hobby zamyka się w (estesach, i oglądaniu skrótów, a zapomniałbym czytaniu gazet sportowych i śledzeniu 4 ligowe statystyki) :-( niestety takich piłkarzy miałem okazje poznać i w liceum i na studiach

ale to nie zmienia faktu że piłkarz też może napisać dobry wiersz

nisko się kłaniam i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę deprecjonować żadnego zawodu, ale wydaje mi się, że specyfika uprawiania sportu nie wymaga np tyle inteligencji, co wykonywanie zawodu matematyka
co niezawodnie widać po wypowiedziach niektórych naszych gwiazd
poza tym siłą rzeczy ktoś, kto się poświęcił uprawianiu sportu na tyle, że może powiedzieć, że to jego zawód, musiał w swoim życiu dać sobie spokój z książkami
akurat pisanie poezji to coś, co jest powiązane z czytaniem — trudno żeby ktoś z wieloletnimi zaległościami czytelniczymi napisał dobrą poezję, gdyż brakuje mu do tego podstawowych narzędzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


myślę że bramek na pewno wiecej - jak powszechnie widomo, wszelka twórczość wymaga kreatywności i niestatndardowego podejścia - a to również i w sporcie wymagane - w skrajnych przypadkach kreatywność piłkarza może wpłynąć na ilość strzelanych bramek tak jak np. niejaki tomasz hajto - już po minucie obecności na boisku zdobył dla swojej drózyny... samobója, lub antii niemi - bramkarz który wrzucił piłkę do własnej bramki... na takie czyny mogą zdobyć się tylko prawdziwi poeci - oczywiście poeci tzw. przeklęci bo ani kibice ani trenerzy nie doceniają ich geniuszu :(
inną kewstią jest umiejętność tzw. improwizacji, bardzo przydatna w przypadku braku podstawowych umiejętności, co w połączeniu z wykształconą wśród młodych grafomanów umiejętnością odpwoiedzi na krytykę ("nie znasz się durniu - to było celowo właśnie tak...") poprawia samopoczucie i wiarę w siebie wielu polskich piłkarzy-poetów (gdy po kolejnym strzale "na bramke" piłka wychodzi na aut...)...
ale jest i ciemna strona medalu: ideał poety to oczywiście kawa i fajki - co odbija sie ujemnie na kondycji (to i owo się obkurcza), co również jest domeną polskich zawodników
wyglada wiec na to że przedmówcy nie mają racji - poezja wśród piłkarzy jest bardzo popularna, a decydującym dowodem jest nasz niesmiertelny komentator, który jest poetą pełną gębą - poetą lingwistą w dodatku, czerpiącym pełnymi garściami z "licentia poetica" - jego zasady gramatyki, poprawnej polszczyzny ani żadne inne po porstu nie obowiązują (patrz zał. :) )

czy teraz dyskusja przestałaby być jałowa?? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załącznik:
Szpaku ambiwalentny:
- "ciesza sie Portugalczycy, cieszy sie cala Portugalia i my sie cieszymy dzielac sie w bolu z Anglikami"
- "To jest deprymujace i budujace."
- "wprawdzie dzisiaj przegrali, ale czy na pewno?"

Szpaku seksowny, momentami perwersyjny
- "znalazl to miejsce miedzy nogami obroncy"
- "Deco podrywa kolegow"
- "dobre krycie... potworzyly sie pary..."
- "wnikliwe krycie"
- "Kurani dochodzi"
- "Raul obsluzyl Morientesa"
- "Vieira, brutal, ale kocha dzieci" ( slodkie, prawda ?)

Szpaku antyglobalista
- "Hiszpanie czuja sie jak u siebie w domu, bo na stadionie jest ok. 15 (pietnastu) kibicow z Hiszpanii"

Szpaku i liczby:
- "3 minuty potrwa ta druga polowa"
- "zawodnicy podczas treningu wypijaja 200 litrow wody"
- "zawodnicy przyjechali na stadion 1,5 godziny przed jego rozpoczeciem"

Szpaku wynalazca:
- "zespolom dostarczono kasety DVD"

Szpaku alternatywny:
- "znajduje sie na polu karnym lub w jego obrebie"

Szpaku filozoficzny:
- "Gdzie jest pilka? W srodku..."
- "Ten wynik to dla Porugalczykow sporo jak i niewiele"
- "Rodzi sie pytanie: czy taka ikone zdjac w takim meczu?"
- "przewazajaca wiekszosc"

Szpaku psycholog:
- "wazna jest dla bramkarza ta pierwsza udana interwencja, to daje takie psychiczne samopoczucie"

Szpaku inteligent:
- "Hiszpanie antycypuja posuniecia przeciwnika"
- "Hiszpanie znaja potencjal swoich mozliwosci"
- "porazka zmniejsza szanse na wyjscie z grupy"

Szpaku refleksyjny:
- "w zamysle nie doszedl do tej pilki Ballack"
- "Holandia cierpiaca na nadmiar bogactwa"
- "Zidane mial problemy z glowa"

Szpaku zagadkowy:
- "co sie odwlecze, to... zobaczymy"

Szpaku niedoinformowany:
- "Barthez opuscil bramke, tylko nie wiem po co"

Szpaku meteorolog:
- "nad stadionem nawalnica jesli chodzi o deszcz..."

po prostu Szpaku:
-"i nie byloby w tym nic dziwnego, gdybdy nie fakt.. ze jego zona byla w 7 miesiacu ciazy"
- "troche jakby zglupial teraz Jan Koller..."
- "to byla majestria"
- "Vieira skladal sie, ale sie nie zlozyl"
- "Santini przywiazal sie do nazwisk"

***********************************
inni komentatorzy-poeci:

Wiatr wieje w plecy tzn. wieje im w twarz, bo przecież płyną tyłem do przodu!

A teraz nasza flaga. Jak zawsze, czerwień na dole, biel na górze

Ćwiczy w zwisie, bardzo ładnie obciągnięty (z zawodów gimnastycznych)

Turek Mutlu to taki kieszonkowy Herkules

Dany będzie wykonywał rzut wolny, ale jeszcze poprawia sobie sprzęt

Zawodniczki startują w kategorii wiekowej do 58 kg

Wygrała tę walkę w taki sam sposób, w jaki przegrała poprzednią

Wybiegnijmy myślą wstecz

...widzimy na trybunach najwięcej kibiców chińskich. Chińczyków w ogóle na świecie jest najwięcej, więc nic dziwnego proszę państwa...

Ona tego ciężaru nie podniesie, to byłoby nielogiczne

Ale Australijka ucieka jak drapieżna barakuda gdzieś tam wokół rafy koralowej.

Świderski dzisiaj jest wszędzie. Chyba klonuje się na boisku!

I znowu niecelne trafienie

Popatrzmy na jego przytomność umysłu

ten stadion jest największy na swiecie a może nawet w europie

bo to trudna piłka była

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

batistuta podobno czyta książki. zresztą podobno nawet maluje czy coś w tym stylu.

a jesli chodzi o ronaldo - jeśli grałbym tak jak on w piłkę (a przypuszczalnie niewielu było takich jak ronaldo z roku 1997 i 2002 w historii tego sportu), to też bym poezji nie czytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...