Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

zawzięte zbawianie świata
wręcz poprawianie ludzkości
miała za cel młoda fata
w subtelnej poetyczności

rezolutnie osądziła
wielu w śród nich też Chachlicę
zda się życia pozbawiła
jakby strzałem w potylicę

wraz z nią Sławomir i Jalu
rezonowali podobnie
pewni swego w każdym calu
komunizm czcili nadobnie

fałszywe kroki skrywane
widać wyraźnie obecnie
grzechy młodości haniebne
gniewają dotąd serdecznie

skazy image-u nie skryła
nawet noblowska nagroda
zbyt w ludzką pamięć się wryła
jej jawnie skrywana zdrada


http://kultura.onet.pl/ksiazki/artykuly/julian-tuwim-niepokorny-poeta,1,5573762,artykul.html
http://ksiazki.wp.pl/gid,16201082,tytul,Historia-trudnej-przyjazni-oraz-ostrego-konfliktu-dwoch-wybitnych-poetow-Listy-Czeslawa-Milosza-i-Zbigniewa-Herberta,galeria.html?ticaid=111c26&_ticrsn=5
http://ksiazki.wp.pl/gid,16237012,tytul,Wybitny-poeta-alkoholik-konformista-zartownis-czy-pies-na-forse-Zycie-i-tworczosc-Konstantego-Ildefonsa-Galczynskiego,galeria.html?ticaid=111d22
http://ksiazki.wp.pl/gid,16326782,tytul,Pelne-tajemnic-zycie-intymne-Marii-Konopnickiej-Zycie-i-tworczosc-narodowej-wieszczki,galeria.html


Niestety 13.01.2014 r. moderator znowu pozbawił mnie możliwości publikowania utworów i komentowania. Oto komunikat o tym świadczący, który dowodzi recydywy w prześladowaniu mnie na tle religijnym, pomimo stanowionej prawem wolności wyznawania wiary i poglądów:

Zostal nalozony ban na to konto.

Ban wygasa za 2528966 sekund.

Wiadomosc od moderatora: to nie jest dobre miejsce dla pana. prosz? szuka? innego forum

Opublikowano

Rytm się rwie, rymy zbyt dokładne tzw częstochowskie, dodatkowo w takim dziwnie coś mi przypominającym stylu napisane.
Proponowałbym wrzucić tekst do warsztatu i popracować nad nim.

Opublikowano

forma o tym decyduje
czy do działu wiersz pasuje
jeśli rytm nie zabrzmi równo
rym nie pasi jako --
to w tym dziale nie zamieścisz
chyba że go wnet dopieścisz

przekaz nieistotny wcale
choćbyś gustował w banale
ważne abyś wszem dogodził
do ich gustu utwór płodził

piszcie co tam tylko chcecie
komentujcie choć nie wiecie
co to autor miał na myśli
czyście dzieci czy dorośli

oprócz tego zdiagnozował
FOG szybciutko i uczenie
żem poprawnie porymował
komentarzy więc nie cenię



Niestety 13.01.2014 r. moderator znowu pozbawił mnie możliwości publikowania utworów i komentowania. Oto komunikat o tym świadczący, który dowodzi recydywy w prześladowaniu mnie na tle religijnym, pomimo stanowionej prawem wolności wyznawania wiary i poglądów:

Zostal nalozony ban na to konto.

Ban wygasa za 2528966 sekund.

Wiadomosc od moderatora: to nie jest dobre miejsce dla pana. prosz? szuka? innego forum

Opublikowano

a co

mus pisania jak natręctwo
świerzbi stale trzeba drapać
papier oczy płot czy ściana
spisać głupot wielki zapas

na nic zda się każda rada
szmelc czy chała jeden przepis
byle rym na każdym rogu
bezsens z lipą też się zlepi

kit materia doskonała
multum gniotów talent zlecił
tylko nie wiem kto zapłaci
właśnie zdrożał wywóz śmieci

Opublikowano

pisanie jako natręctwo
w klawiaturę każe stukać
nawet mentalne biedactwo
bywa gotowe zaciukać

mądre tylko to co zmyśli
innych brednie niewybredne
chociażby novum zabłyśli
sprawnie skrytykuje zgrednie

na nic zda się każda rada
szmelc czy chała jeden przepis
byle rym na każdym rogu
bezsens z lipą też się zlepi


wykitować innym trzeba
na parnasie miejsca nie ma
nieuznanych tu nie trzeba
zabroń słowa im jak chleba

bacz że twoje nie każdemu
wierszowanie odpowiada
refleksyjnie przemyśl czemu
więc podnosisz takie biada



Niestety 13.01.2014 r. moderator znowu pozbawił mnie możliwości publikowania utworów i komentowania. Oto komunikat o tym świadczący, który dowodzi recydywy w prześladowaniu mnie na tle religijnym, pomimo stanowionej prawem wolności wyznawania wiary i poglądów:

Zostal nalozony ban na to konto.

Ban wygasa za 2528966 sekund.

Wiadomosc od moderatora: to nie jest dobre miejsce dla pana. prosz? szuka? innego forum

Opublikowano

dialog stroficzny zyskuje
kiedy kontrowersje ruszą
słowem także się odczuje
co w przekazie miała duszą



Niestety 13.01.2014 r. moderator znowu pozbawił mnie możliwości publikowania utworów i komentowania. Oto komunikat o tym świadczący, który dowodzi recydywy w prześladowaniu mnie na tle religijnym, pomimo stanowionej prawem wolności wyznawania wiary i poglądów:

Zostal nalozony ban na to konto.

Ban wygasa za 2528966 sekund.

Wiadomosc od moderatora: to nie jest dobre miejsce dla pana. prosz? szuka? innego forum

Opublikowano

ja nie jestem aż tak głupi
domyśliłem się Rihtiku
sądziłeś że ktoś to kupi?
że wystarczy zmiana nicku?

widzę, że autor jest jednym z tych "odpornych na wiedzę"
proponuje więc, wziąć rozpęd (taki duży) i z całym impetem
pierdyknąc barana w ścianę, może to pomoże?



Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Forma o tym decyduje
czy do działu wiersz pasuje?!
Skoro rytm nie zabrzmi równo
rym nie pasi jako gówno,
to w tym dziale nie zamieścisz,
mimo że go wnet dopieścisz!

Przekaz nieistotny wcale,
gdy ktoś gustuje w banale...
Chociażbyś nawet dogodził,
toś daremnie utwór spłodził.


Piszcie co tam tylko chcecie
komentując, choć nie wiecie
co to autor miał na myśli,
czyście dzieci czy dorośli.

Tworzenie jako natręctwo,
w klawiaturę każe stukać;
chociaż mentalne biedactwo
bywa gotowe zaciukać.

Mądre tylko co sam zmyśli,
innych brednie niewybredne;
choćby jak Mickiewicz błyśli,
jednak skrytykuje zgrednie.

"Na nic zda się każda rada,
szmelc czy chała, jeden przepis,
byle rym na każdym rogu,
bezsens z lipą też się zlepi.

Wykitować takim trzeba!
Na parnasie miejsca nie ma!
Nieuznanych tu nie trzeba!

Zabroń słowa! Zabroń chleba!

Bacz że twoje nie każdemu
wierszowanie odpowiada,
refleksyjnie przemyśl czemu
podnosisz nieludzko biada...?!
Opublikowano

AERUMNARUM PLENUS


1

Czemu mi smutno i czemu najsmutniéj,

Mamże Ci śpiewać ja - czy świat i czas?...

Oh! bo mi widnym strój tej wielkiej lutni,

W którą wplątany duch każdego z nas.



2

I wiem, że każda radość tu ma drugą,

Poniżej siebie, przeciw-radą łzę,

I wiem, że każdy byt ma swego sługę,

I wiem, że nieraz błogosławiąc, klnę.



3

Czemu mi smutno? - bo nierad bym smucić

Ani przed sobą kłamstwa rzucać cień,

By skryć, jak czego nie można odrzucić,

By uczcić, czego wyciąć trudno w pień.



4

Więc to mi smutno - aż do kości smutno -

I to - że nie wiem, czy ten ludzi stek

Ma już tak zostać komedią-okrutną

I spać, i nucić śpiąc: "To, taki wiek!"



5

Więc to mi smutno i tak coraz gorzéj,

Aż od-człowiecza się i pierś, i byt;

I nie wiem, czy już w akord się ułoży,

I nie wiem, czy już kiedy będę syt...!



6

I nie wiem - czy już będę mógł nie wiedzieć,

Że coraz Żywot mniej uczczony tu -

Że coraz łatwiej przychodzi powiedzieć,

Ze snu się budząc: "Wróćmyż znów do snu."


Cyprian Kamil Norwid


Diagnoza FOG-a nieubłagana.
Nie był wybitnym?! Opinia znana!
I oto widać co FOG jest warty;
przeto adminie nie bądź uparty!

FOG: 9-10 lat edukacji
DIAGNOZA: język zalecany w komunikacji publicznej (standard plain language)
http://www.fog.uni.wroc.pl/result/33eaa151-fa01-4145-b2f5-4efc32e83407



Niestety 13.01.2014 r. moderator znowu pozbawił mnie możliwości publikowania utworów i komentowania. Oto komunikat o tym świadczący, który dowodzi recydywy w prześladowaniu mnie na tle religijnym, pomimo stanowionej prawem wolności wyznawania wiary i poglądów:

Zostal nalozony ban na to konto.

Ban wygasa za 2528966 sekund.

Wiadomosc od moderatora: to nie jest dobre miejsce dla pana. prosz? szuka? innego forum

Opublikowano

nie zdołam wszystkich zadowolić
współcześni też mogą pitolić
sobie a muzom tworzę przeto
nie dając sobie siana po-eto: http://www.poezja.org/index.php?a=u&k=60&pokaz2=141915#1089828

czytelnik czytać wszak nie musi
fakt publikacji nie przymusza
jeżeli jednak się pokusi
to dobrze że go wiersz porusza



Niestety 13.01.2014 r. moderator znowu pozbawił mnie możliwości publikowania utworów i komentowania. Oto komunikat o tym świadczący, który dowodzi recydywy w prześladowaniu mnie na tle religijnym, pomimo stanowionej prawem wolności wyznawania wiary i poglądów:

Zostal nalozony ban na to konto.

Ban wygasa za 2528966 sekund.

Wiadomosc od moderatora: to nie jest dobre miejsce dla pana. prosz? szuka? innego forum

Opublikowano

gołosłownie twierdzisz
wykaż gdzie kłamstwa
albo głupoty

http://www.sjp.pl/pitoli%E6
http://www.poezja.org/wiersz,71,142052.html



Niestety 13.01.2014 r. moderator znowu pozbawił mnie możliwości publikowania utworów i komentowania. Oto komunikat o tym świadczący, który dowodzi recydywy w prześladowaniu mnie na tle religijnym, pomimo stanowionej prawem wolności wyznawania wiary i poglądów:

Zostal nalozony ban na to konto.

Ban wygasa za 2528966 sekund.

Wiadomosc od moderatora: to nie jest dobre miejsce dla pana. prosz? szuka? innego forum


Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Mel666 W tym wszystkim zastanawia jedno. Czemu tak się dzieje? Czemu jeden zginie od ugryzienia mrówki, a drugi żyje sto lat. No i ta bezsensowność, która aż krzyczy w Twoim wierszu. Może to po to, by komuś było łatwiej, albo by zrobić miejsce drugiej mrówce. Nie wiem. Ale to pytanie pewno zostaje na długo w człowieku. Pozdrawiam. 
    • Dzięki. Pozdrawiam. 
    • @Poet Ka Och ...

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

    • @andrew Rwany sposób przechodzenia od myśli do myśli imituje chaos, którego doświadcza człowiek w codziennym życiu.   Wiersz jest próbą, a raczej wezwaniem do stworzenia sobie własnego świata i ostrzeżeniem przed tłumem.   Dwa ostatnie, krótkie wersy, niczym zaklęcia, dookreślają, że „swój mały świat” to „swój kawałek podłogi” i „azyl”.   Myśl oraz wezwanie są kierowane do bliskiej osoby (nie w całym utworze- ponieważ pojawia się forma "z nią", jest to element tej rwanej struktury), ale także do wszystkich ludzi – a właściwie do każdego z osobna.   Moim zdaniem ten urywany sposób pisania oraz powtórzenie myśli stanowią największą siłę utworu, nadając mu indywidualny rys.
    • Sam tytuł ma dla mnie taką wymowność, że to wiersz o tym co zostało. W wierszu w zestawieniu do " kurtyny" odczytuje to tak, że kurtynę zawsze można podnieść, skorupa jest tym, co się ukształtowało. Każdy ma swoją skorupę po stracie. W wierszu mamy dwie strony skorupy lewą i prawą. Zastanawia mnie przedstawienie lewej jako pierwszej. Może sugerować swoje spostrzeganie " świata" . Mamy tu lewą dłoń,  to logika, zewnętrzna strona skorupy, to ona chroni mózg. Ona przewodzi prąd, który zabija to, co jest w środku.  Neuronoprzekaźniki się stykają, iskrzą się na " słomianym stosie się spalają " tu odczytuję słomiany stos jako coś kruchego, co szybko się spala. Po lewej stronie pojawiają się także " stare wyblakłe fotografie, które po dotknięciu ręki się rozpadają. Metalowa klatka pod ziemią , gdzie nie dociera światło- to dla mnie obraz, który odczytuję jako coś, co zostało ukryte, jest trwałe, bo z metalu, jednak zakopane pod ziemią, nie jest widoczne "gołym okiem". Tu jako jako coś w rodzaju wspomnień.  Dalej pojawia się pytanie : " Co tu się właściwie stało? ". Odpowiedź na nie jest taka, że to jest ciało podmiotu lircznego. On diagnozuje siebie jako kukiełkę, która jest poruszana dwoma nitkami. Następnie określa siebie jako drugoplanową aktorę w sztuce, której to podmiot liryczny  nie zapisał własnymi rękoma. Podmiot czuję pustkę, całkowity brak emocji. Bierze wszystko takim jakie jest, bez oceny - automatycznie.  Dla mnie ten wersy są obrazem tego, że podmiot wie, że to nie on kieruje swoim życiem. Nie ma nawet rąk, jest " poruszany za pomocą kruchych nitek.    Kolejne wersy pokazują sam stan wewnętrznych  uczuć, to prawa strona, która także  zanika.  Tutaj mamy emocje, dzieciństwo, rodzinny dom. Pojawiają się tu magiczne stuczki, snieżobiałe poduszki. To obraz tego, co kiedyś było  " magią czucia " . W zestawieniu do " zardzewiałych doniczek"  pokazuje obraz rodzącej się wewnętrzniej pustki. Te doniczki nasuwają mi na myśl zardzewiałe, czyli już trochę zatarte wspomnienia. Nikt ich nie " konserwował" dlatego zardzewiały.  Po raz kolejny pojawia się także obraz opadającej kurtyny, zamknięcie powiek. Spektakl życia jest skończony. Może zbyt daleka interpretacja, jednak odczytuję to tak symboliczną śmierć. W przenośni umieraja to, co pozwala być człowiekiem. To obraz pustki. Dalej pojawiają się po raz kolejny teatralne obrazy, tj. tekturowa zasłona. Podmiot słyszy swoje imię.  Pokuszę się tu o odczytanie iskierki nadziei.  Skoro słyszy swoje imię to dla mnie oznacza to, że jest w podmiocie lirycznym jeszcze odrobina "ja".  Z kolei  końcówka  jest pytaniem o to kim jestem i jaką rolę mam w swoim życiu.  Podmiot nie wie czy jest iskrą czy cieniem.Mamy tu bardzo jasne, trafne porównania. Jeszcze szuka siebie. Końcowe dwa wersy są odpowiedzią. Jest pionkiem na szachownicy życia. Potwierdza to, że jest sterowany. Kończy się słowami " Mój ruch".    @Mel666 To wiersz, który wywołuje refleksję aby zajrzeć w głąb siebie. I odpowiedzieć sobie na pytanie jaki będzie " mój ruch".  To bardzo dobre zakończenie, bo pozwala na to, aby każdy dokonał własnej diagnozy. Kiedyś napisałam wiersz o maskach, które nosimy. Dla mnie Twój wiersz ma podobny wydźwięk.  Czytałam w napięciu i swoją odpowiedź już znam.  Dziękuję za ten wiersz.  Pozdrawiam Cię serdecznie.   
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...