Pieśni maryjne to zazwyczaj proste i chwytające za serce utwory. Wychwalają one Matkę Bożą, sławią ją jako pośredniczkę między prostym ludem a Bogiem. Zbiorowy podmiot liryczny, jaki często występuje w takich pieśniach, pragnie, by Maryja wstawiała się za nim u Pana. Pieśni maryjne są często radosne w tonacji. Jednak nie brakuje pieśni podniosłych i smutnych, pełnych matczynego bólu z powodu śmierci jedynego Syna. Pieśni maryjne nierzadko są intymne, bowiem kierowane są przez podmiot liryczny do Matki lub przez Matkę do swego Syna.
Jakie pieśni maryjne warto poznać? Przekonajmy się.
„Bogurodzica” to pochodząca ze średniowiecza pieśń religijna. Jest to jeden z najstarszych polskich tekstów poetyckich. Podmiot liryczny pieśni jest zbiorowy. Podmiot ów wychwala Matkę Bożą i pragnie, by ta zjednała i zesłała wspólnocie swego Syna. W drugiej strofie podmiot liryczny zwraca się już do Jezusa („Bożycze”). Prośba kierowana jest o „zbożny pobyt” – o dobre, pobożne życie na Ziemi, a także o „rajski przebyt” – czyli o dostąpienie życia wiecznego.
„Chwalcie łąki umajone” to bardzo prosta pieśń dotycząca Maryi. Zaczyna się od zwrotki chwalącej naturę – zbiorowy podmiot liryczny pragnie, byśmy zwrócili uwagę na „góry”, „doliny”, „gaiki” i "strumyki” – możemy domyślać się więc, że podmiot, chwaląc piękno krajobrazu, chwali tym samym dokonania boże. Druga zwrotka wychwala „Panią świata”, która znajduje się zarówno na wodzie, jak i w powietrzu. W trzeciej zwrotce Maryja zostaje nazwana „dzieł Boskich koroną”. Choć jest ona wielką panią, nie gardzi darami prostego ludu. W ostatniej zwrotce znów mamy powrót do wychwalania natury; podmiot liryczny pragnie, by całe stworzenie żywe chwaliło sobą Matkę Chrystusa.
W pieśni „Królowej Anielskiej śpiewajmy” występuje zbiorowy podmiot liryczny, który chce oddawać swe serca Maryi. Podmiot ten pragnie, by Maryja była zawsze ich matką, a zatem by spełniała funkcje rodzicielskie – by zawsze opiekowała się swoimi dziećmi, by czuwała nam nimi i by zjednywała im łaskę Pana. Bowiem to właśnie przez Maryję, jak śpiewa zbiorowy podmiot liryczny, „łask wszelkich udziela nam Bóg”. Za to wierni są wdzięczni Maryi i oddają jej hołd. Pomiot liryczny próbuje różnymi metaforami oddać wielkość i dobroć Matki Bożej.
Zbiorowy podmiot liryczny w pieśni „Serdeczna Matko” zwraca się do swej Opiekunki, nazywając siebie „sierotami” = następuje tu odwołanie do biblijnego motywu wygnania z raju. W drugiej zwrotce zawarte zostaje przesłanie, że serce maryjne otwarte jest dla każdego. Trzecia zwrotka przedstawia Maryję jako tę, która zapewnia bezpieczeństwo człowiekowi – ten, nawet jeśli zawini, może wybłagać łaskę u Boga poprzez Maryję właśnie. Końcowe zwrotki mówią nam o wielkim bólu Matki Bożej, przez który Bóg ma odpuścić ludziom ich cierpienie.
Podmiot liryczny w pieśni „Panie, w ofierze Tobie”, zwraca się do Boga. Składa mu on w ofierze całego siebie. Podmiot ten jest nieszczęśliwy – żyje on „wśród smutków, żalu i trwogi”. Ukojeniem dla niego jest pewność, że jego matką jest Matka Chrystusa. W drugiej zwrotce podmiot liryczny wyraża żal i strach z powodu popełnionych grzechów. Na szczęście matką jego jest Maryja, która, jak wiemy, jest łaskawa i może wstawić się u Boga. Ostatnia zwrotka opowiada o cierpieniu, jakie może spaść na podmiot liryczny – cierpienie to wyrażone jest w metaforze krzyża. I tu także Maryja jest ukojeniem i pomocą – to w niej podmiot znajduje nadzieję na zbawienie.
Istnieje bardzo dużo pięknych pieśni maryjnych. Są to utwory poruszające, mające we wspólnym wykonaniu jednoczyć wspólnotę wiernych. Pieśni maryjne często skupione są na obrazie Maryi jako Matki wszystkich ludzi. To do niej każdy może zgłosić się ze swoją prośbą, to jej można ofiarować swój ból. Maryja jest w stanie ubłagać Boga i przekazać łaskę swoim licznym dzieciom. Dzięki prostocie, jaką cechują się pieśni maryjne, są one łatwo zapamiętywane. Pieśni maryjne towarzyszą różnym świętom obchodzonym ku czci Maryi.
Najpopularniejsze zbiory wierszy w naszym serwisie.