Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

chciałabym [żarcik?]


Rekomendowane odpowiedzi

być wreszcie kameleonem
umieć stosować mimikrę
to nie są słowa szalone
ani zjawisko niezwykłe

już wielu ludzi się mieni
wszystkimi barwami tęczy
ach umieć kolory zmieniać
by innych sobą nie męczyć

nabrać do życia dystansu
tak to się przecież nazywa
może doczekam awansu
gdy zacznę uczucia skrywać

a może być dzbanecznikiem
i zapolować na muchy
nie będę budzić się z krzykiem
i nikt mnie wtedy nie ruszy

ale najlepiej by było
tak wtopić się w otoczenie
by wszystkim było miło
wiem - w patyczaka się zmienię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie wokół możemy dostrzec zjawiska mimetyzmu i mimikry, choć z reguły nie wiemy nawet, że mamy je okazję obserwować. To ważny element przystosowawczy, zapewniający ochronę i umożliwiający przetrwanie.
Patyczak jest mistrzem kamuflażu. Dosłownie wtapia się w otoczenie. Bardzo łatwo pomylić go z suchym patyczkiem. Nietrudno o taką pomyłkę, gdyż patyczaki całą swoją budową ciała przypominają gałązki, a ponadto potrafią zmieniać barwę ciała (nawet kilka razy dziennie) od bardzo jasnej do bardzo ciemnej. No cóż, zamaskowani żyją dłużej. :)
Ludziom również nie jest obcy mimetyzm i mimikra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



[color=#FFA500]Dlaczego patyczak?

JeżĘli doLożymy Froida
patyczak - patyczek - pała
chęcią chuci; zwyczajnie,
na początku jak i na końcu :)))[/color]



być w końcu kameleonem ---> źle po polsku. być kameleonem, być jak kameleon,
umieć stosować mimikrę zmienić się w kameleona, ach, być kameleonem
to nie są słowa szalone
i możliwości niezwykłe -----> brak logiki, spójnik "i " nie dotyczy wersu nad nim. cała zwrotka do napisania od nowa.

wierszyk wymaga dużej pracy, ale temat w nim podjęty jest interesujący. pracuj dalej.

-pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale nie sądzę żeby zwrot "być kameleonem " był niewłaściwy, jest popularny aż do bólu. Mało tego miliardy razy słyszy się w rozmowach, w mediach, czyta wszędzie- chciałbym/ chciałabym być żabą, rybą, lwicą, aktorką, prezydentem Polski itd :)
Natomiast, chciałabym zmieniać barwy jak kameleon, być odważna jak lwica, postępować jak...
A ostatni wers pierwszej strofy zmieniłam, ponieważ właśnie wpadł mi do główki inny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



być w końcu kameleonem

wyboldowane jest nie tenteges. :))

ach, być kameleonem-----> tak powinnaś zacząć :) to prawie odpowiedź na hamletowską frazę. :)


[color=#FFFF00]albo[/color]

[color=#008000]Ach, jak być, by nie być?
Wiem - być kameleonem,
zmieniać kolor, ogląd rzeczy
w tym poglądy o tym i owym
niewidzalny a żyjący - duch.
[/color]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach tak oczywiście, tyle tylko że mój peel nie pała enatuzjazmem do tego bycia kameleonem, to przecież się czyta w dalszych strofach. Jest znużony tym, że żyje wśród stosujących na co dzień mimetyzm i mimikrę. Rozważa pewnego rodzaju odstępstwo od swoich zasad.
Ludzie maski noszą, nie jest trendy szczerość, okazywanie uczuć, wznosimy wokół siebie mury zamiast budować mosty, człowiek bez tej osłony w świecie, gdzie pleni się znieczulica, każdy pilnuje swojego noska, może w pewnym momencie również pomyśleć o wtopieniu się w otoczenie, o dostosowaniu, ale to jedynie rozważania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na moje, nie do końca jeszcze czułe w tym aspekcie, oko - bardzo równy, przyjemny do czytania wiersz.

zmiany w pierwszej strofie popieram wedle pomysłu Almare. Jakbyś chciała, Krystynko, nawiązać do Hamleta, to mogłabyś zacząć wiersz od zacytowania jego frazy, a następnie uzupełnić ją zgrabnie swoją myślą :)

szkoda tylko, że czwarta strofa zgubiła ry(t)m, prawda?

Pozdrawiam gorąco
pomimo chłodnej zimy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...