Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Dyletanci


Oscar Dziki

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Zebrałem cenne uwagi moich starszych kolegów (jeżeli koleżanek - to przepraszam za słowo "starszych") i bardziej doświadczonych. Pozwoliłem dodać kilka słów od siebie. Pozdrawiam.


Westchnąłem gwiazd bezmiarem
Do serca wlałem miłość
I łąk dalekich czarem
I mgieł słodkich głębiną

Utkałem sieć upojną
Wiatrów skłębione włosy
Zalśniły w niej nitkami
Jak zboża złote kłosy

Upadły anioł powstał
Z krwi obmył swoje rany
I piór zgniecione kłącza
Pod stopą pozostawił

I jeszcze w mroku nocy
Zapalił ogień świecy
Widziałem to w Twych oczach
Zwierciadłach moich pierwszych

Serce biło jak gołąb
Na parapecie świata
Lecz, moja miła – z Tobą
Nie groźne są mi lata

Nie groźne są mi wieki
I starość - rzęsy siwe
Niechaj mnie porwą rzeki
Miłości mej szczęśliwej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Z waszych wypowiedzi (początkowych na pewno) wynika, że to forum tylko i wyłącznie dla wieszczów. Dlaczego po prostu nie powiedzieć "odrażające", "oh, popracuj nad tym i tamtym". Niektórzy poszukują tu pomocy w ukierunkowaniu się.

Tak, dopiero się zarejestrowałam, ale pozwalam sobie wyrazić opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Dopiero się zalogowałam. Chciałam tu umieścić któryś z moich wierszy, żeby dowiedzieć się co inni myślą o moich pracach. Zależało mi na konstruktywnej krytyce i kilku radach, bo chcę pisać coraz lepiej. Traf chciał, że zanim spróbowałam cokolwiek tu zamieścić przeczytałam te "porady" i uleciała ze mnie cała pewność siebie. Ktoś tu chyba nie zdaje sobie sprawy lub zapomniał jak ciężko jest czasem przełamać się i wystawić swoje utwory na pastwę krytyków. "jeśli już musisz pisać - pisz do szuflady. Po miesiącu sprawdź tekst. Dopiero wtedy, jeśli musisz - opublikuj". Jeśli już musisz pisać?! To brzmi tak jakbyś mi robił łaskę! Bardzo mi się nie podoba takie podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mexico napisała:

Dopiero się zalogowałam. Chciałam tu umieścić któryś z moich wierszy, żeby dowiedzieć się co inni myślą o moich pracach. Zależało mi na konstruktywnej krytyce i kilku radach, bo chcę pisać coraz lepiej. Traf chciał, że zanim spróbowałam cokolwiek tu zamieścić przeczytałam te "porady" i uleciała ze mnie cała pewność siebie. Ktoś tu chyba nie zdaje sobie sprawy lub zapomniał jak ciężko jest czasem przełamać się i wystawić swoje utwory na pastwę krytyków. "jeśli już musisz pisać - pisz do szuflady. Po miesiącu sprawdź tekst. Dopiero wtedy, jeśli musisz - opublikuj". Jeśli już musisz pisać?! To brzmi tak jakbyś mi robił łaskę! Bardzo mi się nie podoba takie podejście.




Zgadzam się w stu procentach!! tez się właśnie zalogowałam, ale po przeczytaniu kilku pierwszych "bezcennych" rad delikatnie zwątpiłam.. na szczęście kolejne komentarze "przywróciły mi wiarę" :) "myślę, że po to są wiersze, ich ruch ku sercu człowieka.." aby wyrażać swoje uczucia, emocje, przeżycia.. czymże byłaby poezja bez n.p. "Romantyczności" Mickiewicza?? (a tam przecież zawarte jest całe mnóstwo tych "zakazanych słów"!!).. bądź, co bądź, pozdrawiam wszystkich spoza "Towarzystwa wzajemnej adoracji" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Strach mnie bierze, jak sobie to czytam. Czy to jakaś Tajna Akademia Poprawnej Poezji? Wskazówki mające na celu UPRZYJEMNIĆ korzystanie z forum?
Stwarzanie jakichkolwiek ram dla poezji to zbrodnia, tak, panie i panowie, zbrodnia. Kim są ci, którym wydaje się, że MOGĄ dawać innym rady- jak DOBRZE napisać DOBRY wiersz, aby DOBRZE się go później czytało? A później pytania, narzekania: kurde, dlaczego w naszej poezji od czterdziestu lat nic się nie zmienia? ? ? Nudy, panie, nudy... najszczersze.

"Mam pewien ciekawy pomysł, ale kłóci się on z przeczytanymi ostatnio WSKAZÓWKAMI... Więc sam już nie wiem, pisać- nie pisać?"

Swoją drogą ten, który będzie CHCIAŁ coś napisać (opublikować tu) i tak to zrobi, więc o co my się właściwie ... ?

Kolejny komentarz przepełniony rozgoryczeniem i niemocą... i dobrze, w końcu nic mi do TEGO.

Jak ktoś napisze gniota, to negatywa i bęc, po sprawie :)

WOLNA POETRIA.

s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

... a cóż to? zasady? cenzura? chęć czarodziejskiego, elektronicznego wpływu na rzeczywistość?
Literatura, to jest wszystko, co ktokolwiek i cokolwiek napisał. Klasyfikacja literatury jest domeną tzw. krytyki. Krytyka - używając sobie znanych kryteriów - próbuje ocenić, zaszufladkować, pomiodzić lub dać kopa. Zawodowa krytyka ma na celu tylko utrzymanie się w tzw zawodzie, czyli zarabianie kasy na utrzymanie Krytyka i jego ew. rodziny.
Nie miejcie złudzeń, że Krytyk zawodowy jest obiektywny, bo Nim rządzi jego pracodawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy w normalnym życiu jest na jakąś skalę dotknięty egoizmem. Nie powinien tego jednak przenosić na forum, gdzie spotykają się ludzie mający talent lub tylko chcący swe wnętrze wyrazić. Nie można być Poetą dla siebie i jednocześnie bezlitosnym Krytykiem dla innych.

"Czujcie się błogosławieni wszyscy, którym chce się coś z siebie wyartykułować.

Czujcie się pobłogosławieni wszyscy, którzy - czytając - wyruszają w drogę ku innemu człowiekowi.

Amen"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Popieram wypowiedź Luizy! Choć nie podpisuję się pod gwiazdkami. ... na razie nie czuję w sobie aż tyle gniewu i złości...

Chociaż angello swoim: "Zieeeew. Ban." mógłby to zmienić.

Dzięki angello za putnięcie, tylko czy marzysz o czystym prowokowaniu innych do czegokolwiek? lub do zajęcia się Twoim osobistym zieeeewem?
Nie jest winą nikogo Twoje znudzenie i eksponowany Narcyzm, przykro mi.

Piotr R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wiecie, moim zdaniem to jest śmieszne ustalanie reguł pisania.
To nie jest złe jak ktoś napisze "me, twe", bo to jest dopuszczalne w naszym języku, a jeśli ktoś pisze o świeczkach, upadłych aniołach to niech pisze, każdy pisze jak wygodnie, bez narzucanych reguł, gdzie tak naprawdę stylistyka może być na wysokim poziomie i pisana starodawną polszczyzną o swiecach i upadłych aniołach poczynając.
Sam piszę od siedmiu lat wiersze i używam zwrotów takich jak "spoźrzeć", "oczami Twemi" i to nie jest jakimś błędem, ale stylem pisania każdego z nas, każdy jak czuje, tak pisze (1. Nie używać zwrotów typu "me, twe, mym, twym, swego" itp. - śmieszne).
Co do interpretacji wiersza to może być ich setki, tysiące, miliony, ale tylko właściwą interpretację zna autor.
Nie ma, poprostu nie ma reguł pisania, że Ty i Ty macie pisać tak, a ktoś inny inaczej.
Każdy pisze jak czuje, jak chce, niech tworzy nowe rodzaje pisania, innym nic do tego, my, osoby trzecie, tylko oceniamy "wygląd" wiersza, stylistykę, ortografię, a interpunkcję nie zawsze, bo nawet ks. Jan Twardowski mało jej używał, także naprawdę wziąć na luz i niech każdy pisze, jak mu serce dyktuje, a nie inne osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...