Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Mięso macht frei


Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Ma taki związek, że tam ta praca przyczyniała się do szybszego uśmiercenia. Tu, szybciej zabijane jest zwierzę, które osiągnie odpowiednią masę. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie, to chyba Ty nie rozumiesz, że słowo holokaust zostało użyte jako synonim masowego, planowego mordu, gdzie podobieństw jest więcej już różnic.

Czy pielęgnuję nienawiść? W jakim sensie? Wobec kogo? Bo przecież nie Żydów. Sam mam żydowskie korzenie i się ich nie wypieram. 

Skłamałbym jednak twierdząc, że jestem wolny od delikatnie ujmując niechęci wobec jedzenia mięsa i jego przemysłowej produkcji. Zagraża ona nie tylko zwierzętom, które żyją w pożałowania godnych warunkach po to jedynie żeby pójść pod nóż, ale również moim i wszystkim dzieciom, które będą musiały żyć i mierzyć się na codzień z problemami przez nią generowanymi. 

Nie będę się tu rozpisywać jak bardzo zgubna dla świata jest przemysłowa produkcja mięsa. Jeżeli nie wiesz, łatwo znajdziesz w internetach. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Czarek Płatak Podoba mi się, że @Tectosmith zareagował w tak stanowczy i emocjonalny sposób. Wszyscy jesteśmy przerażeni i potępiamy to, do czego byli zdolni Niemcy podczas II wojny światowej. Wciąż ciężko pojąć, że Holokaust miał miejsce. Użycie sformułowania holokaust zwierząt ma inne pochodzenie; tu analogie nie są techniczne, dosłowne. Tyczą się sfery psychicznej i empatii dla cierpiących. Po raz pierwszy użył go były więzień obozu w Dachau, który wyznał, że ilość doznanego przez niego cierpienia daje mu odczucie głębokiego odczuwania cierpienia innych. Stwierdził także, że jego zdaniem, póki człowiek będzie w stanie mordować masowo zwierzęta, będzie mordować i ludzi. Póżniej wielu innych więźniów obozów koncentracyjnych w swoich przeżyciach opisywało, że czuli się jak bydło prowadzone na śmierć. Właśnie często ich tragiczne doświadczenia skłoniły ich w stronę weganizmu. Zatem użycie sformułowania holokaust zwierząt nie ujmuje powagi i szacunku ludobójstwu, którego ofiarą padli (zwłaszcza) Żydzi. Wręcz przeciwnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Czarek Płatak Nie spodziewałam się, że ktoś podejmie tu ten temat i w dodatku z użyciem znanego mi od lat porównania. Cieszy mnie to niezmiernie i wcale nie dziwi, że kogoś to oburza, bo sama się z tym spotkałam. Niektórzy uprzedmiotowują zwierzęta, niektórzy uważają, że porównanie do holocaustu jest urągające dla ludzi, którzy tego doświadczyli, niektórzy nie widzą/nie chcą widzieć podobieństwa, czepiając się zasadzie nieistotnych różnic. 

 

Dziękuję za ten utwór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Teraz w Polsce niejedzenie mięsa jest mega prostsze niż jesze np. 15 lat temu. Wtedy niemal wszystko jak np. sojowe mleko trzeba było robić chałupniczo. Teraz produktów niemięsnych jest niemal zatrzęsienie. 

Co do aut, to wydaje mi się, że wciąż jeszcze nas nie stać, bo to relatywnie ciągle nowość, a nowości są w cenie. Wierzę jednak, że z czasem na drogach więcej będzie takich samochodów. 

 

Dziękuję za te słowa.

Plus - skala tego procederu jest tak wielka, że nie da się o nim mówić innaczej niż dobitnie.

 

Edytowane przez Czarek Płatak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Mnie też to oburzenie nie dziwi. Jak i to, że często jest o niebo większe niż to, które powinno towarzyszyć każdemu świadomemu losu zwierząt.

Myślę też , że uprzedmiotowienie zwierząt leży u podstaw losu jaki gotuje im przemysł. Przedmiot łatwiej pozbawić życia. 

Do tego nie zapominajmy o chorym dualizmie - piesek, czy kotek - to zwierzęta, których los jeśli jest zły częściej bulwersuje niż los prosiąt, czy kur. Te głaszczemy i tulimy, tamte walimy w łeb obuchem, podrzynamy gardła i zjadamy. 

Cóż, obłuda tak cholernie przecież wpisuje się w ludzką naturę. 

Dzięki za czytanie i zostawiony komentarz 

Edytowane przez Czarek Płatak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...