Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Aluna, konkurs


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po ostrzeżeniach pewnych osób i konsultacjach postanowiłem zakończyć formę zbiórki, jaką tu prowadziliśmy na rzecz naszej Koleżanki Aluny.

Okazało się bowiem, że zbiórka jest nielegalna, a ewentualne konsekwencje finansowe mogłyby prowadzić do upadłości portalu.

O ewentualną zgodę na prowadzenie zbiórki charytatywnej, ogólnopolskiej nie możemy się ubiegać, gdyż nie mamy osobowości prawnej.

Zmieniłem również regulamin konkursu, w którym nie ma już informacji o zbiórce, ale o konkretnej kwocie tj. 650 zł, która zostanie przekazana Alunie.

Przepraszam Cię Aluna, ale musisz zrozumieć sytuację.

Kiedy zezwolenie nie jest potrzebne

Zgodnie z przepisami ustawy o zbiórkach publicznych zezwolenie nie jest potrzebne m.in. do zbierania ofiar na cele religijne, kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą; do zbiórek przeprowadzanych w drodze loterii pieniężnych lub fantowych, jeżeli zbiórki są przeprowadzane w miejscach publicznych; do zbiórek przeprowadzanych w lokalach prywatnych wśród grona znajomych, osobiście przeprowadzających zbiórkę; do zbiórek wśród młodzieży szkolnej w lokalach szkolnych, odbywających się na podstawie zezwolenia władz szkolnych.

Odpowiedzialność za wykroczenie

Kto bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar podlega karze grzywny. Można również orzec przepadek przedmiotów uzyskanych ze zbiórki przeprowadzonej wbrew warunkom zezwolenia. Przepadek jest obowiązkowy, jeśli zbiórka została przeprowadzona bez zezwolenia. Sąd może orzec przepadek w sytuacji, gdy przedmioty uzyskane w zbiórce zostały przekazane przez sprawcę innej osobie lub instytucji niż wcześniej zakładano. Ulegają mu pieniądze uzyskane za zebrane ofiary w naturze i rzeczy nabyte za uzyskane ze zbiórki pieniądze.
Wszystkie przedmioty objęte przepadkiem są przekazywane instytucji pomocy społecznej lub instytucji kulturalno-oświatowej.

Podstawa prawna: art. 56 kodeksu wykroczeń. (Art. 56. § 1. Kto bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar,

podlega karze grzywny.

§ 2. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§ 3. Można orzec przepadek przedmiotów uzyskanych ze zbiórki przeprowadzonej wbrew warunkom zezwolenia, orzeka się zaś ich przepadek gdy zbiórkę przeprowadzono bez zezwolenia.

§ 4. Można orzec przepadek przedmiotów uzyskanych z czynu określonego w § 1 także wtedy, gdy zostały one przekazane przez sprawcę innej osobie lub instytucji, jak i przepadek pieniędzy uzyskanych za zebrane ofiary w naturze i rzeczy nabytych za uzyskane ze zbiórki pieniądze.

§ 5. Przedmioty, co do których orzeczono przepadek należy przekazać instytucji pomocy społecznej lub instytucji kulturalno-oświatowej.

Art. 57. § 1. Kto organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe, albo nie będąc osobą najbliższą dla skazanego lub ukaranego uiszcza za niego grzywnę lub ofiarowuje mu albo osobie dla niego najbliższej pieniądze na ten cel,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 2. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§ 3. Zebrane ofiary lub pieniądze uzyskane za zebrane ofiary w naturze, a także pieniądze wpłacone na poczet grzywny lub ofiarowane na ten cel podlegają przepadkowi.

§ 4. Przedmioty, co do których orzeczono przepadek, należy przekazać instytucji pomocy społecznej lub instytucji kulturalno-oświatowej.)


Andrzej Sztuczka
www.poezja.org
www.fotoik.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Socjalizmus macht frei!

Inicjatywa wolnych obywateli istnieć nie może!

PS

Aaa, z rewolucjonistami damy sobie radę.

Tytani Myśli

Istnieć może, i być powinna, jak najbardziej... bo tak nas nie ma :)

Pozwalamy na taka myślową fanaberię, pozwalamy.
To takie złudzenie o wolnej woli członków przypadkowego społeczeństwa

Tytani Myśli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko przez magiczne słówko "zbiórka".

gdyby nazwać to darowizną i usunąć konto Mariusza, jako "zbieracza", i poezję.org jako organizatora zbiórki, wszystko by grało.

z darowizną jest właśnie tak, jak pisze Krzywak.

wystarczy zrobić ogłoszenie: konto Aluny, nie pisać o celu i o żadnej zbiórce, tylko coś w stylu "kto chce, może ofiarować taka a taką sumę dla naszej koleżanki". i wtedy naprawdę będzie grało. Angello, takie rozwiązanie pozwoli ominąć podatki i inne pierdy, a jest zgodne z prawem. do kwoty trochę ponad 4 tyś. obdarowana nie musi płacić żadnych podatków od darowizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



to może pomożesz mi przeredagować wątki? bo ja tej subtelnej różnicy jakoś nie łapię. nie chciałabym też nikomu przysporzyć kłopotów. wydawało mi się, że urzędy interesują się dopiero większą kwotą, której tu i tak nie jesteśmy w stanie osiągnąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



to może pomożesz mi przeredagować wątki? bo ja tej subtelnej różnicy jakoś nie łapię. nie chciałabym też nikomu przysporzyć kłopotów. wydawało mi się, że urzędy interesują się dopiero większą kwotą, której tu i tak nie jesteśmy w stanie osiągnąć.
oczywiście, że mogę pomoc, ale dobrze by było, gdyby też angello skonsultował sprawę z tymi osobami, na które wyżej się powołuje (jeśli to jacyś prawnicy, na pewno znają się na tym lepiej). trzeba przejrzeć kilka dokumentów i jeszcze się upewnić.
druga sprawa - nie wiem, czy powinnam się w to znowu mieszać, bo proponowałam już konkretne kroki w tej sprawie, niestety Aluna mi nie odpowiedziała, postanowiłam się więc nie naprzykrzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby skorzystać ze ZWOLNIENIA Z PODATKU OD SPADKÓW I DAROWIZN
trzeba spełnić DWA WARUNKI:

1) darowizny i spadki przekraczające kwotę 9.637,00 zł (od jednej osoby w ciągu
5 lat) należy w terminie miesiąca zgłosić na formularzu SD-Z1 właściwemu
Naczelnikowi Urzędu Skarbowego – w przypadku spadku termin zgłoszenia
biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego
nabycie spadku,
2) darowizny pieniężne należy przekazywać obdarowanemu na konto bankowe
lub przekazem pocztowym.


UWAGA!: Jeżeli powyższe warunki nie zostaną spełnione, darowizna będzie
opodatkowana wg skali podatkowej.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Dla każdej grupy podatkowej są ustalone kwoty darowizn, których nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, bo są wolne od podatku. Darowizna na rzecz Aluny odnosi się do osób nie spokrewnionych, czyli 3 gr. podatkowej.
Darowizna nie może być firmowana przez portal/konkretną osobę.

Z takiego zwolnienia z podatku od powyższych kwot można skorzystać raz na 5 lat (dotyczy to każdej grupy podatkowej). Przy obliczaniu podatku zlicza się wartość wszystkich darowizn z ostatnich 5 lat.

Kwota wolna od podatku w tym przypadku to 4.902 zł.

Darowizna nie jest zbiórką, dlatego tak ważne jest nazewnictwo - już kiedyś usiłowałam to wyjaśnić (chodziło też o zbiórki robione na spotkaniach poetyckich).

Dobrze by było, gdyby wypowiedział się jeszcze ktoś, kto zajmuje się tym zawodowo - dla potwierdzenia.

I na przyszłość - warto zapoznać się z przepisami zanim podejmie się jakieś kroki.

senkju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze względu na brak odpowiedzi na pytania drogą pw, będę pytać tu. Aluna, czy ubiegałaś się o rekompensatę za zarażenie gronkowcem? czy dostałaś zadośćuczynienie? w Twoim przypadku mogłoby ono wynieść kilka tyś zł, więc chyba warto.

i proszę o odpowiedź, bo jeśli mój kolejny krok w podjęciu pomocy pozostanie bez echa, to przykro mi, ale chyba skapituluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Dzięki piękne.
Co do pochopności w działaniu, to może masz rację. nie sprawdziłam, ale zwykle i tak biorę odpowiedzialność za własne czyny. trudno patrzeć w przepisy, zanim się komuś poda rękę. czyż nie?

Pozdrawiam
/b
Bea, ale tu nie chodzi o bohaterstwo, pamiętaj o tym.
to samo usiłowałam uzmysłowić w poprzednich wątkach, gdzie zostałam zwyzywana i posądzona o różne niemiłe rzeczy. chodzi tylko o to, żebyś zauważyła - jedni zabierają się za pewne sprawy z porywu serca, nie mówię, że to źle; inni wolą podejść do sprawy kompleksowo - np. ja - i pisanie o złych intencjach w przypadku takich osób bardzo zniechęca do dalszego działania. a jeszcze bardziej zniechęca, kiedy ktoś proponuje konkretną pomoc i odpowiada mu cisza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Dzięki piękne.
Co do pochopności w działaniu, to może masz rację. nie sprawdziłam, ale zwykle i tak biorę odpowiedzialność za własne czyny. trudno patrzeć w przepisy, zanim się komuś poda rękę. czyż nie?

Pozdrawiam
/b
Bea, ale tu nie chodzi o bohaterstwo, pamiętaj o tym.
to samo usiłowałam uzmysłowić w poprzednich wątkach, gdzie zostałam zwyzywana i posądzona o różne niemiłe rzeczy. chodzi tylko o to, żebyś zauważyła - jedni zabierają się za pewne sprawy z porywu serca, nie mówię, że to źle; inni wolą podejść do sprawy kompleksowo - np. ja - i pisanie o złych intencjach w przypadku takich osób bardzo zniechęca do dalszego działania. a jeszcze bardziej zniechęca, kiedy ktoś proponuje konkretną pomoc i odpowiada mu cisza.

nieładnie rozmawiałaś poprzednio. o ile pamiętam sugerowałaś, że zbiórka może być na bezdomne psy. oczekujesz serii wyjaśnień, nawet się nie przedstawiając. zastanawiałam się, czy da radę z Tobą porozmawiać w ogóle poważnie.

proponuję kontakt na pw.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - jakby nie spojrzeć, udało się. I to jest sukces, bo zrobiono coś ponad wpisywanie się. I motorem do działania był głos Beaty, która zauważyła problem.

Po drugie - naprawdę warto posłuchać Olesi, zawsze można przez jakiś czas zapomnieć o tzw. własnych racjach - jakie by one nie były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Już nic nie zmieni pisania beztalencia,  mimo szczerych chęci brakuje mocy i szczęścia.  Mimo bycia najlepszym...   Chęci bycia najlepszym.  Wszystko to chęci, a brak czasu i weny  zaczyna już męczyć.    To skaza!  Na duszy i znakach,  nieustannie podążających za mną po ścieżkach Mesjasza.    Czemu według ciebie talent to styl pisania?  Ja chyba nie potrafię pisać wierszem  i czasem się z rytmu wypierdalam.   Ale tu jestem!                                            Ale tu jestem! I będę ciągnąć te scenę za włosy,          I trzy dni przeminą nim ustaną głosy aż założycie mi pętle na szyję,                które na powrót hańbą okryje i wciskając ciernie krzyczeć:                   więc powiedz zamiast wykrzyczeć: nie żyje król!                                             nie żyje król!                                                                   Niech żyje król...
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

       

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Nieinaczej 
    • @violetta   Tak przy okazji, pani Wiolu, proponuję w wolnym czasie obejrzeć: "Właściciele" - Jiriego Havelki - ten film tak naprawdę jest metaforą, niech pani sobie wyobrazi, iż zebranie jest na podsłuchu Służb Specjalnych: chorąży traktuje sprawę bardzo poważnie i wszystko raportuje - dla niego najważniejsze jest bezpieczeństwo każdego obywatela, tak więc: aby je zapewnić - trzeba będzie zwiększyć koszty, tym samym: podatki, major - zwariował, natomiast: pułkownik ma ogromny ubaw...   Łukasz Jasiński 
    • @Andrzej_Wojnowski   Przypominam: jestem po prostu logikiem i nikogo nie skreśliłem z Biura Ochrony Rządu, Urzędu Bezpieczeństwa i Urzędu Ochrony Państwa - większość z nich to byli fachowcy, natomiast: bandyci należeli do mniejszości, proszę obejrzeć film pod tytułem - "Operacja Samum" - to dzieło polskich Służb Specjalnych, nawet GROM (wojskowa jednostka specjalna) - to też Służby Specjalne wiadomego pochodzenia, oczywiście: jestem za reaktywacją Szwadronów Śmierci w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jako dziecko chciałem być szpiegiem (kontrwywiad wojskowy), powiem coś panu: sędzia, który poprosił o azyl polityczny Białoruś - zostanie zamordowany pod pozorem samobójstwa przez tamtejszą bezpiekę - podobnie jak polski żołnierz: nie będę panu mówił o kogo chodzi - sam pan może sprawdzić.   Łukasz Jasiński    @Andrzej_Wojnowski   Według Konstytucji Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej, to: Naród Polski posiada władzę zwierzchnią nad własnymi przedstawicielami lub bezpośrednio rządzi Polską, dodam: wszystkie dokumenty z Unii Europejskiej - wyrzucam natychmiast do kosza na śmieci, na przykład: "Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego RODO" - ważne dokumenty przechowuję w Czarnej Teczce, mniej ważne: trzymam na parapecie - po pięciu latach będę mógł je wyrzucić.   Łukasz Jasiński 
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...